Rozmowa z Natalią Nazim, ambasadorką budżetu obywatelskiego Krakowa, która zasiada w radzie BO, a także jest autorką kilku wniosków w tegorocznej edycji budżetu. W ubiegłym roku jej pomysł budowy Pierwszego Wodnego Placu Zabaw w Parku Jordana znalazł się wśród najlepiej ocenionych przez mieszkańców Krakowa.
Ponad połowa wniosków złożonych do tegorocznego ogólnomiejskiego budżetu obywatelskiego została odrzucona przez urzędników.
Dokładnie odrzucono 133 projekty, a przeszły 102. W budżecie dzielnicowym przepadło ok. 40 proc. wniosków.
Wygląda na to, że urzędnicy wiedza lepiej, co potrzeba mieszkańcom.
To nie jest takie jednoznaczne. Sporo wniosków odrzucono, bo projektodawcy nie dostarczyli list z podpisami poparcia dla swoich pomysłów, a niektóre projekty były sprzeczne z regulaminem budżetu obywatelskiego.
Jakiś przykład?
Chociażby wniosek “Rozdamy po 500 złotych pierwszym 5950 osobom pod Magistratem”.
To mogłoby się spodobać głosującym?
Ale nie o to chodzi, by pieniądze z budżetu obywatelskiego rozdać garstce mieszkańców, ale żeby mieszkańcy wybrali ich zdaniem najlepsze projekty służące jak największej liczbie krakowian.
Ze wszystkimi decyzjami urzędników się Pani zgadza?
Nie. Są wnioski co do których można mieć wątpliwości czy urząd wykazał maksimum dobrej woli przy ich weryfikacji. Zgłosiło się do mnie kilku wnioskodawców, którzy uważają, że ich projekty powinny przejść i ja się z nimi zgadzam. Chodzi np. o projekt rewitalizacji zieleni na placu Inwalidów. Został on odrzucony, bo jak tłumaczą urzędnicy, w tym miejscu są plany budowy 4-kondygnacyjnego parkingu podziemnego. Tyle tylko, że te plany miasto ma już od kilku lat i nic z tym nie robi, a pomysł budowy parkingu został już wielokrotnie oprotestowany przez mieszkańców. Szkoda, że teraz ta niezrealizowana dotąd inwestycja pojawia się jako argument blokujący rewitalizację zieleni w tym miejscu.
Sporo do powiedzenia przy ocenie wniosków miał też małopolski konserwator zabytków, który negatywnie zaopiniował wiele projektów.
Jak chociażby projekt siłowni przy Błoniach, czy prehistorycznej piaskownicy w sąsiedztwie Smoka Wawelskiego, choć już w projekcie było zaznaczone, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a piaskownica nie będzie związana z gruntem.
Niektóre z tych projektów można jeszcze uratować?
Do 7 czerwca przyjmowane są odwołania od osób, których wnioski przepadły. Następnie będą one poddane ponownej ocenie, ale już przez radę budżetu obywatelskiego. Teraz jest czas chociażby na zmodyfikowanie swojego projektu, tak by miał większe szanse przejść dalej. Zwykle w wyniku takiej ponownej oceny udaje się przywrócić ok. 10 proc. wniosków.
Jest Pani członkiem rady BO, którego odrzuconego wniosku będzie Pani bronić?
Zasiadam w radzie, ale nie będę głosować w tej sprawie, bo zadeklarowałam swoją pomoc w przygotowaniu odwołania każdemu, kto się do mnie zgłosi. Wiem, że nie każdy potrafi napisać taki protest, dlatego chętnie podzielę się moim doświadczeniem, by jak największa liczba projektów została przywrócona, a ponieważ nie można być jednocześnie adwokatem i sędzią w tej samej sprawie, zdecydowałam o nie braniu udziału w głosowaniu. Żal mi każdego projektu, który mógłby zostać zrealizowany, a zostanie odrzucony, bo dla mnie najważniejsza jest inicjatywa mieszkańców, to, że ktoś przygotował i złożył projekt, wykazał się inicjatywą. Z szacunku dla tych osób chciałabym, żeby jak największa liczba projektów przeszła do głosowania.
Sama również jest Pani autorką kilku projektów w tegorocznej edycji BO.
Dokładnie dziewięciu, ale jeden z nich został odrzucony. Chodzi o tyrolkę, która miałaby stanąć na placu zabaw na rogu ul. Urzędniczej i Racławickiej, przy Młynówce Królewskiej.
Będzie się Pani odwoływać?
Nie. Przyjęłam argumenty Zarządu Zieleni Miejskiej, że na takie urządzenie nie ma tam miejsca. Moim projektem jest też “Zielona ulica Krupnicza, czyli pierwszy woonerf w Krakowie”. Celem tego projektu jest rewitalizacja przestrzeni ulicy Krupniczej poprzez zamienienie jej w szeroki trakt spacerowy z uspokojonym ruchem samochodowym i jednym poziomem jezdni. Dzięki temu Krupnicza może stać się jedną z najpiękniejszych w Krakowie - z dużą ilością pięknie urządzonej zieleni, eleganckimi elementami małej architektury i stylowym oświetleniem. Zgłosiłam również projekt rewitalizacji Parku Młynówka Królewska, Alei Słowackiego, plan budowy domku na drzewie przy Młynówce Królewskiej, a także organizacji warsztatów artystycznych dla najmłodszych i wycieczek do Jury Krakowsko-Częstochowskiej dla dzieci z Krowodrzy.
Rozmawiała Anna Kolet-Iciek
Od 7 do 9 czerwca organizowane będą spotkania konsultacyjne z udziałem: wnioskodawcy (bądź osoby przez niego upoważnionej), jednostki dokonującej oceny prawnej wniosku, przedstawicieli Rady Budżetu Obywatelskiego. Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowania 12 czerwca. Głosowanie w tegorocznej edycji BO potrwa od 17 do 30 czerwca i będzie się odbywać internetowo (potwierdzone kodem wysłanym sms-em) oraz tradycyjnie w formie papierowej w ok. 100 punktach (za okazaniem dowodu tożsamości).