Krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10. Po raz drugi w tym miesiącu ogłoszono I stopień zagrożenia. Ma obowiązywać do północy.
Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów na prywatnych parkingach.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Tak wyglądały dziś pomiary PM10 na stacjach monitorujących, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3
Aleja Krasińskiego 124 µg/m3
Kurdwanów 97µg/m3
ul. Dietla 132 µg/m3,
os. Piastów - 71 µg/m3,
os. Wadów 111 µg/m3,
ul. Telimeny 122 µg/m3,
ul. Złoty Róg 162 µg/m3
Nowa Huta 120 µg/m3
Nowy Sącz 82 µg/m3
Skawina 112 µg/m3
Olkusz 74 µg/m3
Tarnów 54 µg/m3
Nowy Targ 74 µg/m3
Zakopane 23 µg/m3
Wszelkie informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na bieżąco na stronie internetowej WIOŚ lub na smartfonach za pomocą aplikacji Powietrze Kraków.