PILNE

Podsumowanie tygodnia na sportowo

12 sierpnia 2019 Sport
Autor:  Małgorzata Skiba

Krakowskie zespoły walczą o mistrzostwo Polski, ciągle otwarte jest okienko transferowe, grają również niższe ligi i Ekstraklasa Kobiet. Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie.

Piłka nożna - PKO Ekstraklasa, 3. kolejka:

Wisła Kraków - Górnik Zabrze 1-0 (0-0)
Chuca 90+4'.

Porażka, remis, a w trzeciej kolejce zwycięstwo. Nie było to jednak łatwe, gdyż kibice "Białej Gwiazdy" musieli czekać dosłownie cały mecz, aby zobaczyć bramkę. Chuca zadebiutował w barwach Wisły w 71. minucie i szybko podbił serca kibiców. Wystarczyły mu zaledwie 23. minuty aby zaliczyć pierwsze trafienie dla swojej nowej drużyny. Euforia na trybunach była ogromna, a kibice Górnika wyglądali na załamanych. Nic dziwnego, bo zaraz po rozpoczęciu gry po uzyskaniu bramki, arbiter spotkania odgwizdał koniec meczu.

Mecz zaczął się intensywnie. Już w 2. minucie przed szansą stanęli gospodarze, mogąc wykorzystać rzut wolny, jednak idealnie odnalazł się w tej sytuacji golkiper Górnika. W ósmej minucie kolejną próbę podjął Bałaniuk, ale trafił idealnie w ręce bramkarza. Chwilę później przed szansą stanęli goście, jednak ich strzał  minął lewy słupek bramki, a następny atak idealnie zatrzymał Buchalik. Te okazje pokazują, że to właśnie Wisła dobrze rozpoczęła to spotkanie. W 35. minucie idealną okazję stworzyli sobie z kolei goście. Angulo dośrodkował do Wolsztyńskiego, który znalazł się praktycznie sam na sam z bramkarzem gospodarzy i pewnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Radość przyjezdnych kibiców była krótka, gdyż arbiter spotkania odgwizdał pozycję spaloną.

Pięć minut po rozpoczęciu drugiej odsłony spotkania,  sędzia odgwizdał rzut wolny dla "Białej Gwiazdy" po faulu Bochniewicza. Po jego rozegraniu dośrodkowywać próbował Basha, ale ledwie sięgnął piłki głową, wybijając ją na aut. Wskutek tej sytuacji doznał kontuzji i w zamian za niego na boisko wszedł Savićević. Chwilę później Wiślacy przeprowadzili akcję lewym skrzydłem, ale została ona zablokowana przez Chudý'ego. Następnie po wymianie kilku podań najpierw został zablokowany strzał Bałaniuka, a  po rozegraniu rzutu wolnego piłka przeszła ponad bramką. W momencie kiedy większość kibiców zgromadzonych na trybunach spodziewała się bramki dla Wisły, to trafienie do siatki Buchalika zaliczył Wolsztyński po podaniu od Jiméneza. Jednakże i tym razem radość trwała krótko, gdyż sędzia Przybył ponownie odgwizdał "spalonego". W odpowiedzi świetną akcję przeprowadził duet Savićević - Jean Carlos. Savićeić prostopadłym podaniem skierował piłkę do Brazylijczyka, ale ich zamiary dobrze zinterpretował Chudý i skutecznie zainterweniował. W 77. minucie w kilkanaście sekund Wiślacy przeprowadzili świetną kontrę, z której po podaniu od Brożka uderzać głową próbował Drzazga, ale jego strzał odbił się od poprzeczki. Ostatnie minuty to próby Górnika, jednak nad bezpieczeństwem gospodarzy czuwał Buchalik wraz z Sadlokiem. W doliczonym czasie gry, tuż przed ostatnim gwizdkiem arbitra Wiślacy przeprowadzili wspaniałą akcję. Wojtkowski podał do Brożka, ten na lewo do Chuki, a debiutant sfinalizował całość uderzając piłkę, która odbijając się od słupka minęła linię bramkową.

Wisła: Buchalik - Niepsuj, Klemenz, Janicki, Sadlok - Bałaniuk (58' Drzazga), Basha (54' Savićević), Jean Carlos, Wojtkowski, Mak (71' Chuca) - Brożek.

