PILNE

Sportowe podsumowanie tygodnia. Roszady w krakowskich klubach

10 czerwca 2019 Sport
Autor:  Małgorzata Skiba

Transfery w krakowskich klubach - kto odszedł, kto przychodzi? Do tego żużel, mecze w niższych ligach, piłka nożna kobiet i AMP Futbol - w ostatnim tygodniu wiele ciekawego działo się w krakowskim sporcie. Zapraszamy na nasz przegląd najważniejszych wydarzeń. 


Roszady kadrowe w krakowskich klubach Lotto Ekstraklasy:

Otwarte już jest okienko transferowe, które potrwa do końca sierpnia. Czasu jest dużo, ale już teraz dochodzą do kibiców informacje o pierwszych roszadach kadrowych. Poniżej podajemy potwierdzone informacje dotyczące krakowskich klubów występujących w Lotto Ekstraklasie, które będziemy co tydzień aktualizować.

Cracovia - przyszli: 

Lukáš Hroššo - 32-letni bramkarz; dotychczas występował w: Nitrze, Slovanie Bratysława, Slovanie Liberec, Dukli Praga i Zagłębiu Sosnowiec. Cracovia podpisała z nim 3-letni kontrakt, począwszy od 1 lipca b.r. 

Rafael Lopes - 27-letni napastnik; dotychczas występował w portugalskich drużynach: AD Esposende, Varzim SC, Vitórii Setúbal, Moreirense FC, FC Penafiel, Académice Coimbra, GD Chaves, Boaviscie Porto i cypryjskiej Omónii Nikozja. Z Cracovią związał się 2-letnim kontraktem. 

Rubén López Huesca "Rubio" - 23-letni napastnik; dotychczas występował w hiszpańskich drużynach: Elche CF, Elche Ilicitano CF, CE L'Hospitalet, Real Zaragoza CD B i CD Alcoyano. Z Cracovią podpisał kontrakt na 3 lata. Prywatnie, jest bratem Carlitosa, grającego aktualnie w Legii Warszawa (wcześniej w Wiśle Kraków).

Cracovia - odeszli:

Krystian Stępniowski -bramkarz, spędził w Cracovii 5 lat, z krótką przerwą na jedną rundę sezonu 2017/18, gdy był wypożyczony do Pogoni Siedlce. Rozegrał dwa spotkania ligowe. Jego umowa z "Pasami" zakończyła się i nie zostanie ona przedłużona. Aktualnie szuka klubu. 

Airam Cabrera - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon. Grając w drużynie "Pasów" rozegrał  27 spotkań i strzelił 14 bramek, zaliczając dodatkowo 2 asysty. Jego umowa wypożyczenia się zakończyła i wraca do hiszpańskiej UD Extremadury.

Wisła - przyszli:

Rafał Janicki - 26-letni obrońca, występował w: Chemiku Police, Ruchu Chorzów, Lechii Gdańsk i ostatnio w Lechu Poznań.  Z krakowską Wisłą podpisał 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia. 

Michał Mak - 27-letni pomocnik, występował w: Babiej Górze Sucha Beskidzka, Wiśle Kraków, Stadionie Śląskim Chorzów, Ruchu Radzionków, GKS-ie Bełchatów, Lechii Gdańsk, Arminii Bielefeld, Śląsku Wrocław.  Kontrakt z "Białą Gwiazdą" został podpisany na rok z opcją przedłużenia. 

David Niepsuj - 23-letni obrońca, wstępował w: Fortunie Wuppertal, Bayerze Leverkusen, Borussii Mönchengladbach, Fortunie Düsseldorf, Wuppertaler SV, VfL Bochum II, VfL Bochum i Pogoni Szczecin. Umowa została zawarta na 2 lata. 

Wisła Kraków - odeszli:

Matej Palčič - obrońca, z końcem czerwca wygasa mu kontrakt z Wisłą i nie zostanie on przedłużony. W barwach "Białej Gwiazdy" spędził 1,5 roku, rozegrał 12 spotkań i zaliczył 2 gole. Na chwilę obecną nie wiadomo gdzie odejdzie.

