PILNE

Seniorzy w Parku Jordana. Tańczą salsę i nie tylko!

14 lipca 2017 Miasto
Autor:  Małgorzata Bożek

fot. Małgorzata Bożek

Park Jordana mimo deszczowej aury był ostatnio miejscem wyjątkowo roztańczonym. Wszystko za sprawą seniorów uczestniczących w projekcie „W sile wieku”. Zatańczyli zumbę, salsę, ale i bawili się do rytmów słynnego „Parostatku” Krzysztofa Krawczyka. Kolejne spotkanie taneczne już w sierpniu.

Mimo kapryśnej pogody uczestnicy „Spotkania tanecznego seniorów w Parku Jordana” szybko dali się porwać rytmom płynącej z mobilnego głośnika muzyki i zachętom instruktorki. Tańczyli w grupie, pojedynczo, ale też w parach. Swoim tańcem na chwilę przywołali nawet słońce. – Mam wątpliwości, czy młodzi ludzie stawiliby się tak chętnie, jak seniorzy, jeśli padałby deszcz – mówiła Agnieszka Pers, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

13 lipca „Spotkanie taneczne seniorów w Parku Jordana” odbyło się po raz pierwszy. Kolejne zaplanowano na 10 i 24 sierpnia. Ich celem jest aktywizacja osób biorących udział w projekcie „W sile wieku”, ale mają też przyciągnąć innych seniorów, którzy jeszcze go nie znają. W zachęcaniu do uczestnictwa w przedsięwzięciu i wyjścia z domu pomagają także osoby już zaangażowane w akcje.

Staramy się to robić, ale przełamać bariery psychiczne jest bardzo trudno. Tego typu spotkania są wspaniałe, ponieważ dają ludziom szansę zapoznania się z tym, co robią dla nich wspaniałe osoby. Jeżeli zobaczą, że to ich interesuje, to przyjdą – mówił w przerwie pomiędzy kolejnymi tanecznymi utworami jeden z uczestników wydarzenia w Parku Jordana.

Spotkaniom, prócz tańców pod okiem doświadczonych instruktorek, prezentujących układy dostosowane do możliwości seniorów, ale i dające im miejsce na improwizacje, towarzyszyć będą również inne aktywności. Pracownicy MOPS poprowadzą dodatkowe warsztaty, np. zajęcia dotyczące historii Parku Jordana – tego jak powstawał, ewoluował i skąd się wziął pomysł na jego utworzenie. Dla seniorów, którzy pojawią się na imprezie, przewidziano także upominki.

Wychodzimy z założenia, że kondycja fizyczna naszych seniorów jest różna i chcemy im też zaproponować coś dodatkowego – zaznacza koordynatorka akcji, Anna Rachwał.

Inicjatywa „W sile wieku” jest projektem finansowanym ze środków Unii Europejskiej, wdrażanym przez MOPS od trzech miesięcy. Polega na uruchomieniu 100 dodatkowych miejsc w ośrodkach wsparcia dla osób starszych w dzielnicach, w których zdiagnozowano największe tego rodzaju potrzeby. Obecnie MOPS prowadzi cztery kluby samopomocy aktywizacyjnej i to głównie do ich uczestników adresowane są spotkania taneczne, będące tylko jedną z wielu propozycji w ramach programu.

W klubach seniorzy mają systematycznie zorganizowany czas, ale i miejsce, gdzie mogą po prostu odpocząć. Przychodzą do nich codziennie między godziną 7.00 a 17.00. Poznają nowe osoby i uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach, zarówno terapeutycznych, jak i edukacyjnych. Biorą też udział w wyjściach do instytucji kultury oraz w spotkaniach integracyjnych. Kluby zapewniają również swoim podopiecznym dwa posiłki dziennie, obiad i podwieczorek, a także wsparcie psychologa, pracownika socjalnego czy pielęgniarki.

Staramy się mieć na tyle szeroką, bogatą i różnorodną ofertę, żeby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Ale od czasu do czasu mamy również różnego rodzaju innowacyjne, nieco inne propozycje, takie jak choćby spotkania taneczne – podkreślała Anna Rachwał.

Projekt „W sile wieku” jest zaplanowany na 3 lata. W tej chwili bierze w nim udział 70 stałych uczestników. Twórcy programu docierają do nich różnymi drogami. Przede wszystkim przez bazę osób oczekujących na miejsce w domu pomocy społecznej. Program jest skierowany do osób, które jeszcze nie wymagają całodobowej opieki czy usług opiekuńczych w domach, ale są coraz mniej aktywne i coraz głębiej się wyłączają. Pracownicy MOPS starają się namawiać ich do wzięcia udziału w akcji. Prócz tego kontaktują się ze spółdzielniami mieszkaniowymi, rozwieszają plakaty we wspólnotach mieszkaniowych, a z ambon krakowskich kościołów są odczytywane listy informujące o możliwości wzięcia udziału w projekcie. Akcje powiadamiające o rekrutacji są ponawianie, w tym momencie ma ona w zasadzie charakter ciągły.

Są poważne potrzeby w społeczności, a demografia jest nieunikniona. Miasto Kraków jest miastem starym swoimi mieszkańcami, jesteśmy demograficznie w wieku zaawansowanej starości, jeśli chodzi o społeczność, i tych potrzeb pewnie będzie jeszcze więcej – zaznacza dyrektor MOPS, Witold Kramarz. Dodaje, że podczas przygotowywania projektu, pojawiła się refleksja, że seniorzy to grupa, do której trzeba kierować coraz szerszy obszar działalności. Podobnie jak do rodzin takich osób, nad którymi trzeba przejąć czasowo opiekę, umożliwiając również ich bliskim normalne funkcjonowanie.

Więcej informacji o projekcie „W sile wieku” tutaj. 

Zdjęcia: Małgorzata Bożek.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.