Uniwersytet Jagielloński po raz kolejny został najlepszą uczelnią w kraju, a Collegium Medicum zwyciężyło w kategorii szkół medycznych.
Miesięcznik edukacyjny “Perspektywy” po raz 19. opublikował ranking szkół wyższych. Uwzględnia on 29 wskaźników zgrupowanych w siedmiu kryteriach: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Publikacje, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie.
Tym samym jest to jeden z najbardziej rozbudowanych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości.
W tym roku, podobnie jak rok wcześniej, Uniwersytet Jagielloński musiał podzielić się miejscem na podium z Uniwersytetem Warszawskim. Tuż za nimi znalazła się Politechnika Warszawska, a dalej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica.
W tym roku UJ otrzymał również od kapituły dwie nagrody dodatkowe jako uczelnia o najwyższym potencjale naukowym i największym prestiżu.
Wśród uczelni medycznych najlepsze okazały się ex aequo Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie znalazła się natomiast w gronie trzech najlepiej ocenionych uczelni w swojej kategorii, podobnie jak Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Eksperci ocenili również 68 kierunków studiów.
Uniwersytet Jagielloński wypadł najlepiej w kraju jeśli chodzi o studia z prawa, administracji, chemii, biotechnologii, biologii, ochrony środowiska i dietetyki. W Krakowie (w CM UJ) kształcą również najlepszych dentystów, farmaceutów, kosmetologów i analityków medycznych. Pierwsze miejsce w kraju zajęły też studia oferowane przez CM UJ na kierunkach pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne.
Krakowska AGH najlepiej w kraju prowadzi natomiast studia na kierunkach: automatyka i robotyka, elektrotechnika, górnictwo i geologia, mechatronika, elektronika i telekomunikacja, inżynieria biomedyczna, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska.
Fot. pixabay.com