Znalazły się pieniądze na renowację wszystkich rzeźb znajdujących się w parku Krakowskim. Już w przyszłym roku zobaczymy ich nowe oblicze.
Jeszcze przed wakacjami rozpocznie się rewitalizacja Parku Krakowskiego, czyli terenu pomiędzy ulicami Czarnowiejską, Szymanowskiego, pl. Inwalidów i al. Adama Mickiewicza. Wkrótce teren zostanie ogrodzony i zamknięty dla mieszkańców. Na razie udało się postawić drewniane paliki. Jak zapowiada Zarząd Zieleni Miejskiej, odpowiedzialny za tę inwestycję, w pierwszej kolejności wykonane zostaną najtrudniejsze prace związane z wymianą oświetlenia i remontem głównej parkowej alejki. Całość ma być gotowa na maj przyszłego roku. W planach jest ustawienie nowych ławek, koszy na śmieci, stołów piknikowych, stolików do gry w szachy i stojaków rowerowych. Powstanie niewielki plac zabaw dla dzieci, boisko do gry w bule oraz plenerowa czytelnia. Planowany jest również remont fontanny. Całość ma kosztować ponad 6 mln zł.
Dzięki oszczędnościom przy przetargu renowację przejdą też wszystkie rzeźby zdobiące park. ZZM chce na to przeznaczyć ok. 400 tys. złotych.
Abstrakcyjne rzeźby stoją w parku od lat 70-tych ubiegłego wieku. Niektóre z nich są już mocno zniszczone, często nawet trudno rozpoznać nazwiska autorów tych 19 intrygujących dzieł, które stworzyli m.in. Bogusław Gabryś, Jerzy Sękowski, Wincenty Kućma, Roman Tarkowski, Tadeusz Szpunar, Stanisław Plęskowski, Tadeusz Mazurek, Krzysztof Kędzierski. Podarowali je miastu w zamian za działkę przy ul. Emaus, na której powstała pracownia rzeźbiarska.
Muzeum Narodowe w Krakowie w ubiegłym roku rozpoczęło akcję rewitalizacji tych unikatowych rzeźb. Do muzealnej pracowni trafiła wówczas “Para” autorstwa Tadeusza Szpunara.
- Rzeźba jest w katastrofalnym stanie, mocno spękana, fragmenty dolnej części odpadły, odsłaniając skorodowaną wewnętrzną konstrukcję. Jesteśmy w trakcie prac konserwatorskich i w stałym kontakcie z autorem rzeźby, z którym konsultujemy poszczególne czynności - mówi Anna Kłosowska-Klechowska, kierownik Pracowni Konserwacji Rzeźby MNK.
To właśnie dzięki akcji Muzeum Narodowego wszystkie pozostałe figury doczekają się wreszcie prawdziwej konserwacji, pierwszej od czasu ustawienia w Parku.
- Podejmując się w ubiegłym roku konserwacji “Pary” chcieliśmy zwrócić uwagę właśnie na problem tej nietypowej galerii. Początkowo, planując rewitalizację parku w ogóle nie przewidziano renowacji tych rzeźb, które zawsze były traktowane trochę po macoszemu. Cieszę się, że udało się znaleźć na to środki, bo każda z nich wymaga prac konserwatorskich - mówi Anna Kłosowska-Klechowska.
Jak zapowiada Iwona Kluza-Wąsik z ZZM wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na renowację wszystkich pozostałych 18 dzieł sztuki stojących w Parku ( konserwacja “Pary” prowadzona jest ze środków MNK).
Rewitalizacja Parku Krakowskiego ma się zakończyć w maju przyszłego roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wówczas poznamy też nowe oblicze rzeźb.
Park Krakowski służył mieszkańcom miasta już 130 lat temu. Przed I wojną światową działała tu ślizgawka, były kawiarnie i restauracje, a nawet małe zoo.
Zobacz, jak przed laty wyglądało to miejsce
Fot. Ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zdjęcia z lat 50. i 60. autorstwa Henryka Hermanowicza, z lat 30. Agencja Fotograficzna "Światowid"