Wojciech Słomka - pomocnik, wygasa mu kontrakt z Wisłą, który nie zostanie przedłużony. Do Wisły przyszedł jesienią 2016/2017, ale większą część tego czasu spędził na wypożyczeniu do GKS-u Katowice. W Wiśle rozegrał zaledwie 6 spotkań.  Aktualnie szuka klubu.

Tobiasz Weinzettel - bramkarz, dołączył do Wisły w trudnym momencie, na rundę wiosenną i jego krótki kontrakt wygasa z końcem przyszłego miesiąca. Zawodnik nie rozegrał żadnego spotkania w barwach Wisły, a umowa nie zostanie przedłużona. Aktualnie brak informacji o jego nowym klubie. 

Maciej Śliwa - pomocnik, z końcem czerwca wygasa jego umowa z Wisłą i nie zostanie ona przedłużona. Śliwa, podpisał już 4-letni kontrakt z Miedzią Legnica. Młody zawodnik był podstawowym graczem wiślackiej CLJ, a w pierwszej drużynie Wisły rozegrał 5 spotkań i strzelił 1 bramkę. 

AMP Futbol 

Polska - Irlandia 3-0 i 4-0.

W miniony weekend, na nowym stadionie Prądniczanki, przy pełnych trybunach dwa mecze towarzyskie rozegrała Reprezentacja Polski w AMP Futbolu z Reprezentacją Irlandii.  Oba spotkania zostały wygrane przez Polaków - pierwszy 3-0, a drugi 4-0. Na listę strzelców w pierwszym spotkaniu wpisali się: Kapłon, Łastowski i Kożuch, a w niedzielę: Łastowski, Kapłon (dwa gole) i Miś. Kibice, którzy zgromadzili się na trybunach mogli poczuć przedsmak czekających ich emocji, które już za rok będą towarzyszyć Polakom podczas Mistrzostw Europy AMP Futbolu, które odbędą się w Krakowie. Zawodnicy z Polski pokazali świetne umiejętności, ambicje i walkę, a kibice zaprezentowali świetny doping i wsparcie. Wiele osób zgromadzonych na trybunach, które nie miały okazji wcześniej oglądać meczów AMP Futbolu, było pozytywnie zaskoczonych tempem gry i poziomem rozgrywek.  Przed naszą Reprezentacją kolejne wyzwania. 22 czerwca zmierzą się z Belgią w Rzepinie. Zespół U-23 w dniach 13-14 lipca zagra z Anglią i Turcją w Manchesterze. Następnie, 7 i 8 września pierwsza Reprezentacja weźmie udział w 8. edycji turnieju AMP Futbol Cup w Warszawie, a w październiku w Antalyi rozegra spotkanie z Turcją. 

Piłka nożna - III Liga 

Hutnik Kraków - Soła Oświęcim 1-1 (0-0)
Marszalik 63' (k.) - Wójcik 47'.

W ostatnim meczu sezonu 2018/2019 Hutnik zmierzył się z Sołą Oświęcim przed własna publicznością. W pierwszym składzie wystapiło kilku zawodników, których dawno kibice nie mieli okazji zobaczyć w pierwszym składzie. Wyjątkowo zabrakło kapitana drużyny, Krzysztofa Świątka, który pojechał na turniej CLASSIC Pfingst Cup 2019 do Düsseldorf, gdzie jego podopieczni z rocznika 2008 Akademii Hutnika zmierzą się z czołowymi zespołami takimi jak: Bayern Monachium, Manchester City, Juventus Tuyn czy Olympique Lyon. Drużyna nowohucian zremisowała z Sołą Oświęcim, która ostatecznie zajęła 14. miejsce w tabeli, tym samym utrzymując się w lidze. Na początku drugiej połowy prowadzenie objęli, po trafieniu Wójcika, goście. Wyrównanie dał Hutnikowi Grzegorz Marszalik, który wykorzystał szansę w postaci podyktowanej przez arbitra "jedenastki" i idealnie zmieścił piłkę w siatce. Drużyna Hutnika zakończyła sezon na 5. miejscu w tabeli, mając na koncie 52 punkty. Z nowohuckim zespołem pożegnał się już Błażej Radwanek , który związał się trzyletnim kontraktem z I-ligowym Zagłębiem Sosnowiec oraz Dariusz Gawęcki, który w sobotę rozegrał ostatni mecz w biało-błękitno-niebieskich barwach. 

