Krakowska Straż Miejska podsumowała swoje działania w sezonie grzewczym. Podczas kontroli 12 tys. palenisk wykryto 243 przypadki spalania śmieci.
W ostatnim sezonie grzewczym strażnicy miejscy przeprowadzili 12 770 kontroli pieców. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej. W tym czasie funkcjonariusze ujawnili 243 przypadki spalania śmieci. Nałożyli 161 mandatów karnych na kwotę 24 450 złotych, pouczyli 74 osoby, skierowali osiem wniosków o ukaranie do sądu. Ponadto w sytuacjach spornych pobierali próbki popiołu, które następnie przekazywali do analizy laboratoryjnej celem stwierdzenia, czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazali 15 próbek.
Od marca do kontroli pieców Kraków wykorzystuje również drony. Miasto podpisało w tym celu umowę z Głównym Instytutem Górniczym z Katowic, który dysponuje urządzeniami wyposażonymi w specjalne czujniki wykrywające w powietrzu niebezpieczne substancje takie jak formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne, a także pyły PM1, PM2,5 oraz PM10. Kraków zobowiązał się zapłacić za to 148 tys. zł.
Podczas pierwszej serii pomiarowej firma wykonała łącznie 6 lotów, dwa razy na terenie Starego Bieżanowa, a także na Klinach Borkowskich, w Skotnikach, Wróblowicach i Witkowicach. - W ciągu trwania pierwszej serii pomiarowej nie wykryto przypadków spalania odpadów - poinformowało nas biuro prasowe urzędu miasta.
Druga tura akcji ma być przeprowadzona od połowy października do 12 grudnia.
Muły i floty też nielegalne
Śmieci to nie jedyne "paliwo", które w Krakowie jest zabronione. Od 1 lipca ubiegłego roku obowiązują u nas zapisy uchwały antysmogowej, zgodnie z którą do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości, mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.
Patrole kontrolując jakość paliwa sprawdzały w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o tym, że spełnia ono odpowiednie parametry. Jeśli posiadał, a mimo tego paliwo budziło wątpliwości, np. jego wygląd przypominał zabronione muły lub floty, wówczas pobierana była próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.
Od października 2017 r. do marca 2018 r. strażnicy miejscy pouczyli 479 osób nieposiadających certyfikatów.
Od 1 września 2019 roku w mieście będzie obowiązywał całkowity zakaz używania paliw stałych. Mieszkańcy likwidujący piece węglowe muszą zmienić system grzewczy na gazowy lub elektryczny, mogą też podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, albo zainstalować ekologiczne, odnawialne źródła ciepła.
Fot. Straż Miejska Kraków