PILNE

Po co naszemu miastu szkocka krata?

26 czerwca 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Przy znikomym udziale mieszkańców wybrano wzór szkockiej kraty dla Krakowa. Wygrała koncepcja odzwierciedlająca wymiary rynku.

Zaledwie 3406 mieszkańców wzięło udział w internetowej zabawie, polegającej na wyborze wzoru szkockiego tartanu, który nasze miasto ma otrzymać w prezencie od Edynburga.

Do wyboru dostaliśmy 5 różnych wzorów zaprojektowanych przez Szkotów i ocenionych pod względem formalnym przez urząd certyfikujący w Edynburgu.

W trwającym dwa tygodnie głosowaniu (na portalu krakow.pl) mieszkańcy wybrali projekt autorstwa Alexa Imrie przywołujący - jak czytamy w opisie wzoru - “równocześnie miasto i ducha Krakowa oraz trwałą przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją. Układ jest celowo duży (200 pasemek), odzwierciedlający wymiary rynku Starego Miasta. Kolory są wybrane ze względu na ich znaczenie i wszechstronność, nawiązują do tematów lokalnych i krajowych: biały/ czerwony – polska flaga; błękit / biały - szkocka flaga narodowa”. Ten projekt zdobył 944 głosy.

Na drugim miejscu, z 936 głosami, uplasował się tartan, który w swojej kolorystyce miał odzwierciedlać regionalny strój krakowski, kolory flagi wolnego miasta Krakowa z 1815 roku, złotą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej, a nawet zielonego smoka wawelskiego.

Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie teraz utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 30 września - 1 października.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Urzędnicy nie mają jeszcze pomysłu, jak wykorzystać materiał. Jan Machowski z biura prasowego magistratu zapewnia, że nie posłuży on z pewnością do uszycia szkockiej spódnicy dla prezydenta, a raczej do wykonania gadżetów promujących miasto.

Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które będzie posiadać swój tartan, czyli tkaninę, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.