Górnik: Chudý - Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Janža - Bauzá (55' Matras), Bainović, Manneh (63' Ściślak), Wolsztyński (75' Kopacz), Jiménez - Igor Angulo.

Żółte kartki: Janicki, Klemenz - Bainović, Bochniewicz, Matras, Jiménez.

Konferencja prasowa:

Trener Górnika Zabrze, Marcin Brosz: "Na pewno ta porażka boli, musimy z tego wyciągnąć wnioski na przyszłość i poprawić skuteczność. Musimy zachowywać zimną krew. Jestem przekonany, że chłopcy [środek pola] z czasem się rozwiną".

Trener Wisły Kraków, Maciej Stolarczyk: "Ogromna radość po takim spotkaniu, w szczególności w drugiej połowie, gdy mogliśmy zobaczyć sytuacje podbramkowe. Do ostatniej minuty walczyliśmy o zwycięstwo. Był to ostatni mecz Radka z nami na ławce i chcieliśmy wspólnie z zespołem ten mecz wygrać i zadedykować właśnie Radkowi - za jego postawę i profesjonalizm. Życzymy mu wszystkiego dobrego na nowej drodze życia. Mecz wygrywa cały zespół, a nie tylko pierwsza "jedenastka". Górnik to trudny rywal do zrobienia różnicy. Na pewno urazy nie są dla mnie sytuacją komfortową. Jest to coś co nie jest sytuacją dobrą, ale tak funkcjonuje piłka, że takie absencje się zdarzają i to jest czas dla innych zawodników".

Piłka nożna - PKO Ekstraklasa, 4. kolejka:

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1-0 (0-0)
Triantafyllópoulos 55'.

Już od pierwszego gwizdka głównego arbitra, oba zespoły starały się zbudować przewagę i otworzyć wynik spotkania korzystny dla siebie. W 10. minucie przed dobrą okazją stanął Boguski po otrzymaniu piłki od Maka, ale obrona "Portowców" skutecznie uniemożliwiła oddanie celnego strzału. W odpowiedzi, Buksa, oddał mocny strzał z dystansu, który szczęśliwie dla "Białej Gwiazdy" ominął bramkę Buchalika. Chwilę później zagrozić bramce golkipera Wisły próbował Kožulj, ale jego mocny strzał również minął bramkę. W 22. minucie zagrozić bramce Pogoni próbował Paweł Brożek, który wycofał piłkę do stojącego za nim Boguskiego, jednak świetnie interweniował Stipica. W dalszej części I połowy spotkania więcej okazji mieli już gospodarze, m.in. Buksa, który uderzył obok słupka czy Bartkowski dobijający głową po strzale Kožulja.

Druga połowa zaczęła się dobrze dla "Białej Gwiazdy" rajdem lewą stroną Maka, który następnie podał piłkę do Savićevicia aby ten mógł oddać strzał. Tak się stało, jednak golkiper "Portowców" świetnie odnalazł się w tej sytuacji i bez większych trudności złapał piłkę. 10 minut po rozpoczęciu II połowy po rozegraniu rzutu rożnego, piłka trafiła do Triantafyllopoulosa, który główkując wyprowadził "Portowców" na prowadzenie i jednocześnie ustalił tym samym wynik spotkania. Blisko zmiany wyniku był Paweł Brożek, który w 73. minucie po dośrodkowaniu Savićevicia z rozgrywanego rzutu rożnego oddał naprawdę mocny strzał, ale piłka dotknęła tylko bocznej siatki bramki. Chwilę później swoich sił próbował duet Chuca i Błaszczykowski, ale w strzale tego drugiego zabrakło nieco celności. Około 80. minuty zakotłowało się w polu karnym Wisły, ale atak zawodników Pogoni nie przyniósł pożądanego dla nich wyniku.

Mimo ogromnych ambicji i włożonego wysiłku, Wisła powróciła ze Szczecina bez żadnych punktów i aktualnie zajmuje 13. miejsce w tabeli. Szansę aby to zmienić będzie miała już w piątek, 16. sierpnia o godzinie 20:30, kiedy to na swoim stadionie podejmie beniaminka PKO Ekstraklasy, ŁKS Łódź.

Pogoń: Stipica - Bartkowski, Triantafyllópoulos, Zech, Ricardo Nunes - Kowalczyk, Podstawski, Kožulj, Listkowski (79' Spiridonović), Iker Guarrotxena (45' Hostikka) - Buksa (74' Benyamina).

