Pomnik Juliusza Lea, wybitnego prezydenta Krakowa stanął dziś na skwerze u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej w sąsiedztwie kładki ojca Bernatka. W jego oficjalnym odsłonięciu wzięli udział członkowie rodziny prezydenta Lea oraz przedstawiciele władz miasta.
- Dzisiejsza uroczystość jest swoistym dopełnieniem czci dla zasłużonego prezydenta Krakowa. Obecny, wielki Kraków, jest jego dziełem, to on przyczynił się do ośmiokrotnego powiększenia miasta, jesteśmy mu za to wdzięczni – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
W wydarzeniu (zarówno w odsłonięciu rzeźby jak i naukowej konferencji, która odbędzie się 21 lutego w magistracie) uczestniczą potomkowie prezydenta, w tym m.in. – Julius Leo René, który wraz z Odeon Brass Quintet zagrał specjalnie skomponowany na tę okoliczność utwór „Fanfare for President Juliusz” i "A Hymn for Juliusz".
Juliusz Leo był prawnikiem, ekonomista, politykiem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lipcu 1904 roku został prezydentem Krakowa i urząd ten sprawował aż do śmierci. W tym czasie urzędowania doprowadził do wykupienia od władz austriackich wzgórza wawelskiego. Dzięki jego działaniom uregulowano Wisłę i przesunięto koryto Rudawy, aby zabezpieczyć miasto przed powodziami. Najważniejszym dziełem Juliusza Leo było zrealizowanie wizji „Wielkiego Krakowa” poprzez włączenie w jego granice administracyjne kilkunastu gmin podkrakowskich i przyłączenie miasta Podgórza.
Z okazji 100. rocznicy śmierci Juliusza Lea – Miasto Kraków zaprasza w środę (21 lutego), o godz. 9 do sali obrad na konferencję „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”. Towarzyszyć będzie jej ekspozycja pamiątek po Juliuszu Leo z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie prezentowana we foyer Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego.