PILNE

Prezydent zawiadamia prokuraturę ws. spółki Miejska Infrastruktura

22 lipca 2019 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Zawiadomienie to wynik kontroli, którą zlecił prezydent Krakowa w związku z informacjami o przywłaszczeniu przez pracownika spółki pieniędzy pochodzących z opłat za parkowanie. Po kontroli przeprowadzonej przez Wydział Kontroli Wewnętrznej UMK zdecydowano o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 77 pkt 1 ustawy o rachunkowości, polegającego na nierzetelnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez spółkę.

W spółce powołano komisję wewnętrzną do przeprowadzenia kontroli niedoborów wpłat z parkometrów, która miała za zadanie określenie przyczyn i rozmiarów uszczuplenia środków finansowych. Komisja ta wyliczyła - na podstawie dostępnych danych - niedobory na kwotę 122 709,59 zł i ustaliła przyczyny, które w jej ocenie miały wpływ na ich powstanie.

W związku z faktem, że środki finansowe z tytułu opłat za parkowanie stanowią dochód Gminy Miejskiej Kraków, prezydent Krakowa zlecił Wydziałowi Kontroli Wewnętrznej UMK przeprowadzenie kontroli w zakresie uszczuplenia dochodów Gminy Miejskiej Kraków z tytułu opłaty za parkowanie w latach 2014-2018.

W wyniku kontroli stwierdzono, że przyjęta przez zarząd spółki organizacja wewnętrzna oraz obieg informacji i dokumentów, nie zapewniały właściwie działających mechanizmów kontroli wewnętrznej, w tym kontroli wpływów z parkometrów. Kontrola ustaliła, że występowały także błędy techniczne parkometrów i systemów je obsługujących, które uniemożliwiały określenie kwot niedoborów lub nadwyżek. Do zaistniałej sytuacji przyczyniły się również przypadki niestaranności w sporządzaniu i przekazywaniu dokumentacji przez Pocztę Polską SA, która odpowiadała za konwój i przeliczenie środków pieniężnych pochodzących z parkometrów.

W oparciu o ustalenia kontroli zostało skierowane zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 77 pkt 1 ustawy o rachunkowości polegającego na nierzetelnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez spółkę.

Ponadto, jeszcze przed rozpoczęciem kontroli przez Wydział Kontroli Wewnętrznej UMK, zarząd Miejskiej Infrastruktury wdrożył działania naprawcze mające na celu zabezpieczenie środków finansowych zgromadzonych w parkometrach. Zostały wprowadzone procedury dotyczące obsługi parkometrów, zbierania i ochrony środków pieniężnych, tj. procedura wyjęcia kaset, zarządzania kluczami i kartami oraz serwisowania parkometrów.

Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko Poczty Polskiej: 

"Usługę na rzecz Miejskiej Infrastruktury świadczymy od 2015 roku. Pierwszy sygnał o przypadkach nieprawidłowości w sporządzaniu i przekazywaniu dokumentacji rozliczeniowej z MI otrzymaliśmy we wrześniu 2018 roku. Na zgłoszone uwagi reagowaliśmy na bieżąco. Również różnice kasowe stwierdzone w kasetach z parkometrów nie budziły wątpliwości i nie były kwestionowane przez MI. Odbiór kaset z bilonem z parkometrów każdorazowo realizujemy w obecności pracownika MI. Natomiast bilon jest przeliczany w specjalnych pomieszczeniach pod stałym nadzorem monitoringu.

Wskazane w komunikacie nieprawidłowości w naszej ocenie nie w żaden sposób nie przyczyniły się do niedoborów wykazanych w trakcie kontroli, która miała miejsce w MI. Wnioski z kontroli są nam znane tylko w zakresie, jaki zostały upublicznione. Zamierzamy rozmawiać z klientem na temat dalszej realizacji usługi tak, aby jej wykonanie nie budziło zastrzeżeń.

Usługi odbioru i przeliczania bilonu z parkomatów świadczymy też dla innych klientów w różnych miastach. W sytuacji wystąpienia różnic bądź innych nieprawidłowości ujawnionych przez klienta, rozbieżności wyjaśniamy na bieżąco. 



Fot. Fokusmedia 

Źródło: krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.