Wisła: Buchalik - Niepsuj, Klemenz, Janicki, Sadlok - Boguski (81' Drzazga), Jean Carlos (71' Błaszczykowski), Szot, Savićević, Mak (61' Chuca) - Brożek.

Żółte kartki: Bartkowski, Tomás Podstawski - Savićević.

Cracovia - Korona Kielce 1-0 (1-0)
Hanca 35'.

Już w 5. minucie groźną sytuację stworzył Marcin Cebula, który przedarł się w pole karne Cracovii lewą stroną, ale ostatecznie obrona Pasów skutecznie zablokowała jego strzał. Trzy minuty później, świetną okazję wykreowali sobie podopieczni trenera Probierza. Po rzucie wolnym próbował dobijać van Amersfoort. Bramkarz gości niepewnie zainterweniował i trzeba przyznać że drużyna z Kielc miała sporo szczęścia w tej sytuacji. W 12. minucie będąc sam na sam z Peškoviciem, otrzymał piłkę Michal Gardawski. Była to idealna sytuacja, sam Gardawski mocno strzelał, ale idealnie ustawiony golkiper gospodarzy i jego świetny refleks uchroniły drużynę przed stratą bramki. Niespełna minutę później bramkę Cracovii zaatakować próbował Kovačević, ale trafił w boczną siatkę. W 21. minucie świetnie ruszył prawą stroną Mateusz Wdowiak, ale został sfaulowany tuż przed polem karnym. Rzut wolny wykonał Sergiu Hanca, idealnie przenosząc piłkę tuż nad bramką. Dłuższą chwilę kotłowało się w polu karnym Korony, gdzie swoich okazji i wolnego miejsca na strzał szukali m.in. Hanca, Wdowiak i Lopes. W 29. minucie Arweladze odegrał piłkę do Papadopulosa, ten ponownie do Arweladze i po jego strzale piłka wylądowała w siatce Peškovicia, jednak arbiter spotkania, Tomasz Kwiatkowski, bez chwili wahania odgwizdał spalonego. Wynik spotkania otworzył w 35. minucie Sergiu Hanca, który pięknym płaskim strzałem bez trudu pokonał młodego, 19-letniego Pawła Sokoła, który był źle ustawiony w tej sytuacji. Sytuacja bramkowa rozpoczęła się od autu, gdzie van Amersfoort  rzucił piłkę do Janusza Gola, a ten dostrzegł niepilnowanego Hancę, który doskonale wykończył tę sytuację. W 40. minucie, w odpowiedzi na straconą bramkę, zaatakować próbowała Korona. Świetny strzał Márqueza i równie świetna obrona Peškovicia nie zmieniły wyniku spotkania. Dwa rzuty rożne, rozegrane jeden za drugim dla Korony nie przyniosły żadnego efektu dla gości. Tuż przed przerwą, sędzia spotkania podyktował rzut wolny dla Korony po faulu na Arweladze, jednak ustawiony przez Peškovicia mur, zatrzymał strzał Jakuba Żubrowskiego.

Tuż po zmianie połów, swoją okazję mieli Kielczanie. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Pačinda, a strzelać próbował Kovačević, jednak niecelnie. W odpowiedzi, w 48. minucie kapitalną sytuacją miał Lopes, najpierw perfekcyjnie przyjął piłkę, jednak przy strzale zabrakło mu nieco celności i futbolówka przeszła ponad bramką. Kolejną, dobrą sytuację miał Lopes w 58. minucie, jednak piłka odbiła się rykoszetem i wyszła na róg, z rozegrania którego po strzale Dytiatjewa świetną interwencją popisał się Sokół.  W 63. minucie składną akcję przeprowadzili Hanca i Wdowiak, ale ostatecznie zabrakło strzału i obrońca Korony wybił piłkę na aut. Dytiatjew wrzucił piłkę do Jablonský'ego, ale przechwycili ją zawodnicy Korony i ruszyli z kontrą, która jednak została skutecznie zablokowana przez obrońcę "Pasów". W 85. minucie Râpă oddał ładny strzał na dobieg dla Hanci, jednak Sokół szybko zorientował się w zamyśle przeciwników i zablokował możliwość przejęcia piłki przez Hancę, uniemożliwiając mu tym samym oddanie strzału. Chwilę później z dystansu strzelać próbował Pačinda, ale piłka wylądowała za siatką. Po otrzymaniu piłki od Lopesa strzelać próbował Dimun, jednak jego niecelny strzał nie zagroził zbytnio bramce Korony. W doliczonym już czasie gry, w polu karnym Cracovii strzelać próbowali Đuranović - Pučko, Gardawski i Żyro, ale sędzia odgwizdał zagranie ręką. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego Kwiatkowskiego, Sebastian Strózik stanął przed kapitalną szansą, jednak chybił, a dodatkowo nabawił się urazu.

