PILNE

Awangarda, barok i design, czyli rok 2017 w MNK

22 stycznia 2017 Kultura
Autor:  MB

Zakup „Cracovii” i kolekcji Czartoryskich oraz plan stworzenia Muzeum Designu w przestrzeniach modernistycznego hotelu sąsiadującego z Gmachem Głównym to wydarzenia, które najbardziej naznaczyły poprzedni rok działalności Muzeum Narodowego w Krakowie. Już teraz można poznać kolejne plany instytucji, która w 2017 roku pokaże m.in. skarby baroku, polski design, prace awangardowych artystów oraz zbiór najważniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego.

Nowy rok MNK zaczęło od podsumowań. W 2016 obejrzeć można było 27 wystaw oraz 14 pokazów kameralnych zorganizowanych przez tę instytucję. Pojawiły się wśród nich m.in takie ekspozycje jak Maria Mater Misericordiae, Modna i już czy Sztuka Legionów Polskich. W kwietniu otwarto również Pawilon Józefa Czapskiego, który zdobył Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura użyteczności publicznej. W sumie Muzeum odwiedziło w zeszłym roku aż 770 714 gości.

W 2017 w jego przestrzeniach zobaczyć będzie można wystawy zarówno prezentujące sztukę dawną, jak i współczesną. Obok bardziej tradycyjnych form, jak malarstwo i grafika, MNK zaprezentuje również polskie wzornictwo, modę, jak również zorganizuje wystawy o bardziej interaktywnym charakterze.

Już w lutym otwarta zostanie wystawa Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem.  Jej celem będzie ukazanie bogactwa tego kierunku, który mieści w sobie przepych, erotyzm, ale też mistykę. Znajdą się na niej dzieła m.in. ze Słowackiej Galerii Narodowej, a także z Lwowskiej Galerii Sztuki oraz dwóch muzeów węgierskich.

Również w lutym obejrzeć będzie można wystawę sztuki japońskiej prezentującej wizerunek kobiety. Obok 200 prac graficznych oraz malarskich pojawią się też stroje oraz przedmioty codziennego użytku związane z portretowaniem kobiecości oraz jej funkcjonowaniem w kulturze japońskiej. Wystawa zatytułowana będzie ONNA – piękno, siła, ekstaza.

W programie MNK pojawi się również wystawa inaugurująca wydarzenia związane z rokiem Awangardy. Z okazji stulecia ruchu w Kamienicy Szołayskich pokazana zostanie ekspozycja Potęga Awangardy. Zgromadzi 85 prac, w tym przykłady twórczości takich artystów, jak Max Ernst, Hans Arp, Edvard Munch, Kazimierz Malewicz, Fernand Léger czy Piet Mondrian, a także polskich twórców – Władysława Strzemińskiego, Moniki Pawłowskiej, Eugeniusza Rudnika czy Bohdana Lacherta i wielu innych. Wystawa powstaje we współpracy z Palais des Beaux Arts z Brukseli. – Na nowo zdefiniowaliśmy tę wystawę, zestawiając nazwiska artystów awangardowych, czy też kojarzonych z awangardą, zarówno europejskich, jak i polskich – zaznaczał podczas konferencji prasowej dyrektor MNK Andrzej Betlej.

W kwietniu w związku z zakupem Kolekcji Książąt Czartoryskich Muzeum pokaże najcenniejsze elementy pochodzące z tego zbioru w przestrzeni dawnego Arsenału Miejskiego. Władze MNK podkreślają, że są to winni Krakowianom.

Muzeum Narodowe zorganizuje także wystawę problemową pt. #dziedzictwo, która przybliżać będzie tytułowe zagadnienie w odniesieniu do procesu definiowania polskiej tożsamości. Podczas ekspozycji w wielu miejscach Gmachu Głównego MNK – holu, sali na parterze oraz przestrzeniach wystawowych na pierwszym piętrze – pokazane zostanie aż 650 obiektów. Będą wśród nich prace Jana Matejki, Andrzeja Wróblewskiego czy Marcina Maciejowskiego. Narracja prowadzona więc będzie przez różne czasy oraz wątki.

Wydarzeniem dużej wagi będzie też prezentacja 500 obiektów związanych z jednym z najsłynniejszych krakowskich twórców. Wystawa Wyspiański, która otwarta zostanie w listopadzie, przypomni sztukę i postać artysty w 110 rocznicę jego śmierci przypadającą w 2017 roku. MNK podejmie również współpracę z Muzeum Witrażu, w którym widzowie zaproszeni zostaną do śledzenia prac nad witrażem wzorowanym na słynnym dziele Wyspiańskiego.

Razem z Muzeum w Auschwitz MNK otworzy w Krakowie wystawę rysunków obozowych. W lipcu przypada 70. rocznica utworzenia Muzeum Auschwitz, w związku z tym w Kamienicy Szołayskich pokazane zostaną przykłady sztuki powstającej w obozowej rzeczywistości. Zobaczyć można będzie zarówno prace tworzone przez więźniów, jak i ich oprawców, używających sztuki jako elementu odczłowieczania, w celach propagandowych czy instruktażowych.

Także w Hotelu „Cracovia”, który w przyszłości zamieni się w siedzibę nowego oddziału MNK poświęconego designowi i architekturze, będą organizowane pierwsze wydarzenia otwarte dla publiczności. – Pragniemy, aby budynek „Cracovii” już teraz funkcjonował jako miejsce żywe – podkreślał Krzysztof Szczerski. Gmach zostanie otwarty m.in. podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Pokazane zostaną wówczas ceramika ze zbiorów MNK oraz moda czasów PRL-u.  

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.