PILNE

Pustostany do remontu dla krakowskich artystów

27 lutego 2018 Kultura
Autor:  ANKO

Cztery lokale czekają na krakowskich artystów. Miasto chce im wynająć na preferencyjnych warunkach wymagające remontu pustostany.

Zainteresowani mogą ubiegać się o wynajem lokali na os. Stalowym, a także przy ul. Miodowej, Józefińskiej i Spokojnej. Największy z nich, ten położony przy ul. Miodowej 5, ma 76 m2, znajduje się na drugim piętrze i składa się z 3 pomieszczeń oraz WC z łazienką. Tyle samo pomieszczeń ma 71-metrowy lokal przy ul. Józefińska 3. Pracownię będzie można również stworzyć na os. Stalowym 5 w Nowej Hucie, gdzie do dyspozycji artysty mają zostać oddane dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 62,5 m2. Najmniejszy jest lokal przy ul. Spokojnej 15, który ma nieco ponad 15 m2 i składa się z jednego pomieszczenia oraz toalety.

Oferta wynajmu pracowni skierowana jest do absolwentów uczelni artystycznych, członków związków i stowarzyszeń twórczych, a także twórców nieprofesjonalnych rekomendowanych przez odpowiednie środowiska twórcze: artystów malarzy, artystów rzeźbiarzy, artystów fotografików, artystów konserwatorów dzieł sztuki, artystów grafików (z wyjątkiem grafików posługujących się wyłącznie techniką komputerową), artystów w dziedzinie form przemysłowych, tkaniny artystycznej, architektury wnętrz.

Lokale mogą być wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności twórczej lub przechowywania dzieł. Nie można w nich zamieszkać.

Wnioski wraz z kompletem dokumentów (dyplom lub rekomendacje) i wskazaniem wybranej lokalizacji należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 26 marca 2018 r.

Ale uwaga! Wszystkie lokale wymagają remontu, który wynajmujący będzie musiał przeprowadzić na własny koszt. Często zdarza się, że artysta, który uzyskał już prawo do najmu lokalu rezygnuje z niego widząc w jakim jest stanie. Dlatego urząd miasta zachęca do skorzystania z możliwości wcześniejszego ich oglądania. To można zrobić po umówieniu się z administratorem. Szczegóły.

Od kilkunastu lat Kraków udziela pomocy twórcom poprzez wynajem na preferencyjnych zasadach lokali do prowadzenia pracowni. Lokale oddawane są za niewielką opłatą, która pobierana jest dopiero od momentu zakończenia remontu. Np. za 115-metrowy lokal położony na poddaszu kamienicy w Rynku Głównym jeden z krakowskich artystów płaci zaledwie 700 zł miesięcznie.

Takie wsparcie realizowane jest przez miasto w miarę posiadanych możliwości lokalowych.

Obecnie gmina wynajmuje 200 pracowni, z których korzysta 272 artystów (niektóre lokale są użytkowane przez 2 osoby). Co roku o pracownie ubiega się około 70 artystów.

Dodatkowych informacji udziela Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 11, pok. 15, tel.: 12 616 19 18.

Fot. pixabay.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.