Kolejne spotkanie Cracovia rozegra na wyjeździe w sobotę, 17. sierpnia o godzinie 15:00 ze Śląskiem Wrocław.  W tabeli Cracovia zajmuje 4. miejsce.

Gino Lettieri, trener Korony Kielce: muszę przyznać, że mój zespół dobrze prezentował się w I połowie, ale nie zbudowaliśmy takiego kapitału jak powinniśmy. Najgorsze jest to, że możemy ustawiać drużynę jak chcemy, ale przegrywam 3. mecz z rzędu po stałych fragmentach gry. Przez to że ten gol padł dla Cracovii, nasza postawa z I połowy przestała mieć znaczenie. Oczywiście rozmawialiśmy z drużyną o tym, bo z Legią straciliśmy bramkę w podobnych okolicznościach. II połowa wyglądała w ten sposób, że Cracovia po zdobyciu bramki grała bardziej ofensywnie i liczyliśmy na to, że uda się strzelić wyrównującą bramkę z kontry. Musimy pogratulować Cracovii, bo wygrała zasłużenie - jeśli strzelasz brankę, to mecz musi być wygrany.
W trakcie konferencji prasowej, trener wspomniał również, że nie wini bramkarza za straconą bramkę, a raczej zawodników z prawej strony, który nie byli ustawieni zgodnie z ustaleniami.

Michał Probierz, trener Cracovii: widzieliśmy, że Korona to bardzo ciężki przeciwnik. Znając trenera Gino widać, że ciągle zmienia ustawienia i nie potrafiliśmy tak rozgrywać piłki jak chcieliśmy. Duży wpływ na naszą grę miały warunki pogodowe, nie dało się oddychać. Samo stanie z boku było ciężkie, a co dopiero bieganie. Nie potrafiliśmy utrzymać środka pola. W II połowie mieliśmy mecz pod kontrolą, ale ciągle brakuje nam tego cwaniactwa aby zamknąć mecz. Graliśmy do zera.

Cracovia: Peškovič - Râpă, Dytiatjew, Jablonský, Diego Ferraresso - Wdowiak (81' Dimun), Gol, van Amersfoort (68' Piszczek), Lusiusz (64' Strózik), Hanca - Rafael Lopes.

Korona: Sokół - Gardawski, Tzimópoulos, Márquez, Dziwniel - Pačinda, Kovačević, Żubrowski, Arweladze (61' Đuranović), Cebula (61' Pučko) - Papadopulos (76' Żyro).

Żółte kartki: Gol.

Piłka nożna - II Liga, 3. kolejka:

Garbarnia Kraków - Stal Rzeszów 2-1 (1-1)
Marszalik 10', Wyjadłowski 72' - Reiman 44'.

Garbarnia: Kozioł - Kowalski, Kujawa, Masiuda, Mruk, Marszalik - Szewczyk (77' Wójcik), Kuczak, Włodyka (53' Kołbon), Słoma (88' Duda) - Feliks (58' Wyjadłowski).

Stal: Kaczorowski - Sierant, Kostkowski, Szeliga, Głowacki - Olejarka (82' Kądziołka), Reiman, Mozler (70' Ligienza), Nawrot (74' Jarecki) - Płonka, Pląskowski (80' Goncerz).

Żółte kartki: Masiuda, Kozioł - Pląskowski, Mozler, Kostkowski.

Piłka nożna - III Liga, 4. kolejka:

Hutnik Kraków - Wólczanka Wólka Pełkińska 1-2 (0-2)
Gamrot 82' - Olejarka 23', Khorolskyi 24'.

Hutnik: Zając - Pyciak (46' Jaklik), Leśniak (85' Janecki), Garzeł, Tetych - Sobala (67' Matysek), Kołodziej (57' Reczulski), Gamrot, Świątek, Linca - Ogar.

