PILNE

Potentat na rynku... Ale nie tylko tym Głównym- krakowskim

04 kwietnia 2019 Apetyt na Kraków
Autor:  Dagmara Hnat

Niejeden z nas urządzał mieszkanie i godzinami zastanawiał się jaki kupić dywan, szafkę albo łóżko... Jednak na samym początku naszej przygody z urządzaniem swojego domu czy też mieszkania jest zakup rzeczy niezbędnych. Umywalki, bidety, baterie, zawory do wody, grzejniki... to tylko niewielka cześć tego, co od lat produkuje dla nas Armatura Krakow SA. Dziś, w naszym cyklu przybliżającym największe krakowskie marki, poznacie jej historię.

Historia spółki sięga roku 1922. Początkowo, jako Łagiewnicka Fabryka Armatur sp Z O.O. produkowała armaturę i pokrewne artykuły w zakresie odlewania metali kolorowych. Wkrótce została przejęta przez krakowskie Towarzystwo Kontynentalne dla Handlu Żelazem Kern i S-ka.

Fabryka rozwijała się prężnie do II wojny światowej. Produkowała poza armaturą domową również ręczne pompy wodne i odlewy z mosiądzu i brązu. W 1943 roku zatrudniała już około 400 osób i wytworzyła 250 ton produktów! Po zakończeniu wojny fabryka została jednak znacjonalizowana i przekazana Zarządowi Odlewnictwa w Radomiu. Kolejna lata to przede wszystkim rozbudowa zakładów produkcyjnych. Od 1956 roku Armatura działała już jako Krakowskie Zakłady Odlewnicze, a 1961 rok to ponowne połączenie z Krakowską Fabryką Armatur.

W kolejnych latach zainicjowano budowę filii w Jordanowie, która prowadziła produkcję zaworów wodnych i centralnego ogrzewania. "Jordanowska Fabryka Armatury" - taką nosiła w tych latach nazwę. Rok 1997 przyniósł komercjalizację i przekształcenie w jednoosobowa spółkę skarbu państwa pod firmą Krakowska Fabryka Armatury SA. Chwile później spółka została sprywatyzowana, a jej inwestorem strategicznym stało się PZU Życie SA.

Dzisiaj to przede wszystkim wiodący polski producent branży sanitarnej i grzewczej, który został wyróżniony srebrnym Laurem Konsumenta 2018. Przyznanie godła marce świadczy o wysokim poziomie satysfakcji jej klientów. - Wysoka jakoś produktów wynika z ciągłej kontroli prawidłowości przebiegu całego procesu. Przygotowanie projektu, dokumentacji technicznej, poprzez wytwarzanie i wykańczanie elementów aż po montaż oraz weryfikację jakości produktu końcowego - to główne kryteria jakimi kierują się w krakowskiej Armaturze.


Fot. materiały prasowe

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.