PILNE

Strażnicy miejscy kontrolują domowe paleniska

10 stycznia 2019 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Tylko w grudniu specjalne patrole straży miejskiej skontrolowały 751 domowych palenisk w Krakowie. 

Efekty kontroli? Strażnicy ujawnili 8 przypadków spalania śmieci w związku z czym nałożyli mandatów na kwotę 1600 zł. Ponadto 23 mieszkańców nie posiadało certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry używanego do spalania węgla. Za te wykroczenie funkcjonariusze nałożyli 4 mandaty karne i pouczyli 19 osób. 

Patrole sprawdzają w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o tym, że spełnia ono odpowiednie parametry. Jeśli posiada, a mimo tego paliwo budzi wątpliwości (jego wygląd przypomina zabronione muły lub floty), wówczas pobierana jest próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

- Zgodnie z przepisami zawartymi w uchwale antysmogowej dla Krakowa, która obowiązuje od 1 lipca 2017 roku, do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent - przypomina straż miejska. W trakcie kontroli strażnicy informują również mieszkańców o zakazie użytkowania od 1 września br. urządzeń grzewczych na paliwa stałe.


Fot. Straż Miejska 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.