Wólczanka: Kubik - Bury (89' Mazurek), Wrona, Basista, Łazarz - Kocur, Podstolak, Olejarka (85' Ochman), Kłos - Khorolskyi (60' Tabor) - Pietluch (70' Matofij).

Żółte kartki: Kołodziej. Tetych, Gamrot, Świątek, Garzeł - Kłos, Bury, Matofij, Ochamn.

Piłka nożna - IV liga, 1. kolejka:

Wiślanie Jaśkowice - Wisła II Kraków 3-2 (0-0)
Kotwica 46', Krasuski 61', Ochman 66' - Korczyk 47', Kumah 71'.

Wiślanie: Cabaj - Marcin Morawski, Bienias, Ochman, Kuliszewski - Michał Morawski, Szcząber - Lampart (89' Piotrowski), Krasuski (74' Kołton), P. Morawski (46' Czarnecki) - Kotwica (74' Wcisło).

Wisła II: Broda - Morys, Świątko, Maćkowiak, Grabowski - Bartosz, Kasia, Bentkowski (46' Korotkiewicz), Kumah (89' Paczka), Korczyk (68' Wolak) - Balicki.

Żółte kartki: Ochman, Wcisło - Bentkowski, Morys.

D&R Unia Oświęcim - Cracovia II 1-3 (0-1)
J.Snadny 86' - Matheus 28', R.Biernat 72', Ożóg 76'.

Unia Oświęcim: Adamski, Ryszka, Rzeszutko, Powała, Pacyga, Ryś, Snadny, Czapla, Lichota, Wilczak, Szewczyk.

Cracovia II: Wilk, Zaucha (87' Feret), Supryn, Pająk, Malisz (87' Bracik), Jarzynka, Ożóg, Matheus (71' Biernat), Kruppa, Zięba, Wiśniewski (65' Stachera).

Żółte kartki: Kruppa.

Pcimianka Pcim - Orzeł Piaski Wielkie 2-3
40', 90' - Kozieł 17', 62', Kozik 34'.

Orzeł Ryczów - Clepardia Kraków 2-1

Piłka nożna - Ekstraliga kobiet, 2. kolejka

AZS UJ - KKP Bydgoszcz 7-0 (2-0)
Sitarz 31', Maziarz 33', 71', Nieciąg 47' (k.), Wójcik 56', Bartosiewicz 58', Maslová 88'.

AZS UJ: Klabis - Wilk (46' Tracz), Woźniak, Nieciąg, Bartosiewicz (60' Ładocha), Bolko (65' Maslová), Nosalik, Sitarz (70' Gęślak), Wójcik, Zapała (46' Bryzek), Maziarz.

KKP Bydgoszcz: Boguszyńska, Giętkowska, Szymczak, Raczkowska, Węglarz, Rosińska, Wierzbowska (75' Krupińska), Stępień, Garbowska (73' Dziergas), Andrzejewska, Sudyk (36' Siwicka)

Żółte kartki: Bolko - Wierzbowska.

Roszady kadrowe w krakowskich klubach Lotto Ekstraklasy:

Otwarte jest okienko transferowe, które potrwa do końca sierpnia. Poniżej podajemy potwierdzone informacje dotyczące krakowskich klubów występujących w Lotto Ekstraklasie, oraz II i III lidze, które będziemy co tydzień aktualizować.

Cracovia - przyszli:

Lukáš Hroššo - 32-letni bramkarz; dotychczas występował w: Nitrze, Slovanie Bratysława, Slovanie Liberec, Dukli Praga i Zagłębiu Sosnowiec. Cracovia podpisała z nim 3-letni kontrakt, począwszy od 1 lipca b.r.

Rafael Lopes - 27-letni napastnik; dotychczas występował w portugalskich drużynach: AD Esposende, Varzim SC, Vitórii Setúbal, Moreirense FC, FC Penafiel, Académice Coimbra, GD Chaves, Boaviscie Porto i cypryjskiej Omónii Nikozja. Z Cracovią związał się 2-letnim kontraktem.

Rubén López Huesca "Rubio" - 23-letni napastnik; dotychczas występował w hiszpańskich drużynach: Elche CF, Elche Ilicitano CF, CE L'Hospitalet, Real Zaragoza CD B i CD Alcoyano. Z Cracovią podpisał kontrakt na 3 lata. Prywatnie, jest bratem Carlitosa, grającego aktualnie w Legii Warszawa (wcześniej w Wiśle Kraków).

