PILNE

Studenci z Krakowa projektują aplikację dla osób chorych na depresję

19 grudnia 2018 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Therapify to aplikacja mobilna, która ma ułatwić terapię osobom chorym na depresję. Twórcą pomysłu jest Łukasz Pstrong - absolwent AGH w Krakowie, który przez ostatnie dwa lata rozwijał projekt wraz z grupą studentów oraz absolwentów: Uniwersytetu Jagiellońskiego (Barbara Trepkowska), wspomnianego już AGH (Jan Pluta) oraz SWPS w Warszawie (Damian Markowski).

 - Liczymy na to, że dzięki naszej pracy uda nam się wzmocnić profilaktykę oraz efektywność leczenia, a także przyczynić się do zwalczenia tematu tabu wokół chorób psychicznych w Polsce i w Europie - mówi o pracy swojej oraz kolegów i koleżanek Łukasz Pstrong. Aplikacja Therapify ma umożliwić i ułatwić szybki przepływ informacji między pacjentem, a terapeutą i opiekunami (najbliższymi) chorego. Monitorując samopoczucie, poziom lęku, czy aktywność osoby, uzyskujemy podstawowe dane real-time, które zbiera się, a następnie analizuje w czasie terapii w nurcie behawioralno-poznawczym (CBT). - Dodatkowo, jeśli chory przestanie wprowadzać dane, będzie to wyraźny sygnał dla bliskich, że może dziać się z nim coś złego. Taki przypadek powinien zaalarmować opiekunów, którzy mogą sprawdzić, czy osoba korzystająca z aplikacji nie potrzebuje pomocy. Pacjent używający  Therapify będzie określał samopoczucie mierzone w skali od 1 (bardzo źle) do 6 (bardzo dobrze). Podobnie będzie opisywany lęk, czyli: "brak lęku", "niski", "średni", "wysoki". 

Oferta korzystania z platformy Therapify, jest skierowana bezpośrednio do terapeutów, którzy następnie mogą bezpłatnie udostępniać ją swoim pacjentom. Warto zaznaczyć, że przez cały czas projektowania rozwiązania, zespół Therapify prowadził stałe konsultacje z kilkoma ośrodkami terapii. - Można, więc powiedzieć, że terapeuci otrzymają rozwiązanie szyte na miarę - wyjaśnia Łukasz Pstrong.

Na świecie istnieje kilka podobnych, ale dopiero raczkujących rozwiązań (USA, Niemcy, Dania, Szwecja). Therapify, w przeciwieństwie do nich, przeznaczone będzie dla profesjonalnych terapeutów, którzy będą zbierać dane o pacjencie w nurcie CBT. - Taki poziom funkcjonalności rozwiązania zamierzamy osiągnąć jeszcze w roku 2019 - zakłada Łukasz Pstrong. W przyszłości pomysłodawcy projektu planują również rozwijać zaawansowany panel analizy danych zebranych w ramach aplikacji mobilnej, a w dalszej kolejności rozszerzyć rozwiązanie o sztuczną inteligencję. 

Premierę aplikacji zaplanowano na marzec 2019 roku. Będzie ją można pobrać na systemy iOS i Android. - Chcemy ją udostępniać gabinetom specjalistycznym w marcu, na początku w Polsce - rozmawiamy właśnie z dwoma instytutami w Krakowie - ale docelowo chcemy rozpowszechniać ją na całym świecie - opowiada Łukasz Pstrong. Autorzy projektu celują zwłaszcza w USA, Wielką Brytanię, Niemcy Kanadę, Australię i Skandynawię, gdzie Virtual Therapy staje się coraz bardziej popularna.

Projekt Therapify w latach 2016 -2019 wyewoluował od grupy studentów, którzy poznali się w ramach krakowskiego community upowego oraz uczelnianego, bardzo mocno obecnego zarówno na UJ, jak i na AGH, aż do zespołu osób - zawodowców, którzy z początkiem nowego roku będą pracować na rozwojem platformy już na cały etat. Na pytanie jakie plany mają na przyszłość  Łukasz Pstrong odpowiada: - Globalne skalowanie rozwiązania Therapify, które mamy nadzieję zrewolucjonizuje branżę psychologiczną.


Fot. Szymon Podubny

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.