PILNE

Punkty za szczepionki? Radny chce zmian kryteriów rekrutacji

10 marca 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Miasto przygotowało projekt uchwały w sprawie rekrutacji do samorządowych przedszkoli. Radni mają się nim zająć na najbliższej sesji. Jeden z nich zaproponował już poprawkę do projektu i chce, by punkty przyznawano również za zaszczepienie dzieci.


W projekcie uchwały nie ma już punktów za pracę, czas pobytu i płacenie podatków. Najwyżej premiowany ma być wybór przedszkola położonego najbliżej domu lub miejsca pracy rodziców. W związku z reformą edukacji miasto opóźnia rozpoczęcie rekrutacji. Jak udało nam się dowiedzieć, jej pierwszy etap polegający na składaniu deklaracji o kontynuowaniu edukacji w danym przedszkolu prawdopodobnie rozpocznie się 10 kwietnia. Składanie podań o przyjęcie ruszy dopiero po Świętach Wielkanocnych.

Każdy się dostanie

Od września tego roku gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku w wieku od 3 do 6 lat. To jednak nie oznacza, że maluch dostanie się do wybranej przez rodziców placówki. Dlatego potrzebne są dodatkowe kryteria. Miasto zmieniło te, które obowiązywały jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas najwięcej punktów (51) można było zdobyć za deklarację, że płaci się podatki w Krakowie, oraz za to, że oboje rodzice pracują lub studiują (38). Z tych dwóch kryteriów miasto musiało jednak zrezygnować, gdyż zakwestionowali je prawnicy wojewody. Z tego samego powodu z uchwały wykreślono też kryterium „Czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin dziennie”, za które można było zdobyć dwa punkty.

Trzy nowe kryteria

Zamiast tego, miasto zaproponowało trzy zupełnie nowe kryteria. Dwa z nich zasugerowali sami mieszkańcy, podczas konsultacji, które odbyły się w styczniu 2015 roku. I tak, 3 punkty ma dostać dziecko, które uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym, ale nie zostało przyjęte do przedszkola; 2 punkty otrzyma „rodzeństwo dziecka uczestniczącego w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola”. - Dotyczy to przede wszystkim bliźniąt, bo w poprzednich latach zdarzało się, że dostawały się do dwóch różnych przedszkoli - tłumaczy Dariusz Domajewski, wicedyrektor Wydziału Edukacji.

 Nową zasadą jest też możliwość otrzymania 1 punktu w przypadku, gdy „dziecko jest członkiem rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny”.

– To kryterium uwzględnia konieczność zapewnienia realizacji potrzeb dziecka wymagającego szczególnego wsparcia – tłumaczą urzędnicy.

Szczepienia zamiast kuratora

Łukasz Wantuch, radny Przyjaznego Krakowa chce jednak wykreślenia tego ostatniego kryterium z projektu uchwały, a w zamian przyznawania punktów za terminowe wykonywanie obowiązkowych szczepień ochronnych (lub przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o konieczności ich odroczenia). Radny chce, by za to przysługiwało aż 7 punktów, czyli miałoby to być najwyżej punktowane kryterium.

Przygotowane przez niego uzasadnienie poprawki liczy 7 stron. Czytamy w nim m.in.: „Z roku na rok rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci z powodów ideologicznych. W Polsce rośnie liczba osób, które boją się, że szczepienia szkodzą, wywołują alergie czy nawet autyzm. Nie wierzą w ich ochronne działanie, domagają się wolności wyboru”. Tymczasem niezaszczepione dzieci stwarzają zagrożenie dla innych osób, przede wszystkim takich, które ze względów zdrowotnych nie mogą być zaszczepione.

- Celem poprawki jest skłonienie rodziców do wykonywania szczepień ochronnych. To kryterium miałoby działać jak straszak, że maluch może nie dostać się do wybranej placówki, ale nie zamykałoby przed dzieckiem drzwi przedszkola, bo i tak ustawowo każdy musi zostać przyjęty – tłumaczy Wantuch.

To jego kolejne podejście do wprowadzenia tego kryterium. Próbował już dwa lata temu, ale wówczas nie był jeszcze radnym miejskim, więc nie mógł wystąpić z taką inicjatywą, a nie udało mu się do tego przekonać innych. Teraz twierdzi, że kryterium ma duże szanse na wejście w życie, bo popiera je również wojewoda małopolski. - Osobiście rozmawiałem na ten temat z panem wojewodą Pilchem, który powiedział mi, że popiera wszelkie działania, służące zdrowiu dzieci. Zapewnił też, że jeśli uchwała z takim kryterium zostanie przyjęta przez radę miasta, to on jej nie uchyli – zaznacza Wantuch.

Podobną zasadę dwa lata temu chciała wprowadzić Częstochowa. Rada miasta przyjęła nawet uchwałę w tej sprawie, ale tamtejszy wojewoda uchylił ją, a sąd utrzymał jego decyzję w mocy. Wantuch jest przekonany, że krakowska uchwała również zostanie zaskarżona do sądu przez „antyszczepionkowców”. – Rozstrzygnięcie potrwa jednak minimum dwa lata, a w tym czasie krakowskie dzieci będą chronione – zaznacza Wantuch.


Kryteria naboru do przedszkoli zaproponowane przez urząd miasta:

1) droga dziecka z domu lub rodzica z miejsca pracy lub miejsca nauki w trybie dziennym (stacjonarnym) do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jest krótsza niż droga do jakiegokolwiek innego przedszkola samorządowego – 6 pkt;

2) rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu wskazanym we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli – 5 pkt;

3) dziecko uczęszcza w bieżącym roku szkolnym do żłobka lub innej placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w Gminie Miejskiej Kraków – 4 pkt;

4) dziecko uczestniczyło w ubiegłorocznym postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkola wskazanego we wniosku rekrutacyjnym jako pierwsze na liście wybranych przedszkoli i nie zostało przyjęte do tego przedszkola – 3 pkt;

5) rodzeństwo dziecka uczestniczy w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola – 2 pkt;

6) dziecko jest członkiem rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny – 1 pkt.

W tym roku będzie można złożyć podania do dowolnej liczby placówek.

Dokumenty, jakie trzeba będzie przedstawić podczas rekrutacji:

1) dokument potwierdzający adres miejsca pracy lub miejsca nauki rodzica;

2) zaświadczenie wydane przez żłobek lub placówkę opieki nad dzieckiem do lat 3;

3) oświadczenie o uczestniczeniu w postępowaniu rekrutacyjnym do tego samego przedszkola rodzeństwa dziecka, w przypadku gdy przedszkola wskazane na pierwszym miejscu na liście preferencji we wnioskach rekrutacyjnych dzieci są różne;

4) orzeczenie sądu rodzinnego ustalającego nadzór kuratora lub jego kopia;

5) zaświadczenie wydane przez ośrodek pomocy społecznej o objęciu rodziny wsparciem asystenta. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.