W grupie czwartej III Ligi, po ostatnim spotkaniu na szczycie pomiędzy liderem a wiceliderem tabeli zwyciężyła Stal Rzeszów, która awansowała do II Ligi. Z III Ligą żegnają się natomiast Spartakus Daleszyce, Czarni Połaniec, Wiślanie Jaśkowice oraz Podlasie Biała Podlaska. W kolejnym sezonie do drużyn wystepujących w grupie IV dołączy Siarka Tarnobrzeg (spadkowicz z II Ligi), Hetman Zamość, Wisłoka Dębica, Korona II Kielce  i zwycięzca barażu pomiędzy Jutrzenką Giebułtów a Unią Tarnów.

Hutnik: Zając (46' Dul) - Ptak, Bienias, Leśniak (46' Jaklik), Tetych - Linca, Kołodziej (75' Drąg), Reczulski, Gawęcki (51' Handzlik), Marszalik - Kotwica (68' Matysek).

Soła: Szelong - Chowaniec, Kasolik, Rutkowski, Pieprzyca, Witkowski - Wyjadłowski (84' Rogala), Kuczak, Feruga, Szela (70' Ceglarz) - Wójcik (90+3' Szymczak).

Żółte kartki: Reczulski, Bienias - Rutkowski, Wójcik.
Źródło: własne.

Piłka nożna - IV Liga

Clepardia Kraków - Orzeł Piaski Wielkie 0-2 (0-1)
Kozieł 24', Banaszek 75'.

Clepardia: Murzański - Bąk, Chlebowski, Olkuski, Gumula (76 Martuszewski) - Wiśniewski, Czerlunczakiewicz (65 Ujda), Próchno, Tracz (65 Kostuj), Sadowski - Błasiak (57 Sajdak).

Orzeł: Palczewski - Skóbel, Uwakwe, Jurek, Kret - Banaszek (85 Zabzdyr), Kądziołka, Śliski (82 R. Serafin), Wajda, Sosnowski - Kozieł (84 Putek).

Żółte kartki: Bąk.

Piłka nożna - Ekstraliga Kobiet

AZS UJ Kraków - AZS PSW Biała Podlaska 0-3
Lefeld 23', 53', Cieśla 88'(k.).

Porażką Jagiellonek zakończyło się ich ostatnie spotkanie w sezonie 2018/2019. Mimo to, zawodniczki AZS UJ zajęły 9. miejsce w tabeli, czyli pierwsze w grupie spadkowej. Na swoim koncie zgromadziły 42. punkty. Mistrzem Polski został Górnik Łęczna, który wyszedł zwycięsko w meczu z wiceliderem tabeli, Medykiem Konin, w ostatnim spotkaniu tego sezonu. Ekstraligę opuszczają dwie drużyny: Mitech Żywiec  i Polonia Poznań, która to zdobyła zaledwie 1 punkt w całym sezonie. Nowymi zespołami, które zasilą najwyższy poziom rozgrywkowy kobiet w Polsce są: Rolnik Biedrzychowice i KKP Bydgoszcz.

AZS UJ: Mochnacka - Nieciąg, Konopka (50' Wróbel), Woźniak, Tracz (55' Kubaszek), Zapała (59' Bartosiewicz), Sitarz (66' Ładocha), Bolko (75' Bryzek), Wilk, Wójcik, Maziarz.

