Dziś o godzinie 9.00 rozpoczęła się rekrutacja do krakowskich przedszkoli. O 5452 wolne miejsca może walczyć ponad 8 tys. dzieci. Zbieranie podań zakończy się 8 maja. Ostateczne listy przyjętych pojawią się dopiero pod koniec czerwca.
W ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy etap rekrutacji polegający na składaniu przez rodziców deklaracji, że ich dziecko będzie kontynuować edukację przedszkolną w tej samej placówce. Jak zauważa Dariusz Domajewski, wicedyrektor Wydziału Edukacji UMK tych dzieci jest mniej niż przed rokiem, co może oznaczać, że więcej sześciolatków pójdzie po wakacjach do pierwszej klasy.
Większość miejsc jest już zajęta
Mimo to i tak zdecydowana większość z 18 tys. wolnych miejsc w przedszkolach samorządowych jest już zajęta. Dla “nowych” dzieci zostało ich 5452. Będą o nie walczyć głównie 3-latki, ale również starsze dzieci, które nigdy nie chodziły do przedszkola lub takie, które zmieniają placówkę. Dariusz Domajewski przypomina, że Kraków od zeszłego roku prowadzi program przekształcania prywatnych przedszkoli w publiczne, czyli takie w których godzina pobytu kosztuje 1 zł. Od września przybyło w nich ponad 1000 miejsc. Jednak to wciąż za mało, bo wszystkich chętnych może być nawet 8 tysięcy (tyle jest w Krakowie samych trzylatków).
Tymczasem w tym roku gmina ma obowiązek zapewnić pobyt w przedszkolu za złotówkę każdemu dziecku w wieku od 3 do 6 lat. Dlatego, jeśli miejsc w samorządowych i niesamorządowych publicznych placówkach nie wystarczy dla wszystkich chętnych, miasto ogłosi konkurs dla przedszkoli prywatnych. W zamian za przyjęcie “samorządowego” malucha otrzymają one wyższą dotację, nie będą mogły jednak pobierać czesnego większego niż 1 zł za godzinę pobytu.
Problem w tym, że umowy z prywatnymi właścicielami będą zawierane jedynie na rok, tymczasem dziecko chodzi do przedszkola 3, a nawet 4 lata. Jeśli po roku właściciel uzna, że nie odpowiada mu taka forma, dziecko będzie musiało zmienić placówkę, co nigdy nie jest przyjemne.
- Inny problem jest taki, że jeśli już po podpisaniu umowy rodzic stwierdzi, że jednak jego dziecko nie będzie chodziło do przedszkola, gmina będzie nadal zobowiązana płacić właścicielowi do dnia wygaśnięcia umowy - mówi Dariusz Domajewski.
Elektroniczny nabór do nieograniczonej liczby przedszkoli
Podobnie jak w latach ubiegłych rekrutacja odbywa się droga elektroniczną. Na tym etapie można zapisać dziecko do dowolnej liczby placówek. Podanie w wersji papierowej trzeba będzie złożyć jedynie w przedszkolu pierwszego wyboru.
W pierwszej kolejności do przedszkola muszą zostać przyjęte dzieci, spełniające kryteria ustawowe, czyli z rodzin wielodzietnych, niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo, objęte pieczą zastępczą lub wychowywane przez samotnego rodzica. Na pozostałe wolne miejsca nabór będzie prowadzony zgodnie z kryteriami uchwalonymi przez radę miasta, które w tym roku uległy zmianie. W sumie będzie można zdobyć 21 punktów, najwięcej (6) za wskazanie przedszkola, które jest najbliżej miejsca zamieszkania lub pracy jednego z rodziców (pozostałe kryteria w ramce).
Wstępne wyniki rekrutacji mają zostać ogłoszone w pierwszym tygodniu czerwca. Potem będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia, a ostateczne listy zakwalifikowanych pojawią się dopiero pod koniec czerwca.
Kryteria naboru do przedszkoli:
Droga dziecka z domu lub rodzica z miejsca pracy lub miejsca nauki do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jest krótsza niż droga do jakiegokolwiek innego przedszkola samorządowego - 6 pkt;
Rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu wskazanym we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli - 5 pkt
Dziecko uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do żłobka lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w Gminie Miejskiej Kraków - 4 pkt;
Dziecko uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli i nie zostało przyjęte - 3 pkt;
Rodzeństwo dziecka uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola - 2 pkt;
Dziecko jest członkiem rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny - 1 pkt.