PILNE

Ranking miejskich wypożyczalni rowerów. Jak wypada Kraków?

14 czerwca 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

W każdym dużym polskim mieście i w niektórych małych można wypożyczyć jednoślad. Liczba systemów rowerów miejskich przekroczyła już 60. Który z nich jest najtańszy, a który najlepszy? Dlaczego warto korzystać z systemów rowerów miejskich? Oraz jak wypada w Polsce Kraków i Wavelo? Ranking przygotowany został przez Dadelo.pl. 

Rowery publiczne są niemal wszędzie. Zarówno w olbrzymiej Warszawie (prawie 1,77 miliona mieszkańców i aż dwa systemy!), jak i w Tychowie (niespełna 2,5 tys. mieszkańców). W naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę 39 systemów i 38 miast, w których mieszka łącznie niemal 10,7 mln ludzi, a po ich ulicach jeździ 17733 rowerów publicznych. - W tegorocznym zestawieniu przebadaliśmy aż 39 systemów rowerowych w 38 miastach w Polsce. Pomimo znacznie większej konkurencji niż w ubiegłej edycji rankingu, Wavelo utrzymało swoje miejsce w czołowej dziesiątce. System zdobył aż 255 punktów, zajmując wysokie lokaty w większości przebadanych kategorii. Do liderującego Veturilo z Warszawy wciąż sporo brakuje, jednak widać poprawę w niemal wszystkich aspektach - możemy przeczytać w rankingu przedstawionym przez Dadelo.pl. 

Wavelo Kraków - sezon rowerowy trwa cały rok

Pierwsze rowery na ulicach Krakowa pojawiły się już w 1869 roku. Uważano je wtedy za zabawę jedynie dla elit, jednak od tego czasu sporo się zmieniło. Rowery na stałe zagościły w miejskim krajobrazie, niezmiennie ciesząc się olbrzymim zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Krakowa chętnie korzystają ze swojego systemu wypożyczalni miejskich. Szczególnie, że w stolicy małopolski sezon rowerowy nigdy się nie kończy. Nawet gdy za oknem prószy śnieg, a temperatury zdecydowanie przywodzą na myśl na ciepły koc i kubek kakao, najbardziej zaprawieni rowerzyści mogą wciąż skorzystać z miejskich jednośladów. Obok Warszawy (system Acrobike), to jedyne takie miasto w kraju, w którym wypożyczalnie czynne są cały rok.

Stacje Wavelo - było dobrze, a jest... jeszcze lepiej!

Długi sezon to jednak niejedyny element, którym może pochwalić się Kraków w tegorocznym rankingu. Zarejestrowani użytkownicy w systemie Wavelo rowery mogli wypożyczać aż ze 165 stacji na terenie całego miasta. To o 15 takich punktów więcej niż w 2017 roku. Mieszkańcy do dyspozycji mieli blisko 1500 jednośladów, z których korzystali najczęściej w całej Polsce. Średnio aż 14 wypożyczeń na zarejestrowaną osobę. To naprawdę imponujący wynik, choć nieco słabszy niż w ubiegłym roku. Niższa średnia nie jest jednak efektem spadającego zainteresowania, a niemal dwukrotnego wzrostu ilości użytkowników Wavelo, z 35 tys. do ponad 68 tys. Dzięki temu liczba wypożyczeń w 2018 r. zbliżyła się do niedawno jeszcze nieosiągalnej granicy miliona (987 203).

Jest na czym jeździć, tylko gdzie? Ścieżki rowerowe w Krakowie

Niestety sporym problemem dla rowerzystów w Krakowie jest infrastruktura drogowa. W tym roku po raz pierwszy porównaliśmy miasta także pod względem ilości ścieżek rowerowych. Jak się okazało, w tej kwestii stolica Małopolski nie ma czym się poszczycić. O ile sama liczba kilometrów nie prezentuje się źle: 240, to niestety stanowi tylko 20% w stosunku wszystkich dróg publicznych w mieście. Zdecydowanie zbyt często rowerzyści zmuszeni są do korzystania z tras uczęszczanych przez samochody. Dla porównania w najlepszym pod tym względem Kołobrzegu stosunek dróg rowerowych do publicznych wynosi 48%, i to wynik zdecydowanie godny pozazdroszczenia.

Stacje naprawcze - narzędzia możesz zostawić w domu

W Krakowie nie musimy wozić ze sobą ciężkiej torby z narzędziami na wypadek awarii roweru. Publicznych punktów, w których możemy zreperować rower, jest naprawdę sporo. Miasto zajęło szóste miejsce w tej kategorii, dysponując łączenie 30 stacjami. Oznacza to, że punkt można znaleźć średnio co 11 km. Nie może za to cieszyć całkowity brak alternatywnych typów rowerów. W Wavelo dostępne są wyłącznie klasyczne warianty miejskie. Dla porównania mieszkańcy Wrocławia mogą korzystać chociażby z tandemów, rowerów elektrycznych, dziecięcych, czy handbikeów.

Rowery miejskie Kraków - jak zacząć przygodę z Wavelo?

Choć krakowska sieć rowerów miejskich jest najstarszą w Polsce, to wciąż raptem 9% mieszkańców jest zarejestrowanych w systemie. W porównaniu z blisko 44% w Warszawie, wynik nie robi wrażenia. Może to z pewnością zaskakiwać, szczególnie że sam proces wynajmu roweru jest prosty i intuicyjny. Wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej lub mobilnej aplikacji Wavelo oraz uiścić opłatę inicjacyjną. 

Wavelo cennik i obsługa

Ile kosztuje wynajęcie roweru miejskiego w Krakowie? Sama opłata godzinowa jest jedną z najwyższych w Polsce (9,60/h). Jednak zaniepokojonych mieszkańców musimy uspokoić. Wavelo oferuje różne abonamenty, które zdecydowanie obniżają średnią opłatę. Dzięki nim za korzystanie z roweru do godziny dziennie zapłacisz 20 zł na miesiąc, jeśli to będzie za mało, możesz wybrać plan 90-minutowy za 25zł/mies. lub nawet 12h za 29 zł/mies. Na dodatkowe zniżki mogą liczyć także studenci.  Jak wypożyczyć rower Wavelo? Po wybraniu opcji płatniczej podchodzisz do dowolnej stacji w mieście. Na panelu znajdującym się z tyłu roweru wpisujesz 7-cyfrowy numer login oraz ustalony PIN. Zdejmujesz blokadę, zakładasz ją na wyznaczone miejsce i możesz jechać. Po zakończonej trasie przypinasz rower przy użyciu tej samej blokady. Możesz też zwrócić rower poza stacją za dodatkową opłatą w wysokości 3 zł.

Kraków miastem dla rowerzystów?

Krakowskiemu systemowi rowerów miejskich z pewnością wciąż sporo brakuje do ideału, jednak z każdym kolejnym rokiem widać wyraźną poprawę. W Wavelo mapa stacji nieustannie się rozrasta, operator regularnie rozbudowuje także infrastrukturę pomocniczą. Jeśli mieszkańcy wciąż chętnie będą zapisywać się do systemu, to Kraków wkrótce może włączyć się do walki o czołowe lokaty w rankingu.



Fot. Wavelo

Źródło: Dadelo.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.