12 wrzesnia 2017 ANKO

Śmiertelnie niebezpieczne żaby zamieszkały w Krakowie

Apetyt na Kraków

Krakowskie ZOO ma nowych lokatorów. W pawilonie Egzotarium zamieszkały dwa nowe gatunki płazów: drzewołazy błękitne i wiosłonogi brodawkowe oraz kameleony lamparcie. Zwierzęta przyjechały z ogrodu zoologicznego w Łodzi.

Wiosłonogi brodawkowe, zwane również żabami mszystymi zamieszkują w naturze lasy deszczowe Wietnamu i Chin. Odżywiają się drobnymi bezkręgowcami. Osiągają 8 cm długości. Maskujące ubarwienie zapewnia im doskonały kamuflaż.

Drzewołazy błękitne są mieszkańcami południowoamerykańskich lasów. Dzięki jaskrawym barwom można je bez trudu dostrzec w terrarium. Gruczoły skórne tych drzewołazów produkują wydzielinę zawierającą toksyczne alkaloidy (pumiliotoksyny), które są niezwykle silną i śmiertelną trucizną, wykorzystywaną przez lokalnych Indian do zatruwania strzał. Z tego względu drzewołaz błękitny uznawany jest za najbardziej niebezpieczną na świecie żabę.

Z ogrodu zoologicznego w Łodzi przyjechały również dwie samice kameleona lamparciego. Gady te zamieszkują lasy północnego Madagaskaru, prowadzą nadrzewny tryb życia. Żywią się głównie owadami. Polują na nie przy pomocy długiego języka, który jest wystrzeliwany w kierunku ofiary. Jaszczurki te osiągają około 50 cm długości.

Fot. zoo Kraków

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.