AZS PSW: Dewicka - Niedbała (84' Kusiak), Knysak, Bosak, Sosnowska, Cieśla, Wołos, Lefeld (88' Dranouskaya), Stasikowska, Gąsieniec, Płoska.

Piłka nożna - I Liga Kobiet. 

Gol Częstochowa- Wanda Nowa Huta 5-1 (1-1)
Pająk 24', Wójcik 47', 53', 90+3', Małycha 63' - Basta 43' (k.).

Nie udał się ostatni mecz sezonu 2018/2019 Wandziankom. Do przerwy wynik był dla nich dość satysfakcjonujący,  gdyż tuż przed zejściem do szatni faulowana była Anna Zabagło, a Julia Basta wykorzystała tę sposobność i skutecznie wyegzekwowała "jedenastkę".  Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że trener nowohucianek, Krzysztof Szot, dał szansę wszystkim zawodniczkom, które tego dnia miał do dyspozycji na ławce. Ostatecznie, Wanda zostaje w I Lidze Kobiet, po tym jak zajęła 10. miejsce w tabeli, mając w dorobku 20 punktów. Z I Ligą żegnają się natomiast Sokół Kolbuszowa Dolna i MUKS Tomaszów Mazowiecki. Awans do Ekstraligi zdobył Rolnik Biedrzychowice. Rozgrywki II Ligi Kobiet jeszcze trwają, więc jeszcze nie wiadomo jakie dodatkowe dwa zespoły będą rywalami Wandy w nowym sezonie. 

Gol: Ciupa - Małycha, Miniak, Krawczyk, Drapacz (46'Kępa) , Jeziorska, Pająk, Uchnast , Woszczyńska (65'Rusek), Wójcik, Przybylska.

Wanda: Jarocka (46' Janik)- Kisiel, Pietrzyk, Zaporowska (57' Kamieńska), Stachurska (57' Klimas), Fiałek(88' Król), Janus (76' Gruca), Nazarko (57' Płaza), Bukowiec (57' Kurkiewicz), Basta, Zabagło.

Żółte kartki: Janik.

Żużel - 2 Liga

Speedway Wanda Kraków - EURO FINANNCE Polonia Piła 34-56

Niestety, rozpoczęty sezon nie jest radosny dla kibiców Wandy, gdyż znowu ulegli oni rywalowi. Tym razem przegrali 22 punktami z Polonią Piła. Zawodnikiem, który starał się jak najbardziej dawać opór przyjezdnym był Tero Aarnio. Już od drugiego biegu przewagę punktową mieli goście i z każdym kolejnym biegiem się ona powiększała. Mimo zaangażowania zawodników Wandy ulegli oni rywalowi na własnym terenie. Nie jest to dobrą prognozą na kolejne spotkanie, które odbędzie się 15. czerwca z POWER DUCK IVESTON PSŻ Poznań przy ulicy Odmogile.

Speedway Wanda Kraków: 34

9. Tero Aarnio (3,3,1,3,3) 13
10. Wojciech Lisiecki NS
11. Jordan Stewart (3,D,-,2,3) 8
12. Dominik Kossakowski (1,1,1,0,1) 4
13. Stanisław Burza (2,3,1,D,1,1) 8
14. Dawid Kołodziej (D,0,0,0,0) 0
15. Mateusz Pacek (1,0,0,0,0) 1

Euro Finannce Polonia Piła: 56

1. Andreas Lyager (2,3,2*,3,-) 10+1
2. Philip Hellström-Bängs (1,2*,3,3,0) 9+1
3. Jonas Jeppesen (2,2,2*,2*) 8+2
4. Karol Baran (T,1*,3,2,2) 8+1
5. Oskar Bober (3,2,3,1*,2) 11+1
6. Nikodem Bartoch (3,0,1*,1,0) 5+1
7. Piotr Gryszpiński (2*,1,2*) 5+2



Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.