Krakowskie przedszkola zakończyły przyjmowanie podań o przyjęcie maluchów na kolejny rok szkolny. O miejsce w przedszkolu starają się rodzice 5982 dzieci i już wiadomo, że nie wszyscy dostaną się do wybranej placówki.
Po pierwszym etapie rekrutacji, czyli przyjmowaniu deklaracji od rodziców dzieci kontynuujących edukację przedszkolną w danej placówce w krakowskich przedszkolach zostały 5452 wolne miejsca. Chętnych jest jednak znacznie więcej, bo 5982. To oznacza, że miejsc zabrakło dla 530 dzieci, jednak liczba niezadowolonych może być jeszcze większa, gdyż część dzieci z pewnością nie dostanie się do wybranego przez rodziców przedszkola (zaznaczonego w podaniu jako priorytetowe). O tym, kto się załapie zadecydują punkty rekrutacyjne. W tym roku najwięcej można ich było zdobyć za wskazanie przedszkola najbliższego miejsca zamieszkania lub pracy jednego z rodziców, punktowane są też dzieci, które mają starsze rodzeństwo w danej placówce lub wcześniej chodziły do żłobka.
System elektronicznej rekrutacji jeszcze nie zaczął zliczania punktów i przyporządkowywania dzieci do konkretnych przedszkoli (rodzice mogli składać podania do dowolnej liczby placówek), a wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone dopiero 8 czerwca.
Jak udało nam się dowiedzieć, w tym roku najbardziej oblegane jest Samorządowe Przedszkole nr 6 (ul. Bujaka, Podgórze Duchackie), do którego chce się dostać 133 dzieci, a także Samorządowe Przedszkole nr 58 (ul. Skośna, Dębniki), w którym złożono 118 podań i Samorządowe Przedszkole nr 10 (ul. Strąkowa, Dębniki), które przyjęło 116 zgłoszeń.
W tym roku, gminy po raz pierwszy mają ustawowy obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu za złotówkę wszystkim chętnym. Nie muszą to być jednak placówki wskazane przez rodziców. Kraków od zeszłego roku prowadzi program przekształcania prywatnych przedszkoli w publiczne, czyli takie w których godzina pobytu kosztuje 1 zł. Od września przybyło w nich ponad 1000 miejsc. Jeśli to nie wystarczy miasto ogłosi konkurs dla przedszkoli prywatnych. W zamian za przyjęcie “samorządowego” malucha otrzymają one wyższą dotację, nie będą mogły jednak pobierać czesnego większego niż 1 zł za godzinę pobytu.
Jednocześnie z rekrutacją do przedszkoli trwał nabór do szkół samorządowych. Tym razem na zapisanie dziecka do pierwszej klasy zdecydowało się zaledwie 353 rodziców sześcioletnich dzieci. To znacznie mniej niż w ubiegłym roku, kiedy do pierwszej klasy poszło 1086 sześciolatków.