Sędziowie stanowczo sprzeciwili się odwołaniu wiceprezesów i prezesów trzech sądów w Krakowie. Apelują do swoich kolegów, by nie obejmowali zwolnionych w ten sposób stanowisk lub zrezygnowali z awansu, jeśli już nową funkcję objęli. Ich zdaniem to niegodne sędziego.
W przyjętych wczoraj uchwałach krakowscy sędziowie zadeklarowali też zwracanie się do obywateli - przed rozprawami bądź tuż po nich - z postulatem "obrony konstytucyjnego porządku prawnego".
Uchwał zapadły podczas obradujących wspólnie zebrań sędziów trzech krakowskich sądów Okręgowego oraz rejonowych: dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie i w Myślenicach
- Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec decyzji Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie, oraz sądów rejonowych: dla Krakowa - Podgórza, dla Krakowa - Nowej Huty i w Myślenicach. Decyzje te nie zawierają uzasadnienia i nie są podyktowane żadnymi przesłankami natury merytorycznej, bowiem wyniki nie dawały podstaw do takich zmian - twierdzą krakowscy sędziowie.
Według sędziów, nieuczciwe jest także powiązanie decyzji o odwołaniu prezesów z zatrzymaniem dyrektorów sądów. Bowiem nie prezes sądu był uprawniony do sprawowania nadzoru administracyjnego, a Minister Sprawiedliwości.
- W związku z arbitralną decyzją Ministra Sprawiedliwości, która wpisuje się w niekonstytucyjne działania - zmierzające do podporządkowania sądów władzy wykonawczej - apelujemy do wszystkich sędziów o nie przyjmowanie propozycji objęcia zwolnionych w ten sposób stanowisk oraz o rezygnację jeśli już takie stanowiska objęły. Obejmowanie stanowisk po odwołanych prezesach i wiceprezesach sądów, niegodne jest sędziego - czytamy w uchwale krakowskich sędziów.