Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz 4. z rzędu zwyciężył w rankingu wydziałów prawa uczelni publicznych przygotowanym przez dziennik "Rzeczpospolita". Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego zajęła czwarte miejsce w kraju wśród uczelni niepublicznych.
“Laur pierwszeństwa najstarszemu wydziałowi prawa w Polsce zapewniła m.in. wysoka zdawalność na aplikacje i godny pozazdroszczenia potencjał naukowy, czyli świetna kadra i wysoka ocena parametryczna” - czytamy w “Rzeczpospolitej”.
Autorzy 6. edycji rankingu "Rzeczpospolitej" oceniali jednostki prowadzące studia prawnicze w trzech kategoriach: potencjał naukowy (ocena parametryczna, rozwój kadry, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, konkurencyjność, konferencje), jakość kształcenia (zdawalność na aplikację, dostępność kadry naukowej, praktyka zawodowa, ocena wyróżniająca PKA, wykładowcy zawodowi) oraz współpraca z zagranicą (mobilność kadry i studentów, wielojęzyczność, szkoły prawa obcego).
W rankingu maksymalnie można było zdobyć 45,5 punktu. Uniwersytet Jagielloński zdobył 31,8, drugi w zestawieniu Uniwersytet Warszawski 29,8, a Uniwersytet w Białymstoku 29,5.
Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Uniwersytet Łódzki (27,6), Uniwersytet Wrocławski (27,3), Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu (25,5), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (23,7), Uniwersytet Śląski w Katowicach (23,6), Uniwersytet Gdański (22,7) i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (22,4).
Zwycięstwo w kolejnej edycji rankingu cieszy prof. Jerzego Pisulińskiego, dziekana WPiA UJ. Zwraca on jednak uwagę na zmniejszający się dystans między WPiA UJ a innymi wydziałami prawa w kraju. Dlatego władze dziekańskie planują w najbliższym czasie podjąć szereg nowych inicjatyw, by oferta edukacyjna była na jeszcze wyższym poziomie.
- We wrześniu ruszy pierwsza edycja międzynarodowej szkoły letniej prawa własności intelektualnej. W przyszłości chcielibyśmy stworzyć jeszcze dwie lub trzy tego rodzaju szkoły. Planujemy także uruchomienie dwóch nowych kierunków studiów drugiego stopnia w języku angielskim. Mamy deklarację władz Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie w sprawie wsparcia naszego projektu studiów z zakresu własności intelektualnej i nowych mediów - wyjaśnia prof. Jerzy Pisuliński.
W planach, oprócz studiów z zakresu własności intelektualnej, jest również utworzenie studiów interdyscyplinarnych z kryminologii sądowej. Obejmowałyby one m.in. kryminologię i kryminalistykę, psychologię sądową, chemię i biologię sądową.
“Rzeczpospolita” według tych samych kryteriów oceniła też studia prawnicze na uczelniach niepublicznych. w tym zestawieniu zwyciężyło Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, tuż za nim uplasowała się Uczelnia Łazarskiego, a na trzecim miejscu SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny. Wydział prawa Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego znalazł się na miejscu czwartym na osiem sklasyfikowanych uczelni.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: CÓRKA PREZYDENTA ZE STYPENDIUM OD KRAKOWSKIEJ KANCELARII