10 tys. roślin, które w ten weekend magistrat postanowił rozdać mieszkańcom rozeszło się błyskawicznie. Prezydent obiecuje, że akcja zostanie powtórzona jeszcze w tym roku. Dla mieszkańców Kraków przygotował również darmowe maski antysmogowe.
Doniczki z roślinami pyłochwytnymi urząd miasta rozdawał 11 i 12 listopada na placu Wszystkich Świętych oraz przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury. Po darmowe sadzonki mieszkańcy Krakowa ustawiali się w długich kolejkach. Prezydent Jacek Majchrowski na swoim Facebooku obiecał, że akcja zostanie powtórzona jeszcze w tym roku.
Jednocześnie realizowany jest program wyposażania w rośliny pyłochwytne krakowskich szkół i przedszkoli. To z kolei inicjatywa radnego prezydenckiego klubu Łukasza Wantucha. W jej ramach do ponad 30 placówek trafiło już ok. 5 tys. roślin. Pieniądze na ich zakup pochodziły ze zbiórki internetowej, a 15 tys. zł dołożył bank HSBC oraz Zarząd Zieleni Miejskiej.
- Teraz chcę jeszcze złożyć poprawkę do budżetu na kwotę 100 tys. złotych z przeznaczeniem na zakup roślin do około 60 szkół - zapowiada radny Wantuch.
Jak zdobyć lub samemu uszyć maskę?
W tym roku Kraków powalczy ze smogiem nie tylko sadzonkami roślin. Magistrat przygotował dla mieszkańców 5 tysięcy masek antysmogowych. Maski będą rozdawane od połowy grudnia w wybranych krakowskich poradniach pulmonologicznych. Otrzymają je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich. Nie jest jeszcze znana lista przychodni, które wezmą udział w akcji.
Maski mają chronić przed smogiem, zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, kurzem, pyłkami, alergenami, wirusami, bakteriami, pyłami zawieszonymi w powietrzu PM10 i PM 2.5.
Do wyboru pacjenci będą mieli dwa modele: FAMILY (maski dla dorosłych) i KIDS (maski dla dzieci). Maski posiadają wymienny filtr z aktywnym węglem oraz zawór służący do wydychania powietrza. Żywotność filtra uzależniona jest od częstotliwości używania maski. Przeciętny czas użytkowania to 30 godz. W przypadku wzmożonego zanieczyszczenia powietrza należy wymieniać filtr co 20 godz.
Ci, którzy nie załapią się na akcję miasta, mogą sami uszyć sobie maseczkę antysmogową. Darmowe warsztaty ich szycia po raz drugi będzie prowadzić Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa Łukasza Gibały. Organizatorzy zapewniają materiały, filtry węglowe i sprzęt do przygotowania maseczki. Uczestnicy sami wybiorą kolor i materiał, a profesjonalni nauczyciele pomogą dopasować maseczkę do kształtu twarzy. Warsztaty startują już w listopadzie. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem wiadomości prywatnych na FB.com/LogicznaAlternatywa i pod numerem telefonu 12 307 25 11.
Ci, którzy nie znajdą czasu na udział w warsztatach, a chcą samodzielnie uszyć sobie maseczkę, mogą także skorzystać z filmu instruktażowego.
Badania dzieci i edukacja rodziców
W tym roku magistrat chce również przeprowadzić działania edukacyjne i testy wraz z analizą stężenia tlenku azotu w wydychanym powietrzu – w celu określenia ich związku z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego. Badaniami zostanie objętych 8 tys. uczniów trzecich klas szkół podstawowych.
Dodatkowo w szkołach zostaną przeprowadzone wykłady i prelekcje promujące zdrowy tryb życia. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dorosłych i dzieci oraz przekazanie informacji dotyczących wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie mieszkańców Krakowa. Chodzi także o propagowanie odpowiedzialnej postawy rodzicielskiej w walce o czyste powietrze dla Krakowa.
Przeczytaj także:
Co dalej z obiecanymi oczyszczaczami powietrza dla szkół i przedszkoli?