PILNE

Razem przeciw przemocy w rodzinie

23 grudnia 2018 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Przemoc w rodzinie zawsze niesie ze sobą krzywdę i ból, może narażać osoby krzywdzone na utratę zdrowia, a nawet życia. Osoba, która stosuje przemoc w rodzinie, w zamierzony sposób wykorzystuje przewagę siły przeciwko osobie najbliższej, przez co swoim zachowaniem wywołuje szkody psychiczne, cierpienia, narusza godność i wolność drugiej osoby. Właśnie dla ofiar takich prześladowań Gmina Miejska Kraków uruchomiła specjalny program - żeby nikt nie został ze swoim bólem sam na sam.

Zachowania przemocowe mogą przybierać różne formy, w tym przemoc fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną, a także polegającą na zaniedbywaniu podstawowych potrzeb osób najbliższych, w szczególności dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych. Na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" realizowane są czynności mające na celu przerwanie przemocy i udzielenie pomocy zarówno osobom, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie jak i dla osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie. Procedura Niebieskie Karty jest wszczynana przez przedstawicieli instytucji upoważnionych do tej czynności tj. Policji, jednostek pomocy społecznej, ochrony zdrowia, oświaty lub gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Osoby dotknięte przemocą mają możliwość uzyskania:

- pomocy psychologicznej

- pomocy prawnej, pomocy pracownika socjalnego w zakresie pracy socjalnej, sytuacji zawodowej, sytuacji opiekuńczo - wychowawczej oraz świadczeń z pomocy społecznej

- pomocy w formie bezpłatnego schronienia,

- wsparcia w zakresie funkcjonowania i wychodzenia z sytuacji przemocy, (osoby dorosłe - udział w grupach wsparcia, dzieci - udział w grupach psychoedukacyjnych). Jednocześnie, osoby które stosują przemoc w rodzinie, są pod stałą kontrolą specjalnych organów.

Ważne telefony do zapamiętania:

- Numer alarmowy 112,

- Policja 997,

- Pogotowie Ratunkowe 999,

- Straż Miejska 986

- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebie- ska Linia":

- Bezpłatna infolinia 800 12 00 02 (całodobowo), 22668 70 00 (codziennie od 12.00 do 18.00);

- Krakowski Telefon Zaufania 12 413 71 33 (codziennie w godz: 16.00 - 21.00).

Szczegółowe informacje na stronie: www.mops.krakow.pl


Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.