Reforma edukacji jest skonsultowana, policzona i dobrze przygotowana, tak po raz kolejny przekonywała dziś w Krakowie minister oświaty Anna Zalewska. Minister pochwaliła też Barbarę Nowak, małopolską kurator oświaty za „ponadstandardowe wdrażanie reformy”.
Podczas konferencji Anna Zalewska powiedziała, że ma nadzieję, iż nie dojdzie do planowanego na piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Jednocześnie przypomniała, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku minister edukacji nie jest stroną sporu zbiorowego i z każdym pytaniem o strajk odsyłała do dyrektorów szkół.
Problem w tym, że dyrektorzy, choć formalnie są pracodawcami to jednak nie mają najmniejszego wpływu na wynagrodzenie nauczycieli, bo to ustalane jest na szczeblu rządowym. Tymczasem głównym postulatem nauczycieli jest właśnie wzrost wynagrodzenia. Minister zapowiedziała, że 4 kwietnia zakończy pracę zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli i jeszcze w kwietniu poznamy harmonogram podwyżek dla tej grupy zawodowej. Zmianie mają ulec również zapisy Karty Nauczyciela, zgodnie ze słowami minister Zalewskiej zostanie ona unowocześniona.
Po raz kolejny minister zapewniła, że nie będzie zwolnień, bo w wyniku przekształceń pojawi się ponad 5 tys. nowych miejsc pracy. W te zapowiedzi nie wierzą związkowcy, ale wątpliwości mają nawet sami działacze PiS. Na ostatniej sesji radny Łukasz Słoniowski (PiS) zgłosił interpelację z prośbą o utworzenie w Krakowie w związku z reformą edukacji bazy ofert pracy dla nauczycieli. – Generalnie zwolnień nie będzie, ale może się zdarzyć, że ktoś będzie musiał zmienić pracę. W skali całego miasta takie przypadki pewnie będą miały miejsce, a centralna baza ułatwi poszukiwanie zatrudnienia – mówi Słoniowski i dodaje, że interpelację złożył, gdyż zgłaszają się do niego nauczyciele zaniepokojeni o swoją przyszłość.
Minister Zalewska pytana dziś o protesty rodziców, niezadowolonych z wprowadzanych zmian odpowiedziała, że w ostatnim badaniu CBOS 57 proc. rodziców opowiedziało się za reformą. – To, co udało się naszym adwersarzom, to wprowadzić wrażenie nieprzygotowania i chaosu – dodała minister i zapowiedziała, że od kwietnia wzmocni „komunikację z rodzicami”.
Na pytanie o planowane referendum oświatowe (zebrano już wymaganą liczbę podpisów) przypomniała: - Prawo i Sprawiedliwość miało konkretny program, z którym poszło do wyborów, ja po prostu ten program realizuję.
Obecna na dzisiejszej konferencji kurator Barbara Nowak powiedziała, że wszystkie małopolskie gminy przyjęły już uchwały w sprawie sieci szkół. Zapowiedziała też, że wkrótce na stronie internetowej kuratorium zostaną opublikowane oświadczenia poszczególnych włodarzy gmin, którzy na piśmie zapewnią, że w szkołach danej gminy nie będzie zwolnień wśród nauczycieli.