678 projektów złożyli krakowianie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To najwięcej w historii. Teraz wnioski przejdą weryfikację, a o tym, na jakie projekty będziemy mogli głosować dowiemy się dopiero 4 czerwca.
Projekty w ramach V edycji budżetu obywatelskiego można było składać od 1 do 31 marca. Z 678 propozycji, jakie wpłynęły w tym czasie 450 to projekty o charakterze dzielnicowym, a 228 o charakterze ogólnomiejskim.
W ubiegłym roku krakowianie złożyli o ponad 90 wniosków mniej. Najaktywniejsi okazali się tym razem mieszkańcy Podgórza, Prądnika Białego i Dębnik, a najmniejsze zainteresowanie BO wykazali mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich.
W tym roku mieszkańcy Krakowa złożyli najwięcej projektów o charakterze infrastrukturalnym, na drugim miejscu jest zieleń i ochrona środowiska, potem sport i infrastruktura sportowa, a na czwartym kultura.
W kwietniu i maju urzędnicy mają dokonać oceny prawnej projektów. Ostateczną listę pomysłów, na które będziemy mogli głosować poznamy 4 czerwca. W ubiegłym roku, po weryfikacji odrzucono niemal połowę projektów ogólnomiejskich i 40 proc. wniosków dzielnicowych.
Nadal nie wiadomo jednak, kiedy odbędzie się głosowanie. Radni chcieli przenieść je na jesień, by zwiększyć frekwencję, ale przez pomyłkę radnej PO Katarzyny Pabian pozostaje to pod znakiem zapytania. Więcej na ten temat pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.
W tym roku krakowianie mają do rozdysponowania ponad 12 mln zł. Na zadania o charakterze ogólnomiejskim przeznaczono 8 mln. Dzielnice przeznaczyły na ten cel łącznie 2,4 mln zł, dodatkowe 2 mln zostały przesunięte przez prezydenta do dzielnic z puli ogólnomiejskiej.