PILNE

Przedstawiamy nasze propozycje na miłe spędzenie weekendu

23 listopada 2018 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

To już ostatni weekend listopada. Zanim jednak dopadnie nas gorączka zakupów przed Bożym Narodzeniem, Black Friday czy niemiły nastrój z powodu pogarszającej się pogody za oknami, warto sprawdzić jakie propozycje na spędzenie tego weekendu ma dla nas Kraków. 

Przede wszystkim zapraszamy na sobotni koncert galowy 11. Festiwalu Twórczości Korowód pt. "Ballady świata"! O godz. 19.00 w Operze Krakowskiej zaprezentowane zostaną piosenki takich twórców, jak: Georges Brassens, Leonard Cohen, Paolo Conte, Bob Dylan, Lluis Llach czy Jaromir Nohavica. Wykonają je, w polskich przekładach: Alosza Awdiejew, Renata Przemyk oraz Zespół Reprezentacyjny, czyli uznani artyści obecni na scenie muzycznej od lat. 

Miłośnicy musicali z pewnością zniecierpliwieni czekają na niedzielną ucztę w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach koncertu "Musicale Świata". Największe hity z najlepszych musicali świata takich jak: "Koty", "Hair", "Miss Saigon", "Jesus Christ Superstar", "Grease", "Deszczowa piosenka", "Les Miserables", "Taniec Wampirów" czy "Upiór w operze"usłyszymy w wykonaniu solistów warszawskiego Teatru Muzycznego Roma i Orkiestry Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. Początek o godz. 18.00.

W sobotę o godz. 17.30, czyli pół godziny przed koncertem dedykowanym Krzysztofowi Pendereckiemu z okazji jubileuszu 85-lecia jego urodzin, odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pod dębem burgundzkim, zasadzonym przez kompozytora na Plantach w 2013 roku. Tablicę zaprojektowaną przez prof. Jana Tutaja z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych odsłoni sam maestro Penderecki. Drzewo Pender rośnie nieopodal Filharmonii Krakowskiej, przy fontannie Fortepian Chopina wg projektu Marii Jaremy. Z okazji rocznicy 85. urodzin maestro Krzysztofa Pendereckiego, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie dedykuje dostojnemu jubilatowi najbliższe koncerty oratoryjne, dziś o godz. 19.30 i w sobotę o godz. 18.00. Zespoły Filharmonii Krakowskiej pod batutą amerykańskiego dyrygenta Johna Axelroda wykonają między innymi dwa dzieła mistrza, powstałe w różnych okresach twórczości - "Adagietto z Raju utraconego" oraz "Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę", z Martą Kowalczyk i Mają Bogdanović w partiach solowych.

Przez cały weekend obywać się będzie kolejna edycja Kiermashu. Wydarzenie w ramach festiwalu "Sztuka do rzeczy - design w Krakowie", odbędzie się w godz. 11-18 w Pałacu Czeczotka na ul. Wiślnej 1. Co organizatorzy zaplanowali tym razem? Jak zwykle polskie marki, z dużym naciskiem na lokalnych, małopolskich producentów. Od ubrań, przez bieliznę, biżuterię, okulary, torby, plecaki, skarpetki, szale, czapki i... wszelkie inne dodatki. W ramach Kiermashu odbędzie się także impreza "Niech żyje papier!". To wydarzenie adresowane do tych, którzy kochają papier pod każdą postacią - prasy, książek, notesów, grafik i plakatów. Wśród wystawców na targach znajdą się najlepsi polscy wydawcy, producenci ekskluzywnych wyrobów papierniczych (notesów, piór, artbooków), producenci nowoczesnych urządzeń (czytniki, ekrany, drukarki) oraz właściciele kreatywnych marek wykonujących odzież, akcesoria i wyposażenie wnętrz z papieru.

Do soboty mieszkańcy i turyści mogą również bezpłatnie zwiedzać wystawę w Regionalnym Muzeum Młodej Polski "Rydlówka". Bilety można rezerwować na stronie: www.bilety.mhk.pl lub pod numerem telefonu 12 426 50 60. Wystawa opowiada nie tylko o samym weselu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, ale również o Młodej Polsce oraz ówczesnych mieszkańcach Bronowic i Krakowa. "Rydlówka" mieści się w zabytkowym bronowickim dworku, gdzie 20 listopada 1900 roku odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie stało się kanwą dla słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. 

Także w sobotę w sześciu lokalach, w których znajdują się punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, będzie można skorzystać z porad specjalistów. Punkty będą czynne w godzinach od 8.00 do 12.00. Więcej informacji o bezpłatnej pomocy prawnej, jej zakresie oraz osobach, które mogą z niej skorzystać znajduje się na stronie internetowej: bip.krakow.pl

Po poradę można przyjść na:

  • plac Wszystkich Świętych 3-4 (pokoje nr 6 i 27)
  • Rynek Podgórski 1 (pokój nr 8)
  • Rynek Podgórski 4/2a
  • os. Zgody 2 (pokój nr 22)
  • ul. Czerwieńskiego 16 (pokój 32)
  • ul. Grunwaldzką 8 (pokój 13)


Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.