PILNE

Superścieżka z placem zabaw, wierszownikiem i beaconami

22 lutego 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Po wielomiesięcznych opóźnieniach w końcu rozpoczął się pierwszy etap budowy „Superścieżki”. Realizacja całej inwestycji może potrwać nawet siedem lat.

„Superścieżka" to wspólne przedsięwzięcie władz miasta oraz deweloperów, którzy pokryją ponad 60 proc. kosztów inwestycji w zamian za zlikwidowany w tej okolicy fragment zieleńca przy okazji budowy biurowców. Projekt zakłada zagospodarowanie obszaru między rondem Mogilskim i Grzegórzeckim. Obejmuje on teren ponad pięciu hektarów pomiędzy aleją Powstania Warszawskiego a zabudową.

Zgodnie z planem mają tu powstać tereny rekreacyjne, gdzie mieszkańcy będą mogli spacerować i uprawiać sport. Pierwszy etap, który dziś się rozpoczął, polega na rewitalizacji skweru im. Mariana Eilego. Teren został już ogrodzony. Dzięki rewitalizacji na skwerze pojawią się nowe nasadzenia traw ozdobnych, bylin, drzew i krzewów (w sumie kilkaset roślin). Istotnymi elementami skweru będzie również stworzony na nowo plac zabaw, wykorzystujący naturalne, ekologiczne materiały, oraz rzeźba, nawiązująca do dorobku „Przekroju”, którego pierwszym redaktorem naczelnym był patron tego miejsca– Marian Eile. Użytkownicy będą mogli w tym miejscu poznać historię Grzegórzek, opowiedzianą m.in. przez ich mieszkańców, korzystając z umieszczonych na skwerze rozwiązań multimedialnych w postaci beaconów, czyli urządzeń wysyłających sygnał radiowy i komunikujących się ze smartfonami .

Prace, które dziś się rozpoczęły miały ruszyć już w kwietniu ubiegłego roku, ale jak tłumaczył Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która koordynuje całe przedsięwzięcie „ jego bezprecedensowy charakter i złożoność wymaga dużej liczby uzgodnień formalnych”.

O tym, jak ma wyglądać „Superścieżka”, zdecydowali sami mieszkańcy już w połowie 2015 roku. Przygotowali wówczas kilka propozycji, a później w głosowaniu wybrali jedną z nich. Zgodnie z jej założeniami na terenie ma powstać kino i teatr ze szklaną sceną oraz kurtynami wodnymi, osłonięte "płóciennymi żaglami". Na skwerze Eilego pojawi się przestrzeń dla bukinistów sprzedających książki i poczekalnie dla petentów urzędów. Będzie też siłownia na świeżym powietrzu, hamaki i stoły do gry w szachy. Powstać mają także pola do mini-golfa, korty tenisowe i zielony skwer.

Całość inwestycji ma kosztować 13 mln złotych. Projekt jest podzielony na etapy, a do realizacji części z nich wciąż nie ma potrzebnej dokumentacji, dlatego, jak przewiduje Dawid Hajok, wykonanie całej inwestycji może potrwać nawet 7 lat.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.