PILNE

Stare Miasto - mieszkańcy chcą ciszy i spokoju

04 marca 2019 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

- W trosce o komfort przebywania w przestrzeni ścisłego centrum, uwzględniając wnioski mieszkańców Starego Miasta, aby przywrócić im możliwość wypoczynku i spokojnego spędzania czasu wolnego, zostały podjęte prace zmierzające do radykalnego ograniczenia ilości imprez, odbywających się na terenie historycznego centrum - zapowiadają miejscy urzędnicy.  

Ma być ciszej i spokojniej

Nowe wykazy imprez stałych, odbywających się na placach Starego Miasta, zostaną przygotowane tak, aby były to wyłącznie wydarzenia, które mają dla Krakowa szczególne znaczenie historyczne i kulturowe. Jednocześnie dla dotychczas odbywających się imprez zaproponowane zostaną nowe lokalizacje, z wykorzystaniem innych miejskich placów, poza ścisłym centrum. Będzie to stanowiło realizację zapisów zawartych w dokumentach strategicznych, tj. zarówno w "Strategii Rozwoju Krakowa Tu chcę żyć. Kraków 2030", jak i w "Programie Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030", co do aktywizacji innych rejonów miasta i oczekiwań mieszkańców, iż w porównaniu do Śródmieścia nie będą one "kulturalną pustynią".

Zmiany obejmą również działalność artystów ulicznych. Funkcjonujący od kilku lat, powołany przez prezydenta Krakowa zespół ds. weryfikacji artystów ulicznych bardziej rygorystycznie niż do tej pory będzie oceniał prezentacje twórcze, opiniując pozytywnie jedynie te, przedstawiające największą wartość, mając na względzie krajobraz kulturowy Starego Miasta oraz szacunek dla jego materialnego i niematerialnego dziedzictwa. Nie będą tolerowane działania artystyczne byle jakie i przeciętne. Artystom, którzy nie prezentują odpowiedniego poziomu, będą proponowane lokalizacje z wyłączeniem Rynku Głównego i Drogi Królewskiej albo poza obszarem parku kulturowego Stare Miasto.

Nadal konsekwentnie egzekwowany będzie zakaz używania przez artystów ulicznych instalacji i urządzeń nagłaśniających, przez które rozumie się wszelkie urządzenia pozwalające na wzmocnienie siły dźwięku lub wykorzystywane do odtwarzania podkładów muzycznych (mikrofony, wzmacniacze, głośniki, loopery, odtwarzacze). W praktyce dopuszczalna jest gra wyłącznie na instrumentach akustycznych. Naruszenie zakazu stanowi wykroczenie wynikające zarówno z przepisów o ochronie środowiska, jak i uchwały o parku kulturowym i może być ukarane mandatem karnym, jak również konfiskatą urządzeń lub instrumentów służących do popełnienia wykroczenia. 

Straż Miejska interweniuje. Grajkowie zatrzymani 

Kilka dni temu strażnicy miejscy podjęli interwencję wobec grupy osób, które od dłuższego czasu notorycznie naruszały zakazy i ograniczenia obowiązujące w ścisłym centrum miasta przez prowadzenie występów muzycznych - bez uzyskania zezwolenia zarządcy drogi oraz bez zawarcia stosownej umowy z Gminą Miejską Kraków.

- Pomimo wcześniejszych wielokrotnych interwencji i nakładanych mandatów karnych grupa nadal pojawiała się w okolicach Rynku Głównego. Nasilały się również sygnały kierowane do straży miejskiej od urzędników, mieszkańców, turystów oraz artystów grających legalnie w centrum miasta, którzy zwracali uwagę na ich nielegalną działalność - informuje Straż Miejska. 

Gdy okazało się, że są to osoby, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania lub stałego pobytu na terenie Polski, zachodziła uzasadniona obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione. Dlatego zostały one ujęte przez strażników miejskich i doprowadzone na I Komisariat Policji przy ul. Szerokiej.

Policjanci przeprowadzili szereg czynności, dzięki którym już następnego dnia uliczni grajkowie stanęli przed sądem. Odbyła się rozprawa, podczas której za popełnione wykroczenia nałożono na wszystkich grzywny oraz orzeczono przepadek instrumentów muzycznych.


Fot.  Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.