PILNE

Ptasia grypa w Krakowie. Mamy strefę zagrożenia

18 stycznia 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Maty dezynfekcyjne w strefach zapowietrzonych, tablice informacyjne, zakaz handlu drobiem i jajami na placach targowych, a także organizowania konkursów gołębi i polowań na dzikie ptactwo.

Kraków i okoliczne miejscowości wprowadzają środki ostrożności na wypadek rozprzestrzeniania się ptasiej grypy.

Wirus H5N8, czyli tzw. ptasiej grypy stwierdzono w stadzie kur w Krakowie przy ul. Warchałowskiego. Ognisko wirusa zostało zlikwidowane przez służby weterynaryjne. Zgodnie z procedurami, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa wyznaczono na terenie Krakowa dwie strefy – zagrożenia i zapowietrzenia. 

- W pierwszej kolejności nasze działania skoncentrowały się w ognisku choroby. W kolejnych dniach przenoszą się do strefy zagrożonej i zapowietrzonej – mówi Kazimierz Żak, powiatowy lekarz weterynarii w Krakowie. 

W promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby obowiązuje tzw. strefa zapowietrzenia. Na jej granicach ustawione zostały tablice informacyjne. Każdy samochód wyjeżdżający z tej strefy będzie musiał przejechać po rozłożonych matach nasączonych środkiem dezynfekcyjnym. Maty zostały rozłożone przez ZIKIT na skrzyżowaniach: Petrażyckiego przy Libertowskiej, Spacerowej przy Babińskiego, Ks. Trockiego przy Skotnickiej, Skotnickiej przed węzłem od strony Skawiny, na Kozienickiej, na ul. Dąbrowa, na ul. Bogucianka. 

Taka ochrona będzie obowiązywać przez trzy tygodnie. Maty nie pojawią się na chodnikach. Piesi pomiędzy strefami mogą poruszać się bez przeszkód.

Jednocześnie na krakowskich placach targowych wprowadzono zakaz handlu jajami i drobiem.

Obszar zapowietrzony

W Krakowie i okolicznych miejscowościach wyznaczono również obszar zapowietrzony, gdzie występuje ryzyko pojawienia się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Jest to teren ograniczony: 

- od strony południowej: z Parku Miejskiego w Skawinie (gm. Skawina) – od Starorzecza Skawinki wzdłuż cieku wodnego biegnącego w kierunku południowym w kierunku ul. Spacerowej i dalej wzdłuż tego cieku w kierunku południowo – wschodnim a następnie wschodnim do wschodniej granicy administracyjnej Skawiny. Wzdłuż tej granicy w kierunku północnym i dalej wzdłuż granicy administracyjnej miejscowości Brzyczyna (gm. Mogilany) w kierunku północno – wschodnim i północnym do potoku Rzepnik. Wzdłuż tego potoku w kierunku północnym przez ok. 600 m i dalej w kierunku wschodnim wzdłuż cieku wodnego przez Brzyczynę do wschodniej granicy administracyjnej tej miejscowości; 

- od strony wschodniej: od cieku wodnego w miejscowości Brzyczyna w kierunku północnym wzdłuż wschodniej granicy administracyjnej tej miejscowości i dalej wzdłuż drogi gminnej nr 600684 K (ul. Słonecznej) w Libertowie (gm. Mogilany) do drogi powiatowej nr 2174 K (ul. Jana Pawła II). Następnie wzdłuż tej drogi w kierunku zachodnim do granicy administracyjnej Krakowa i dalej wzdłuż tej granicy do ul. Libertowskiej w Krakowie. Ul. Libertowską, następnie ul. Leona Petrażyckiego przez ok. 150 m w kierunku wschodnim i dalej w kierunku północnym drogą lokalną do linii kolejowej nr 94 (Kraków Płaszów – Oświęcim). Wzdłuż tej linii kolejowej do ul. Biskupa Albina Małysiaka i dalej tą ulicą w kierunku zachodnim i północnym przez ok. 1400 m, a następnie drogą lokalną (gruntową) w kierunku północno – zachodnim przez ok. 500 m – do ul. Spacerowej;

-od strony północnej : ulicami: Spacerową, Doktora Józefa Babińskiego, Skotnicką, Aleksandra Brücknera, Dąbrowa, Obrony Tyńca do zachodniej granicy kompleksu leśnego (w Bielańsko – Tynieckim Parku Krajobrazowym);

 - od strony zachodniej : od ul. Obrońców Tyńca zachodnią granicą kompleksu leśnego do ul. Bogucianka i dalej w kierunku południowo – zachodnim i południowym do północnej granicy administracyjnej Skawiny. Następnie wzdłuż tej granicy do rzeki Skawinki i dalej wzdłuż tej rzeki do Parku Miejskiego w Skawinie – do cieku wodnego biegnącego do Starorzecza Skawinki. 

Mieszkańcy obszaru zapowietrzonego muszą niezwłocznie wyczyścić i odkazić środki transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków; przeprowadzić odkażanie, deratyzację i dezynsekcję miejsc przebywania drobiu i innych ptaków utrzymywanych w obrębie gospodarstwa. 

W obszarze zapowietrzonym zakazuje się: przemieszczania do i z gospodarstwa drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwach bez zgody powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych; organizowania lotów treningowych i lotów konkursowych gołębi; organizowania polowań i odłowów ptactwa dzikiego;

Kazimierz Żak zapewnia, że wirus ptasiej grypy jest nieszkodliwy dla człowieka. – Musimy jednak podjąć działania, które uniemożliwią ewentualne jego rozprzestrzenienie się – wyjaśnia powiatowy lekarz weterynarii.

To warto wiedzieć

Choć wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, to jednak – zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej - żeby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko należy unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem – nie dotykać ptaków; używać jednorazowych rękawiczek, by uniknąć kontaktu z ptasimi odchodami np. podczas mycia samochodu, czy okien; dokładnie myć naczynia, noże deski, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym; mięso drobiowe i jaja poddawać obróbce termicznej; powstrzymać się od jedzenia surowych jaj.

Lepiej też nie kupować jajek i mięsa ze stołów na placach, ale w sklepach i budkach, gdzie mamy gwarancję nadzoru sanitarnego. 


Fot. pixabay

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.