05 października 2017 m.s.

Prawie 100 architektów chce zaprojektować Małopolskie Centrum Nauki

Inwestycje

Aż 97 biur architektonicznych z kraju i zagranicy przystąpiło do konkursu na opracowanie projektu Małopolskiego Centrum Nauki, które w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać przy al. Bora Komorowskiego w Krakowie.

 Do 12 października zgłoszone projekty zostaną sprawdzone pod względem wymogów formalnych. Następnie wyłonieni na tym etapie wykonawcy zostaną zaproszeni do złożenia opracowań studialnych. Będą mieli na to czas do 30 listopada. Autorzy najlepszych opracowań przejdą do drugiego etapu konkursu, w którym przedstawią szczegóły swoich koncepcji. Prace konkursowe będą przyjmowane do 6 lutego 2018 roku.

- Małopolskie Centrum Nauki ma szansę stać się miejscem wyjątkowym na mapie naszego województwa. To właśnie w nim młodzi Małopolanie będą mogli eksperymentować, uczyć się i bawić nauką. Dlatego cieszy nas ogromne zainteresowanie ogłoszonym przez nas konkursem. To dobry prognostyk – mówi Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego.

Przypomnijmy, że w styczniu małopolscy radni zdecydowali o zakupie działek położonych w Czyżynach. Cały teren pod inwestycję to prawie 4 ha. Szacuje się, że powierzchnia użytkowa nowego obiektu będzie wynosić ok. 10 tys. m2. W budynku znajdą się wystawy, laboratoria oraz sale przeznaczone do prowadzenia warsztatów i innych zajęć. Na zewnątrz budynku mają powstać tereny zielone z małą architekturą. Jeden rekreacyjno-warsztatowy drugi zaś widowiskowy. Planowane jest też stworzenie miejsca plenerowego na potrzeby pokazów czy urządzeń interaktywnych.

Małopolskie Centrum Nauki ma być unikatowym miejscem na mapie Małopolski., gdzie prezentowane będą aktualne osiągnięcia naukowe, ale też w atrakcyjny i oryginalny sposób zachęcać do zgłębiania tajników nauki, inspirować do jej wykorzystywania na co dzień, rozbudzać ciekawość, rozwijać talenty i współpracę pomiędzy przedstawicielami wielu dziedzin: nauki, sztuki, edukacji, przedsiębiorczości, działalności społecznej.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.