PILNE

Przypomną nam historię pewnego niecodziennego obiadu

25 wrzesnia 2018 Apetyt na Kraków
Autor:  Jakub Kot

Konkurs wiedzy o USA i niezwykły posiłek w krakowskich restauracjach przy stoliku Herberta Hoovera - to wszystko po to, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także setną rocznicę nawiązania oficjalnych stosunków polsko-amerykańskich. Kraków oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych chcą przypomnieć historię z 1920 roku.

Przyszły prezydent USA Herbert Hoover, jako Szef Amerykańskiej Administracji Pomocy powołanej w 1919 roku, inicjował i organizował działania zmierzające do ratowania Polaków, a szczególnie polskich dzieci przed głodem i tyfusem. Najbardziej spektakularną, zorganizowaną przez niego akcją był Obiad Nieobecnego Gościa, który odbył się 29 grudnia 1920 r. w Hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku. Na zaproszenie Herberta Hoovera odpowiedziało 1000 osób, które wpłaciły po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali nie przekroczyła 22 centów - równowartości ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. Potentatom gospodarczym ówczesnej Ameryki zaoferowano porcję ryżu i ziemniaków, a do popicia gorące kakao. Zebrano wtedy 3 miliony dolarów (2 miliony dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr.), które następnie przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla polskich dzieci, za co Herbert Hoover dostał imienną depeszę z podziękowaniem od Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi. W 1922 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł honorowego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, a już od 1919 roku uniwersytety, w tym Uniwersytet Jagielloński, w uznaniu zasług wręczyły mu doktoraty honoris causa. 

Dziśw sali obrad Rady Miasta odbędzie się konkurs wiedzy o USA i Herbercie Hooverze dla młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, podzielonych na 2 grupy wiekowe: 10-14 lat oraz 15-24. Nagrodą są wyjazdy na letni obóz przygodowo-językowy. Liczba nagrodzonych dzieci i młodzieży zależy od kwoty uzyskanej w drugim etapie projektu. 

Od 1 do 7 października będzie zaś prowadzonaakcja o nazwie "Hoover Table". Wezmą w niej udział krakowskie restauracje. Udział w akcji polega na udostępnieniu 1 stolika (lub więcej) i przekazaniu zadeklarowanego, dowolnego procenta dochodu z tego stolika, w wyżej wymienionym okresie, na specjalne konto utworzone przez Polski Instytut Filantropii, z przeznaczeniem na sfinansowanie obozu dla zwycięzców konkursu wiedzy o USA i Herbercie Hooverze. Każda restauracja otrzyma specjalne logo akcji do oznakowania stolika/stolików. 

Zwieńczeniem projektu będzie uroczysty koncert galowy w Muzeum Narodowym w Sukiennicach z udziałem wybitnego amerykańskiego pianisty Neala Larrabee wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz oficjalne podziękowanie przedsiębiorcom i restauratorom, którzy wzięli udział w akcji wraz ze skromnym poczęstunkiem -wzorem kolacji charytatywnej zorganizowanej przez H. Hoovera.


Źródło: Hoover Table 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.