PILNE

Ponad 12 mln do wydania na co tylko chcemy

02 marca 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Wystartowała czwarta edycja budżetu obywatelskiego. Już w pierwszym dniu zgłoszono dwa projekty. Na realizację nadal czeka jednak kilkanaście zwycięskich pomysłów z dwóch pierwszych edycji.

Od 1 marca krakowianie mogą zgłaszać propozycje zadań do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Może to zrobić każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 16 lat. Przyjmowanie wniosków na platformie www.budzet.dialoguj.pl potrwa do końca miesiąca. Potem nastąpi ocena złożonych propozycji, a 12 czerwca poznamy te, na które będzie można głosować w dniach od 17 do 30 czerwca.

W sumie do wydania jest ponad 12 mln złotych: 10 mln na projekty ogólnomiejskie oraz 2 mln 145 tys. na projekty dzielnicowe. W tym roku jedynie radni Bieńczyc nie zdecydowali się na udział w budżecie partycypacyjnym. - Radni mieli oczywiście prawo podjąć taką decyzję, ale jest ona podwójnie niedobra dla mieszkańców dzielnicy, bo nie mogą nie tylko zgłaszać projektów o charakterze dzielnicowym, ale również uczestniczyć w głosowaniu nad zadaniami ogólnomiejskimi – komentuje Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta.

Najwięcej, 400 tys. zł, przekazała na tegoroczny BO dzielnica IV Prądnik Biały.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej inaugurującej IV edycję BO Andrzej Kulig, wiceprezydent miasta podkreślał, że największym wyzwaniem jest zachęcenie mieszkańców do brania udziału w głosowaniu. – Dlatego w tym roku obok głosowania internetowego zostanie przywrócona możliwość głosowania papierowego w wyznaczonych punktach, bo tego domagało się wiele środowisk – zapowiedział Andrzej Kulig.

Wystartowała również kampania informacyjna na temat BO. Przez cały marzec będą czynne punkty konsultacyjne (ich lista poniżej). Mieszkańcy będą mogli m.in. spotkać się z pracownikami magistratu i jednostek miejskich, którzy potem będą oceniać zgłoszone projekty pod względem formalno-prawnym. - To pozwoli mieszkańcom na uzyskanie szczegółowej informacji, na temat tego, jak przygotować wniosek i czego się wystrzegać, by był on skuteczny – mówi Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych.

W marcu odbędzie się również 5 spotkań z mieszkańcami, na każdym będzie poruszana inna tematyka: zieleni, sportu, infrastruktury, kultury i edukacji.

Nową formułą wsparcia BO są ambasadorowie, czyli ponad 30 osób, których zadaniem będzie organizowanie spotkań z mieszkańcami i zachęcania do zgłaszania projektów.

- Wyciągamy wnioski z przeszłości i chcemy, by ta kampanie była jak najbardziej skuteczna i aby docierała do jak największej rzeszy odbiorców – podkreśla Andrzej Kulig.

Już w pierwszym dniu przyjmowania wniosków złożono dwa projekty (dzielnicowy i ogólnomiejski), dotyczące kontynuacji realizowanego w tym roku we współpracy z krakowskim pogotowiem ratunkowym programu nauki udzielania pierwszej pomocy Mali Ratownicy.

- Osoba zgłaszająca ten projekt powraca z nim w każdej edycji. Przedstawiciele pogotowia przyznają, że cieszy się on ogromnym zainteresowaniem - mówi Mateusz Płoskonka.

Na realizację nadal czeka kilkanaście zwycięskich projektów z poprzednich edycji BO. - W pierwszej edycji mieliśmy 66 zadań, z czego na realizację czekają jeszcze tylko tablice antysmogowe. Druga edycja to 68 projektów i 12, których dotąd nie udało się zrealizować – wylicza Bogusław Kośmider. - Z deklaracji osób, które się tym zajmują wynika, że żadne z tych zadanie nie jest zagrożone, a tablice pojawią się w tym roku.


Mieszkańcy zainteresowani udziałem w Budżecie Obywatelskim mogą odwiedzać punkty konsultacyjne zlokalizowane na Małym Rynku oraz w galeriach handlowych (Bonarka, M1).

Do namiotu na Małym Rynku magistrat zaprasza w dni powszednie w godz. 12.00–20.00, a w weekendy w godz. 12.00–18.00. W godzinach od 17 do 20 dyżury będą tu pełnić dodatkowo urzędnicy z magistratu i jednostek miejskich. Każdy może w nich zasięgnąć informacji i skonsultować swój wniosek do BO, m.in. z zakresu zieleni miejskiej, infrastruktury, komunikacji, kultury, sportu, edukacji. Drugi punkt mieści się w Galerii Handlowej Bonarka i działa codziennie w godz. 14.00–20.00. Trzeci zostanie uruchomiony w Galerii Handlowej M1 8 marca i będzie otwarty do końca miesiąca codziennie w godz. 14.00–20.00. 

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.