PILNE

Prezydent Krakowa skłania się w stronę minimalizmu?

23 marca 2018 Kultura
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Prezydent Krakowa ma pomysł, by Muzeum PRL-u, które od przyszłego roku przejdzie pod skrzydła krakowskiego samorządu - było oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. - Takim posunięciem nasze władze skłaniają się w stronę minimalizmu - komentuje Jan Franczyk, radny PiS, który widziałby w Nowej Hucie instytucję z dużym rozmachem.

Dziś Muzeum Historyczne Krakowa liczy 10 oddziałów. Jednym z nich są powstałe w 2005 roku “Dzieje Nowej Huty”. Oddział ten prowadzi działalność wystawienniczą i edukacyjną, Z kolei w lutym przyszłego roku Gmina Kraków przejmie od Ministerstwa Kultury inną nowohucką placówkę kultury - Muzeum PRL-u i będzie przez 10 lat zobowiązana do gromadzenia i udostępniania zbiorów z najnowszej historii Polski oraz Nowej Huty. Dlatego w magistracie powstał pomysł fuzji tych placówek i włączenia nowo powstałej instytucji w struktury Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Projekt w tej sprawie trafi w przyszłym tygodniu do radnych zasiadających w komisji kultury.

- Dostrzegamy zbieżność tematyczną oddziału „Dzieje Nowej Huty”  i Muzeum PRL-u , a także możliwość wzajemnego uzupełnienia posiadanych potencjałów i zasobów. Dlatego połączenie obu instytucji kultury z dniem 1 marca 2019 roku wydaje się w pełni zasadne - twierdzą autorzy projektu. 

Nowy oddział przejąłby majątek, zobowiązania, wierzytelności oraz pracowników obu muzeów. Ma też zapewnić pełniejsze wykorzystanie zasobów materialnych, potencjału kadrowego oraz zmniejszyć koszty zarządzania.

- Co prawda Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest prężne, ale takim posunięciem prezydent skłania się w stronę minimalizmu. Mam bowiem obawy, że w Nowej Hucie powstanie ciekawa placówka, ale bez szalonej frekwencji, jak to jest w przypadku “Dziejów Nowej Huty” - twierdzi Jan Franczyk, radny z klubu PiS.-  A przecież powinno być tak, że jak już przekazujemy spore pieniądze, to dobrze byłoby stworzyć instytucję z dużym rozmachem na wzór muzeum Solidarności w Gdańsku albo Powstania Warszawskiego. Takie muzeum w Nowej Hucie zainteresowałoby nie tylko mieszkańców, ale turystów z całego świata.  

Jacek Salwiński, zastępca  dyrektora do spraw naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zapewnia, że ten rozmach będzie.

- Powstanie duża, nowoczesna placówka bazująca na pomyśle, który pięć lat temu zainicjowało Muzeum PRL-u. Ze stałą wystawą w dawnym Kinie Światowid, obejmującą szeroki kontekst dziejów Nowej Huty, z salą wystaw czasowych, tarasem widokowym,  kawiarnią,  przestrzenią do rozmów . To będzie przejście w nową rzeczywistość - zapowiada dyr. Salwiński.

fot. Muzeum PRL-u

Krk 300x250
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.