PILNE

Prezydent pod rękę z kurator wprowadza reformę

02 lutego 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

W najlepszych krakowskich liceach lekcje trwają nawet do godziny dziewiętnastej, a niektóre klasy liczą po 40 osób. Również wiele krakowskich podstawówek jest przeładowanych, a dzieci muszą uczyć się na dwie zmiany. Czy po reformie edukacji to się zmieni? Kraków zawarł dziś porozumienie z małopolską kurator oświaty, z którego wynika, że tak.

Porozumienie nosi tytuł „z zakresu tworzenia i realizowania lokalnej polityki oświatowej”. Ma preambułę i siedem paragrafów. We wstępie czytamy m.in. że „celem działań podejmowanych przez strony jest ciągłe udoskonalanie kształcenia dzieci i młodzieży, w tym zapewnienie uczniom możliwie najlepszych warunków do rozwoju i nauki”. Potem jest o „doniosłej roli” systemu jednozmianowego i o tym, że strony będą co roku określać liczbę tworzonych oddziałów klas pierwszych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz ustalać ich liczebność.

Z preambułą, ale bez konkretów

W porozumieniu brakuje jednak konkretów, a kiedy próbujemy o nie dopytać, pojawia się pierwszy zgrzyt.

Zdaniem małopolskiej kurator klasy w liceach nie powinny liczyć więcej niż 28 osób, teraz średnia w Krakowie to ponad 30, ale są i takie, które mają nawet więcej niż 40 uczniów.

Czy w świetle podpisanego dziś porozumienia propozycja kurator zostanie wzięta pod uwagę? – W liceach z pierwszej dziesiątki to nie będzie łatwe do zrealizowania – odpowiada Katarzyna Król, wiceprezydent miasta i dodaje, że realna jest liczba 36, a maksymalnie 40.

Czyli żadna zmiana.

Sytuację, zdaniem prezydenta Majchrowskiego, mają ratować dwa nowe ogólniaki, które powstaną na bazie Gimnazjum nr 4 (Rynek Kleparski) oraz Gimnazjum nr 2 (Studencka). Prezydent zapewnia, że będą to „dobre” szkoły. Nowe LO przy Studenckiej powstanie prawdopodobnie dopiero za rok, bo już teraz uczy się tam zbyt wiele dzieci.

W zamian za tworzenie małych, jednozmianowych szkół Kraków liczy na premię w postaci zwiększonej subwencji oświatowej. Takie obietnice płyną ze strony resortu edukacji, ale nie ma jeszcze przyjętego rozporządzenia w tej sprawie.

Kraków liderem w walce o dobrą szkołę

To pierwsze i jedyne takie porozumienie w kraju. Jego inicjatorką jest kurator Barbara Nowak, która w ten sposób chce mieć gwarancję, że w Krakowie wdrażanie reformy będzie przebiegać wzorcowo.

- Po raz kolejny Kraków jest liderem w walce o dobrą szkołę – zaznaczyła podczas dzisiejszej konferencji kurator Nowak. - Mamy tu do czynienia z bardzo ważnym wydarzeniem, jedynym w swoim rodzaju. Prezydent zgodził się na to, by miasto aktywnie realizowało politykę oświatową zgodnie z założeniami reformy, która jest robiona dla dobra ucznia i lepszego poziomu nauczania. Mam nadzieję, że to co w Krakowie udało się osiągnąć podpatrzą inne gminy w Polsce i, że ta współpraca wszędzie będzie układała się tak dobrze.

Co dzięki porozumieniu zyska miasto? Nie bardzo wiadomo. - Chodzi o to, aby pokazać, że wspólnie będziemy te działania realizować– tłumaczyła podczas dzisiejszej konferencji prasowej Katarzyna Król.

- Wyznacza ono kierunek współpracy między samorządem i kuratorium oświaty, której celem jest poprawa warunków nauki we wszystkich typach szkół w Krakowie - dodawał prezydent Jacek Majchrowski. - Chcemy, żeby dzieci miały jak najbliżej do szkół oraz uczyły się na jedną zmianę, do tego potrzebna jest ścisła współpraca między organem prowadzącym i organem nadzoru pedagogicznego.

Można się jedynie domyślać, że w ten sposób urząd miasta „kupuje” sobie przychylność kuratorium przy okazji tworzenia nowej szkolnej sieci. To kurator ma ostateczny głos w tej sprawie, a jakiekolwiek opóźnienia mogą oznaczać wprowadzenie zarządu komisarycznego w gminie.

Wzorowa współpraca

Nie od dziś jednak wiadomo, że współpraca kuratorium z urzędem miasta w sprawie oświatowej rewolucji od początku przebiega bardzo sprawnie. Miasto godzi się na wszystkie propozycje kuratorium dotyczące sieci szkół. Kraków, pod namową Barbary Nowak wycofa się nawet z pomysłu likwidacji tzw. „martwych” szkół, w których od lat nie ma uczniów. Choć radni przegłosowali już uchwały intencyjne w tej sprawie nie będą one dalej procedowane. W rozmowie z nami kurator Nowak tłumaczyła, że likwidacja tych szkół mogłaby zaszkodzić reformie, bo zostaną wykazane w statystykach, jako te, które zamknięto w roku jej wdrażania.

- Nam te szkoły w niczym nie przeszkadzają, dlatego przyjmujemy opinię pani kurator i wycofamy się z tych likwidacji – mówi Katarzyna Król.

Budowla z tektury

Zdziwieni faktem zawarcia porozumienia są krakowscy radni.

- Do określenia liczby uczniów w klasie i tego, na ile zmian pracuje szkoła organowi prowadzącemu nie jest potrzebne żadne porozumienia z kuratorium. Nie wiem jaki jest cel jego zawarcia i komu ma to służyć. Dla mnie to zaskakujący gest – komentuje Jakub Kosek, radny PO.

-To nikomu niepotrzebna fasadowa budowla z tektury – wtóruje mu Teodozja Maliszewska z komisji edukacji Rady Miasta.

Zabraknie miejsc w liceach

Marta Tatulińska z Forum Rad Rodziców zaprezentowała dziś wyliczenia, z których wynika, że za dwa lata, w związku z kumulacją roczników w krakowskich liceach zabraknie miejsc dla 5 tys. uczniów.

– To nie jest problem przejściowy, bo druga fala kumulacyjna przyjdzie w 2022 roku – mówi Tatulińska.

Jej zdaniem w centrum miasta powinny powstać przynajmniej dwa dodatkowe licea: w obecnym Gimnazjum nr 16 (ul. Konarskiego) oraz Gimnazjum nr 1 (ul. Bernardyńska). Forum Rad Rodziców przekazało już swoje uwagi krakowskim radnym.

- Kibicuję idei jednozmianowej szkoły, ale nie sądzę, by w tym lub przyszłym roku była możliwość zrealizowania tego postulatu z porozumienia – dodaje Marta Tatulińska. 

Zgodnie z zapisami porozumienie można zerwać, ale z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.