PILNE

Rozpoczynamy weekend. Zobacz co dzieje się w Krakowie

05 lipca 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

A na rozkładzie m.in. Summer Jazz Festival, Festiwal Teatrów Ulicznych, coś dla miłośników klocków Lego czy Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej. Jest z czego wybierać!

Teatr Variete znów pokaże na swoich deskach "Chicago", czyli jeden z najsłynniejszych musicali na świecie! Przypomnijmy jednak fabułę: gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu - Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Krakowska wersja w reżyserii Wojciecha Kościelniaka to naprawdę perła, zobaczcie sami w sobotę o godz. 18 i niedzielę o godz. 17. Następna okazja dopiero we wrześniu!

Od czwartku do niedzieli na mieście zobaczycie dużo spektakli plenerowych. A to za sprawą Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA, który już po raz 32. opanuje Kraków! Jego tematem przewodnim w tym roku jest przenikanie się dwóch światów: cyrku i teatru ulicznego - ich wspólne korzenie i wzajemne inspiracje. Spektakle zobaczycie m.in. na Rynku Głównym, Małym Rynku, Placu Szczepańskim czy Rynku Podgórskim. Aktorzy, kuglarze, tancerze i mimowie zaanektują też Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego - przed Galerią Krakowską, a do namiotu cyrkowego na Placu Szczepańskim klauni i lalkarze zaproszą najmłodszą widownię na spektakle i zajęcia warsztatowe. Szukajcie na krakowskich ulicach teatrów z Belgii, Francji, Szwajcarii czy Niemiec, ale oczywiście polecamy też nasze krakowskie KTO. Nie może zabraknąć ich "Peregrinusa" na festiwalu! (piątek, godz. 16, Rynek Podgórski i niedziela, godz. 15, Rynek Główny).

Trwa Summer Jazz Festival, a dzięki niemu mamy zapewnioną codzienną dawkę jazzu w Krakowie! Co dobrego w ten weekend? Przede wszystkim Niedziela Nowoorleańska! Od godz. 12 do 16 możecie załapać się na koncerty w kawiarniach na Rynku Głównym i przed Galerią Krakowską, gdzie wystąpią chociażby Jazz Band Ball Orchestra, Boba Jazz Band czy Old Metropolitan Band. O godz. 17 zacznie się słynna już Parada Nowoorleańska, a o 18 na Rynku rozpocznie się koncert główny, na którym zagrają m.in. Wayne Ellington, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak i Przemek Dyakowski. To będzie naprawdę głośna, jazzowa niedziela!

Muzeum HistoryLand, mieszczące się w budynku Starego Dworca PKP, zaprasza w najbliższą sobotę o godz. 12 na warsztaty animacji LEGO dla dzieci! W ramach wydarzenia, dzieci posłuchają o podstawach tworzenia krótkometrażowych filmów, nakręcą swoją animację wykorzystując klocki LEGO, a efekt końcowy będą mogli pokazać swoim znajomym! Warsztaty poprowadzi Kamil Janko, nagradzany wieloma laurami twórca kanału MegaSpaceFighter. Warto wpaść, a przy okazji zobaczyć całą wystawę HistoryLandu, czyli historię zbudowaną z klocków LEGO!

Na Łąki Nowohuckie w ten weekend zawitają kolorowe tabory, przypominające o bogatej tradycji i kulturze Romów. A to za sprawą VIII edycji rozśpiewanego i roztańczonego festiwalu, w którym biorą udział artyści z całego świata. Podczas Międzynarodowych Dni Kultury Romskiej wystąpią m.in. niemiecko- hiszpańska formacja Rumbalea, Cikno Studios z Wielkiej Bryranii, czy ukraińska Czarna Perła. Zwieńczeniem całości będzie wielka, cygańska rewia, przygotowana przez mołdawski zespół Enigma Romilor. W programie również wystawa eksponatów muzealnych i etnograficznych oraz pokazy romskiego rzemiosła. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Kiedy? Sobota 6 lipca/Niedziela 7 lipca.

Teatr im. J. Słowackiego wykreuje na Dużej Scenie mroczny, średniowieczny świat z kart powieści Umberto Eco. Spektakl "Imię rózy" to nie tylko kryminalna intryga, ale również historia o zabronionej miłości - do kobiety, książek, wiedzy, mądrości, wreszcie miłości do Boga. Reżyserem nowej adaptacji bestsellerowej prozy jest Radosław Rychcik. W obsadzie m.in. Rafał Dziwisz, Karol Kubasiewicz, Tomasz Międzik, Grzegorz Łukawski i Pola Błasik. Kiedy? Piątek 5 lipca/Sobota 6 lipca/Niedziela 7 lipca, godz. 19. 00.Fot. Pixabay 

Źródło: materiały prasowe, krakow.pl, UMWM

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.