PILNE

Ruszył program "Za życiem"

W dwóch miejscach w Krakowie można już składać wnioski o przyznanie świadczenia z programu „Za życiem”.

05 stycznia 2017 Zdrowie
Autor:  ANKO

W dwóch miejscach w Krakowie można już składać wnioski o przyznanie świadczenia z programu „Za życiem”. Chodzi o 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z ciężką chorobą lub niepełnosprawnością. Pomoc otrzymają również dzieci urodzone w 2016 roku. 

1 stycznia tego weszła w życie ustawa o wsparciu kobiety w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zgodnie z nowymi przepisami rodzinom, w których urodzi się dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Nie jest ono uzależnione od dochodów. Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od narodzin dziecka. Ministerstwo Rodziny zaznacza, że świadczenie przysługuje również dzieciom, które urodziły się w 2016 roku jeszcze przed wejściem w życie ustawy, jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie 12 miesięcy od urodzenia.

Warunkiem wypłaty jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego upośledzenie lub chorobę. Przepisy nie przewidują wzoru takiego zaświadczenia; wystawić je może lekarz specjalista z dziedziny położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Podobnie jak w przypadku becikowego, aby otrzymać świadczenie, matka dziecka musi pozostawać pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży (stosowne zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną należy dołączyć do wniosku). 

Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej lub w przypadku urodzenia martwego dziecka.

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać w Wydziale Spraw Społecznych UMK, ul. Stachowicza 18 w godz. 7.40 – 18.00 oraz os. Zgody 2 pok. 117 w godz. 7.40 – 15.30.

Ustawa „Za życiem” przewiduje również m.in. wsparcie asystenta rodziny. Usługa asystenta będzie polegać na wspieraniu rodziny w procesie organizowania kompleksowej pomocy. Asystent koordynuje różnorodne usługi w zakresie poradnictwa specjalistycznego, umożliwiając przezwyciężenie trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka, rehabilitację społeczną i zawodową, a także ułatwiając dostęp do wsparcia psychologicznego oraz pomocy prawnej, w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych. Organizacją asystentury zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Osoby chcące skorzystać z tej formy wsparcia mogą składać wnioski w filiach MOPS w Krakowie, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.