PILNE

Pociągiem z Krakowa do Myślenic. Jeszcze w marcu umowa miedzy samorządami

12 marca 2018 Komunikacja
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Jeszcze w tym miesiącu Zarząd Województwa Małopolskiego podpisze umowę z podkrakowskimi gminami w sprawie budowy linii kolejowej Kraków – Myślenice. W pierwszym etapie ma powstać studium wykonalności tej inwestycji, na którą zabezpieczono 450 tys zł.

Na kolej mieszkańcy Myślenic czekają już ponad wiek. Dziś ta inwestycja wydaje się być coraz bardziej potrzebna. Po pierwsze przybywa osób, które osiedlają się pod miastem, a członkowie ich rodzin dojeżdżają do pracy lub szkoły w Krakowie. Tym sposobem “zakopianka” jest coraz bardziej zakorkowana, więc dojazd staje się coraz mniej komfortowy. Po drugie chodzi o ekologię. Transport samochodowy w dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, co odczuwają zarówno krakowianie, jak i mieszkańcy sąsiednich gmin.

W związku z tym we wrześniu ubiegłego roku Województwo Małopolskie podpisało list intencyjny z gminami: Kraków, Myślenice, Świątniki Górne, Siepraw oraz Sułkowice w sprawie nawiązania współpracy przy realizacji linii kolejowej Kraków – Myślenice. Ostatecznie Sułkowice wycofały się projektu, więc przedsięwzięcie dotyczyć będzie czterech gmin. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, jeszcze w miesiącu sygnatariusze listu intencyjnego mają zawrzeć umowę współpracy, która dotyczy opracowania studium, gdzie zostaną  określone możliwości realizacji tej linii kolejowej oraz włączenia jej w jej system Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Studium ma wskazać warunki organizacyjne, techniczne i finansowe realizacji przedsięwzięcia, określić potencjalne, możliwe przebiegi linii wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

W umowie mają być też ustalone koszty, jakie województwo i gminy mogą ponieść w związku z przetargiem na opracowanie studium. Całkowita szacunkowa wartość zamówienia to koszt 450 tys. zł. Z tego Województwo Małopolskie przekaże co najwyższej kwotę 150 tys zł. Kraków i Myślenice mają zobowiązać się do zapłaty 22 proc. wartości zamówienia z zastrzeżeniem, że ostateczna kwota nie przekroczy 100 tys. złotych brutto. Natomiast gminy: Świątniki Górne i Siepraw - 11,11 % wartości zamówienia, ale kwota nie może przekroczyć 50 tys. złotych brutto.  Według władz Małopolski studium ma być gotowe pod koniec drugiego kwartału. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.