Do wyremontowanej strzelnicy na Woli Justowskiej wkrótce przeprowadzi się Muzeum Historii Fotografii. W zabytkowym budynku będą prezentowane wystawy zdjęć, ale także powstanie ogród doświadczeń oraz punkt gastronomiczny.
Umowa na dzierżawę ma zostać podpisana w grudniu na czas nieokreślony. Muzeum zacznie przeprowadzkę na początku przyszłego roku. Jest ona konieczna z uwagi na rozpoczynający się remont siedziby MHF przy ul. Józefitów.
Muzeum planuje przenieść do strzelnicy m.in. bibliotekę i stałą wystawę “Portret”, na terenie obiektu w ogrodzie od strony ul. Królowej Jadwigi powstanie ogród doświadczeń w ramach projektu „Szkoły widzenia”, która przybliża zjawiska optyczne i fizyczne związane z fotografią.
Władze muzeum nie wykluczają uruchomienia na terenie obiektu również niewielkiego punktu gastronomicznego, którego prowadzeniem miałaby zajmować się firma zewnętrzna.
Za wynajem zabytkowego obiektu MHF będzie płacić symboliczny czynsz w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. To znacznie mniej niż początkowo zakładano. W ogłoszonym we wrześniu przetargu Zarząd Infrastruktury Sportowej, który zarządza wyremontowanym przez miasto obiektem, określił cenę wywoławczą za wynajem na 15 mln złotych za 40-letni okres dzierżawy, czyli ok. 30 tys. zł miesięcznie.
Wówczas do przetargu zgłosiło się 4 chętnych, ale urzędnicy zamknęli go bez rozstrzygnięcia. Stało się po zasięgnięciu opinii przedstawicieli Rady Dzielnicy VII oraz innych środowisk. Nie wiadomo, jakie komisja miała zastrzeżenia do oferentów. Ci, oburzeni decyzją miasta, złożyli nawet zawiadomienie do prokuratury.
Wówczas też prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że obiekt pozostanie w rękach gminy i zostanie zagospodarowany przez jedną z instytucji kultury. Na odrestaurowanie zabytkowej strzelnicy Kraków wydał niemal 12 milionów złotych. Remont zakończył się w sierpniu tego roku.
Strzelnicę garnizonową na Woli Justowskiej , przy ul. Królowej Jadwigi 220 wzniesiono w latach 1886-1887 i rozbudowano w roku 1898. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, wykorzystywana początkowo przez wojska austriackie, a w późniejszych latach przez członków Związku Strzeleckiego i legionistów Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym i później, do początku lat 90. XX wieku należała do garnizonu krakowskiego. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.
fot. ZIS