David Jablonský - 27-letni obrońca; dotychczas występował w czeskich drużynach: FK Teplice, FC Zenit Čáslav, FK Arsenal Česká Lípa, FK Ústí nad Labem, FK Baník Sokolov, Tom Tomsk i ostatnio w bułgarskiej Lewski Sofia. Z "Pasami" związał się trzyletnim kontraktem.

Pelle van Amersfoort - 23-letni pomocnik; dotychczas występował w holenderskich drużynach: FC Haarlem, ADO '20 (Heemskerk), sc Heerenveen i Almere City FC.  Z drużyną trenera Probierza związał się trzyletnią umową.

Kamil Pestka -po udanym Mundialu U-20, niespełna 21-letni obrońca powrócił do Cracovii z wypożyczenia do pierwszoligowego Chrobrego Głogów i będzie walczył o miejsce w pierwszym skladzie "Pasów".

Dorian Pituła -19-letni obrońca, wychowanek "Pasów" został włączony do drużyny seniorów, po ukończeniu wieku juniora.

Cracovia - odeszli:

Krystian Stępniowski -bramkarz, spędził w Cracovii 5 lat, z krótką przerwą na jedną rundę sezonu 2017/18, gdy był wypożyczony do Pogoni Siedlce. Rozegrał dwa spotkania ligowe. Jego umowa z "Pasami" zakończyła się i nie zostanie ona przedłużona. Podpisał dwuletnią umowę z Zagłębiem Sosnowiec.

Airam Cabrera - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon. Grając w drużynie "Pasów" rozegrał  27 spotkań i strzelił 14 bramek, zaliczając dodatkowo 2 asysty. Jego umowa wypożyczenia się zakończyła i wraca do hiszpańskiej UD Extremadury.

Adrian Danek - pomocnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał zaledwie jeden mecz. 24-latek ostatecznie powrócił do Sandecji Nowy Sącz, z której przyszedł rok temu do krakowskiego klubu.

Gerard Oliva - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał 3 mecze, strzelając 1 bramkę. Szybko, bo w sierpniu ub.r. zerwał więzadło krzyżowe i nie pojawił się więcej na boisku "Pasów".  Postanowił nie przedłużać kontraktu, który wygasa z końcem czerwca.

Javi Hernández - pomocnik, po tym jak zgłosił w klubie, że otrzymał ofertę i chce odejść z Cracovii za darmo mimo trwającego kontraktu, został przez trenera odesłany ze zgrupowania i przeniesiony do rezerw Cracovii. Ostatecznie przeszedł do indyjskiego ATK na zasadzie transferu definitywnego.

Jakub Serafin - pomocnik, spędził w drużynie "Pasów" 1 sezon, w trakcie którego rozegrał 6 meczów w I drużynie. Został wypożyczony na rok do I-ligowej Puszczy Niepołomice.

Filip Majchrowicz -19-letni bramkarz, który 1,5 roku temu trafił do Cracovii z Polonii Warszawa przeszedł na zasadzie rocznego wypożyczenia do drugoligowej Resovii Rzeszów.

Marcin Budziński - pomocnik, po powrocie z Melbourne City spędził w Cracovii sezon 2018/2019. Podpisał kontrakt z Arką Gdynia, obowiązujący do 30.06.2020 r. z opcją przedłużenia o kolejny rok.

Wisła - przyszli:

Rafał Janicki - 26-letni obrońca, występował w: Chemiku Police, Ruchu Chorzów, Lechii Gdańsk i ostatnio w Lechu Poznań.  Z krakowską Wisłą podpisał 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia.

Michał Mak - 27-letni pomocnik, występował w: Babiej Górze Sucha Beskidzka, Wiśle Kraków, Stadionie Śląskim Chorzów, Ruchu Radzionków, GKS-ie Bełchatów, Lechii Gdańsk, Arminii Bielefeld, Śląsku Wrocław.  Kontrakt z "Białą Gwiazdą" został podpisany na rok z opcją przedłużenia.

David Niepsuj - 23-letni obrońca, wstępował w: Fortunie Wuppertal, Bayerze Leverkusen, Borussii Mönchengladbach, Fortunie Düsseldorf, Wuppertaler SV, VfL Bochum II, VfL Bochum i Pogoni Szczecin. Umowa została zawarta na 2 lata.

