PILNE

Radny ma pomysł jak rozwiązać problem z komarami

25 lipca 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Już wkrótce stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców rozda 100 budek lęgowych dla jerzyków. Warunek: zainstalowanie ich na terenie miasta. Nowa w Krakowie akcja KdM nosi nazwę "#ZajerzystyKraków!". - Jerzyk to niewielki ptak, ale potrafi bić rekordy: w ciągu doby jest w stanie upolować od 4 tysięcy do nawet 20 tysięcy owadów, głównie komarów i meszek. Uznaliśmy, że to świetna recepta na spore ostatnio problemy z komarami - tłumaczy Łukasz Gibała, lider Krakowa dla Mieszkańców. Zapisy ruszają 5 sierpnia. 

Jedną z głównych przyczyn plagi komarów, z którą mamy do czynienia w całej Polsce, jest właśnie zmniejszenie liczby jerzyków. Te niewielkie ptaki najchętniej osiedlają się w miastach, gniazdując w otworach wentylacyjnych i szczelinach wysokich budynków. Niestety w ostatnim czasie ich populacja zmniejszyła się o ponad połowę, bo otwory te są zatykane przy termomodernizacji budynków. - Jerzyki pomogą nam w walce z komarami, ale pod warunkiem, że będą miały gdzie mieszkać. Dlatego postanowiliśmy rozdać mieszkańcom Krakowa 100 budek lęgowych dla tych ptaków. Oznacza to 100 par jerzyków. Zakładając, że każdy z ptaszków upoluje tylko 10 tysięcy komarów dziennie, to o 2 miliony mniej komarów każdego dnia. A w przyszłości pojawią się przecież i pisklęta - tłumaczy Gibała. 

Co zrobić, żeby otrzymać bezpłatną budkę lęgową dla jerzyków? To proste: należy wejść na stronę internetową zajerzystykrakow.pl i wypełnić formularz. W nim będzie trzeba podać lokalizację nowego domu dla jerzyków - czyli adres, pod którym zamocujemy budkę - i dane kontaktowe. Zapisy ruszają w poniedziałek, 5 sierpnia, o godzinie 18.00. Zgłoszenia przyjmowane będą wyłącznie od osób prywatnych, a jedna osoba może otrzymać jedną budkę. Domki dla jerzyków będzie można odebrać w jednym z podanych przez organizatorów terminów w siedzibie KdM przy ul. Kazimierza Wielkiego 60. Razem z budką otrzymamy instrukcję, gdzie i w jaki sposób ją zawiesić, żeby najlepiej służyła ptakom. W planach jest także stworzenie interaktywnej mapy nowych mieszkań dla jerzyków, które powstaną w ramach akcji "#ZajerzystyKraków!".

Pomysł przywędrował do Krakowa z niedalekiego Tarnowa. Akcję "#ZajerzystyTarnów!" prowadzi tarnowski radny i lider klubu Nasze Miasto Tarnów, Tomasz Olszówka, z którym Łukasz Gibała współpracuje w ramach inicjatywy Energia Miast. - W Tarnowie pomysł sprawdził się świetnie, liczę, że podobnie będzie w Krakowie. Zapraszamy do udziału w naszej akcji, bo - po prostu - dobrze mieć jerzyka za sąsiada - zachęca Łukasz Gibała. 


Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.