W dniach 30 listopada - 1 grudnia Bank Żywności w Krakowie po raz 22 organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności w ponad 146 sklepach w 33 miejscowościach. Tegoroczną akcję pod hasłem "Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół" wesprze ponad 4000 wolontariuszy. Organizacja zachęca do udziału i przypomina, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy. Każdy produkt podarowany w trakcie zbiórki ma znaczenie.
Bank Żywności w Krakowie zachęca, by robiąc zakupy dla siebie w najbliższy weekend, przy okazji dołożyć do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Najbardziej pożądane są te z długimi terminami przydatności, jak między innymi: mąka, cukier, olej, konserwy, przetwory owoce i warzywne, bakalie, słodycze. Organizacja przypomina, że nawet jeden produkt ma znaczenie, ponieważ małe gesty wielu ludzi, zsumowane razem dają realny wymiar pomocy. W roku ubiegłym wszystkie 31 Banków Żywności zebrały razem 776 ton jedzenia, z których możliwe było przygotowanie ponad 1,5 miliona świątecznych posiłków dla osób potrzebujących. Sam Bank Żywności w Krakowie zebrał 67 ton jedzenia, które trafiło do 15 tyś. osób potrzebujących.
Oprócz żywności zbiórkowej Banki Żywności, jak co roku, będą uzupełniać paczki świąteczne o inne produkty, m.in. z krótkimi terminami przydatności jak warzywa, owoce czy nabiał, pozyskane w ramach swojej codziennej działalności od producentów i ze sklepów
- Choć zbiórka ogólnopolska ma wydawać by się mogło bezosobowy charakter, to warto pamiętać, że odbiorcą tej pomocy jest zawsze jakaś konkretna osoba z konkretną historią. Żywność ze zbiórki trafia do lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób starszych i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia, być może też naszych znajomych, o których nawet nie wiemy, że są w takiej potrzebie. Paradoksalnie to częsty przypadek w dzisiejszych czasach. - podkreśla Beata Ciepła, Bank Żywności w Krakowie.
Bank Żywności zadba, by wszystkie produkty trafiły do potrzebujących jeszcze przed świętami. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ponad 4000 wolontariuszy. W sklepach będzie można łatwo ich rozpoznać po pomarańczowych koszulkach i kamizelkach. To oni będą czekali przy zbiórkowych koszach na produkty, które następnie zostaną zawiezione do magazynu Banku Żywności. Tam zostaną zważone i popakowane, a następnie wyruszą w dalszą drogę do konkretnych organizacji pomocowych. Bank Żywności w Krakowie wspiera pomocą żywnościową organizacje dobroczynne w Małopolsce m.in świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy samotnej matki, domy pomocy społecznej, przytuliska dla bezdomnych, jadłodajnie i inne organizacje, które prowadzą zbiorowe żywienie bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym. Dzięki temu z tej pomocy korzysta w województwie małopolskim około 60 tyś osób w potrzebie, będących podopiecznymi tych organizacji.
W tym miejscu warto również zaznaczyć, że choć Banki Żywności otrzymują żywność jako darowiznę od sklepów, producentów, czy też od ludzi w ramach zbiórek, to wciąż wyzwaniem dla nich pozostają ogromne koszty związane z transportem, magazynowaniem i sprzętem chłodniczym. By móc efektywniej wykorzystać swój potencjał i możliwości ratowania większych ilości jedzenia organizacja rusza wraz z początkiem grudnia z najnowszą kampanią "Stoliczku, nakryj się", której celem będzie zbiórka pieniędzy na całoroczną działalność Banków.
Fot. Pixabay