Denys Bałaniuk - 22-letni napastnik, powrócił z rocznego wypożyczenia do Arsenału Kijów. W ukraińskiej ekstraklasie w poprzednim sezonie rozegrał 8 spotkań, nie zdobywając gola.

Kacper Chorążka - bramkarz, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w rundzie wiosennej minionego sezonu rozegrał 9 spotkań. Został zgłoszony do rozgrywek w sezonie 2019/2020, a dodatkowo w jego kontrakcie aktywowano klauzulę, która przedłużyła go o kolejny rok - do końca czerwca 2020.

Piotr Świątko - obrońca, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w wiosną minionego sezonu rozegrał 12 spotkań i strzelił 1 bramkę. Wisła Kraków zgłosiła go do rozgrywek w sezonie 2019/2020.

Jean Carlos Silva - 23-letni brazylijski napastnik z hiszpańskim obywatelstwem, występował w: CD Tenerife, CD Parla Escuela, juniorskich zespołach Realu Madryt, CF Fuenlabrada, Granada CF B, Granada CF, Club recreativo Granada. Podpisał dwuletnią umowę z opcją przedłużenia.

Paweł Koncewicz-Żyłka -15-letni obrońca Unii Tarnów podpisał 3-letni profesjonalny kontrakt z Wisłą i został włączony do pierwszej drżyny.

Vivtor Moyà Martínez "Chuca" - 22-letni pomocnik, występował w: Kelme CF, Villarreal CF, CD Roda, Elche CF. Z drużyną Wisły Kraków podpisał 3-letni kontrakt.

Serafin Szota - 20-letni obrońca, dotychczas grał w: Starcie Namysłów, Lechu Poznań, Zagłębiu Lubin i Odrze Opole. Z "Białą Gwiazdą" podpisał 3-letni kontrakt.

Wisła - odeszli:

Matej Palčič - obrońca, z końcem czerwca wygasł mu kontrakt z Wisłą i nie został on przedłużony. W barwach "Białej Gwiazdy" spędził 1,5 roku, rozegrał 12 spotkań i zaliczył 2 gole. Nową umowę podpisał z mistrzem Mołdawii - Sheriffem Tiraspol.

Wojciech Słomka - pomocnik, wygasa mu kontrakt z Wisłą, który nie zostanie przedłużony. Do Wisły przyszedł jesienią 2016/2017, ale większą część tego czasu spędził na wypożyczeniu do GKS-u Katowice. W Wiśle rozegrał zaledwie 6 spotkań.  Odszedł do pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec.

Tobiasz Weinzettel - bramkarz, dołączył do Wisły w trudnym momencie, na rundę wiosenną i jego krótki kontrakt wygasa z końcem przyszłego miesiąca. Zawodnik nie rozegrał żadnego spotkania w barwach Wisły, a umowa nie zostanie przedłużona. Aktualnie brak informacji o jego nowym klubie.

Maciej Śliwa - pomocnik, z końcem czerwca wygasła jego umowa z Wisłą i nie została ona przedłużona. Śliwa, podpisał 4-letni kontrakt z Miedzią Legnica. Młody zawodnik był podstawowym graczem wiślackiej CLJ, a w pierwszej drużynie Wisły rozegrał 5 spotkań i strzelił 1 bramkę.

Marko Kolar -napastnik, odszedł do holenderskiego FC Emmen. W ciągu prawie 2 sezonów spędzonych w Wiśle rozegrał 31 meczów w Ekstraklasie (26 z nich w poprzednim sezonie), zdobywając  11 bramek (wszystkie w poprzednim sezonie). Wisła otrzyma za niego kwotę odstępnego zapisaną w umowie z piłkarzem. Jak podała "Gazeta Krakowska" wyniesie ono 600 tys. Euro.

Sławomir Peszko - pomocnik, zakończyło się jego wypożyczenie z Lechii Gdańsk, do której były reprezentant Polski powrócił i został już zgłoszony do kadry na sezon 2019/2020.

Rafał Pietrzak -obrońca, po wygaśnięciu kontraktu odszedł do belgijskiego Excelsior Mouscron, gdzie podpisał trzyletnią umowę. W poprzednim sezonie zagrał w barwach Wisły 36 spotkań i zdobył w nich trzy bramki.