PILNE

Rowerzysto, łamiesz przepisy? Straż miejska czuwa

17 wrzesnia 2018 Miasto
Autor:  Jakub Kot

W zeszły czwartek strażnicy miejscy skontrolowali ruch rowerowy w mieście. Statystyki nie wyglądają zbyt optymistycznie. Tylko w ciągu dwóch godzin, w kilku wybranych miejscach, ujawnili 83 wykroczenia popełnione przez rowerzystów. Nałożyli 42 mandaty karne na łączną kwotę 3 050 złotych, pouczyli 41 osób.  


Co do zasady rowerzystom nie wolno jeździć po chodniku. Jednak kodeks drogowy dopuszcza taką możliwość w kilku przypadkach. - Mogą to robić osoby, które mają pod opieką dziecko młodsze niż 10 lat na własnym rowerze. Po chodniku mogą także poruszać się cykliści bez dzieci, ale tylko jeśli na drodze, wzdłuż której jadą, dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km na godzinę, a szerokość chodnika ma więcej niż 2 metry. Trzecim odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na bezpieczną jazdę tj. gdy występuje ograniczona widoczność, pada deszcz, śnieg lub jest mgła - przypomina krakowska Straż Miejska. 

Kolejne przepisy łamane przez krakowskich cyklistów to m.in. przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych. - Jeśli rowerzysta chce pokonać takie przejście powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Wtedy traktowany jest jak pieszy - tłumaczą strażnicy. 


Źródło: straż miejska 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.