PILNE

Pomysł na weekend: rowerowa pętla niepodległości

13 kwietnia 2018 Apetyt na Kraków
Autor:  ANKO

W ten weekend zapraszamy Was na rowerową wycieczkę “niepodległościową”. Zwiedzicie krakowskie forty, zobaczycie kilka pomników, a przede wszystkim aktywnie odpoczniecie na łonie natury.

Przebieg trasy: Swoszowice - Rajsko - Kosocice - Piaski - Prokocim - Bieżanów - Wieliczka - Rajsko - Wróblowice - Swoszowice

Trasę zaczynamy przy Forcie pancernym 51 1/2 w Swoszowicach oraz Muzeum Spraw Wojskowych. Zjeżdżamy drogą forteczną do ul. Sawiczewskich i skręcamy w prawo.

Dojeżdżamy do skrzyżowania, skręcamy w lewo i zaraz w prawo w Drogę Rokadową, która biegnie wzdłuż Fortu artyleryjskiego 51 w Rajsku i obiekt można oglądać nie schodząc z roweru.

Na końcu drogi skręcamy w prawo w ul. Tuchowską i zaraz w lewo w ul. Osterwy. Jadąc ul. Osterwy mijamy po prawej cmentarz parafialny, za którym usytuowany jest Fort pancerny 50 1/2, niestety nie jest udostępniony do zwiedzania.

Droga wyprowadzi nas na placyk, przez który przejeżdżamy na wprost, a następnie skręcamy w lewo w ul. Hallera na łuku drogi zobaczymy budynek fortu (niestety też bez możliwości zwiedzania), a zaraz po lewej na wzgórku pozostałości działobitni.

Jadąc ul. Hellera, odbijamy w lewo w ul. Harcerzy Krakowskich, a następnie skręcamy w prawo w ul. Niebieską, którą przejeżdżamy nad A-4 i docieramy na placyk przed kościołem. Po prawej mamy schron amunicyjny, przed nim budynek centrali telefonicznej zaadoptowany na domek mieszkalny, a po lewej na ścianie kościoła tablicę upamiętniającą Piaszczan poległych w I wojnie.

Z placyku przed kościołem wyjeżdżamy w prawo ul. Rżącką, następnie w lewo ul. Obronną, z której skręcamy w prawo w ul. Kostaneckiego. Na łuku drogi w lasku po lewej znajduje się imponujący Fort Prokocim.

Zjeżdżamy w dół przejeżdżając skrzyżowanie z ul.Wielicką na wprost i wjeżdżamy w ul. Teligi, dalej na wprost ul.Ćwiklińskiej, z której skręcamy w lewo w ul. Mała Góra, a następnie w prawo w ul. Bieżanowską, która doprowadza nas do skrzyżowania, przy którym znajduje się Pomnik Pod Orłem ku czci poległych Bieżanowian.

Od skrzyżowania kierujemy się ul. ks.Popiełuszki, z której skręcamy w prawo w ul.Lipowskiego. Po przejechaniu pod wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo w ul. Rakuś, z niej pod następnym wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo i w prawo w ul. Zolla, przejeżdżamy pod A-4 i wspinamy się pod górę, przed której szczytem skręcamy w prawo w drogę (bez nazwy), na której końcu zobaczymy obelisk, Pomnik Obrońców Twierdzy Kraków Wieliczka (Cmentarz wojenny nr. 381)

Wracamy na ul. Zolla, z niej skręcamy w prawo w ul. Pod Pomnikiem i nią jedziemy do ul. Bogucickiej. Z ul.Bogucickiej na wprost w ul.Topolową, z niej skręcamy w lewo w ul.Długą, a następnie w prawo w ul. Wygoda, która doprowadzi nas do ul. Czarnochowskiej jedziemy nią do skrzyżowania z ul. Krakowską.

Przejeżdżamy skrzyżowanie prosto dalej ul. Czarnochowską jedziemy aż do cmentarza komunalnego w Wieliczce, na którym znajdziemy kwaterę żołnierską z 93 grobami Ul.Czarnochowską przejeżdżamy pod wiaduktem w ul. ks. Goliana, nią do skrzyżowania i na skrzyżowaniu w prawo w ul. Powstania Warszawskiego, od której po lewej stronie rozciągają się wielickie planty.

Na ich skraju przed siedzibą UMiG jest cokół z Pomnikiem Odrodzenia Polski. Za UMiG skręcamy w lewo w ul.Dembowskiego, przed parkiem w lewo w ul.Matejki i zaraz w prawo w Aleję Solidarności.

Jedziemy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo w ul. Kościuszki. Na górce na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Sadową, z której następnie skręcamy za mostkiem w prawo w ul. Krzyszkowicką i przy skrzyżowaniu z ul. Jaśminową po prawej zobaczymy Krzyż Niepodległości.

Wjeżdżamy w ul.Jaśminową i z niej za kościołem w prawo znów na ul.Sadową, nią do skrzyżowania i dalej na wprost ul. Krzemieniecką i znów na skrzyżowaniu na wprost ul. Kuryłowicza.

Po minięciu skrzyżowania z ul. Gdowską po lewej stronie szosy znajduje się wykop szańca Wróblowice (Cmentarz wojenny nr.383)

Z ul.Kuryłowicza skręcamy w lewo w ul. Landaua, następnie w lewo w ul. Niewodniczańskiego, z niej w prawo w ul. Bogdanowskiego i przy kościele znów w prawo w ul. Wróblowicką.

Na górce przy lasku jedziemy w lewo ul. Bochniaka. Na skraju lasku stoi figurka z 1723 r. przeniesiona z Rajska (prawdopodobnie) w związku z potrzebą modernizacji infrastruktury fortu, a poniżej w zaroślach po prawej znajduje się grób nr. 383, w którym spoczywa dwóch CK żołnierzy.

Ul. Bochniaka dojeżdżamy do ul.Myślenickiej, z której skręcamy w prawo w ul. Sawiczewskich i na wzgórzu w prawo w drogę forteczną.

Koniec trasy w Swoszowicach

Trasę przygotował Janusz Czerwiński, mapa wraz z opisem na stronie rowerem-przez-krakow.pl

Fot. pixabay.com

Krk 300x250
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.