PILNE

Student Politechniki zaprojektował kolonię na Marsie!

30 sierpnia 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Michał Ptak, student architektury na Politechnice Krakowskiej, zdobył drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt pierwszej kolonii na Marsie.  Wyróżniona nagrodą w wysokości 5 tys. dolarów koncepcja pod nazwą "The One to three Shelter" zakłada stworzenie na Marsie modułowej i wielofunkcyjnej bazy mieszkalnej, która będzie bezpiecznym schronieniem, a także laboratorium do prowadzenia badań, miejscem ćwiczeń i odpoczynku. Projekt konkursowy stanowił część pracy magisterskiej Michała Ptaka, obronionej latem na Wydziale Architektury PK.

Konkurs "First Colony on Mars" zorganizowano w ramach  międzynarodowego festiwalu architektonicznego KLAF 2019 w Kuala Lumpur w Malezji. Uczestnicy rywalizacji musieli uwzględnić w swoich projektach obecny stan wiedzy naukowej o Marsie i podróżach kosmicznych, wziąć pod uwagę panujące na Czerwonej Planecie warunki (m.in. takie jak atmosfera, klimat, dostęp do wody, promieniowanie itd.) i zaplanować w miarę samowystarczalną kolonię mieszkalną. Do konkursu zgłoszono ponad 120 projektów z całego świata. Nagrodzona polska koncepcja zakłada stworzenie na Marsie bazy złożonej z modułowych jednostek mieszkalnych, które mogą tworzyć większe (trzyczęściowe) zespoły mieszkaniowe. Członkowie marsjańskich misji załogowych mogliby je dowolnie aranżować i przystosowywać do swoich potrzeb. 

- Podstawowa jednostka mieszkalna w całości produkowana jest na Ziemi z materiałów obecnie znanych człowiekowi. Opiera się na rozwiązaniach technologicznych mieszkalnych modułów kosmicznych firmy Bigelow Aerospace, które są obecnie testowane w przestrzeni kosmicznej. W trakcie transportu modułowa jednostka będzie skompresowana, tak, by zajmowała jak najmniej miejsca w luku bagażowym. Po dostarczeniu na Marsa zostanie napompowana i przygotowana do zamieszkania przez członków załogi - wyjaśnia nagrodzoną koncepcję Michał Ptak. Jak dodaje, taka jednostka mieszkalna ma być przyjazna dla człowieka, przede wszystkim jednak ma pozwolić na utrzymanie życia załogi. - W pierwszym etapie kolonizacji Marsa załoga będzie korzystać z zapasów żywności, tlenu oraz wody przywiezionych ze sobą na powierzchnię Czerwonej Planety. Jednak moja koncepcja zakłada, że po niedługim czasie od postawienia mieszkalnych modułów będą one mogły zaopatrzyć załogę w energię, tlen czy żywność - mówi projektant.

Jego pomysł został doceniony przez międzynarodowe jury m.in. za spójność całej koncepcji, a jednocześnie dbałość  o techniczne detale. Student (a obecnie już absolwent) Wydziału Architektury PK wskazał w swoim projekcie najlepsze miejsce na lokalizację pierwszej kolonii na Marsie (krater uderzeniowy - Jezero), sposób przygotowana terenu pod nią, źródła produkcji energii, wody, tlenu i żywności, a nawet metody gospodarki odpadami. Wśród rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych zaproponował takie, które będą wielofunkcyjne - ochronią mieszkańców bazy przed promieniowaniem, a ich marsjańskie domy przez uszkodzeniami mechanicznymi, zapewnią komfort termiczny i właściwy przepływ światła, ale też pomogą w produkcji tlenu i żywności.

 

Sukces studenta PK jest tym cenniejszy, że w konkursowej rywalizacji ustąpił pola tylko zespołowi malezyjskich architektów z Khznh Studio, którzy w nagrodę otrzymali 10 tys. dolarów  (trzecie  miejsce i 2 tys. dolarów dla libańskiego zespołu Samer El Sayary). - Nagroda jest dla mnie niespodzianką. Pracowałem nad projektem sam, a wymagał zmierzenia się z tak wymagającymi założeniami, że pracy było dla kilkuosobowego zespołu. Wiele zgłoszonych do konkursu projektów było właśnie efektem pracy zespołowej - podkreśla Michał Ptak, który oprócz sukcesu w konkursie może się też cieszyć z tytułu magistra inżyniera architekta Politechniki Krakowskiej. W letniej sesji egzaminacyjnej obronił pracę magisterską na Wydziale Architektury PK pt. "Baza na Marsie" (jej promotorami byli prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich i dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich). Właśnie ze względu na termin egzaminu dyplomowego laureat konkursu nie mógł osobiście uczestniczyć w oficjalnym rozdaniu nagród w Kuala Lumpur. 

Młody architekt z PK nie był jedynym Polakiem, który wziął udział w konkursie "First Colony on Mars". W finałowej "50" znalazło się jeszcze kilka koncepcji architektonicznych z Polski. W sumie do rywalizacji zgłoszono ponad 120 projektów (m.in. z Kanady, Korei Płd., Malezji, Polski, Rosji, Austrii, Szwecji, Argentyny, RPA, Chin, Meksyku, Włoch), także tych wykonanych przez profesjonalne pracownie architektoniczne, bo rywalizacja miała charakter otwarty dla wszystkich twórców.



Fot. Michał Ptak 

Źródło: Politechnika Krakowska 




Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.