PILNE

Świąteczny weekend z kulturą

14 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  MB

Zdjęcie: Claudio Monteverdi Selva Morale e Spirituale, fot. Wojciech Wandzel (mat. prasowe Misteria Paschalia)

Świąteczny weekend upłynie przede wszystkim pod znakiem muzyki. Także jeśli zapragniecie na chwilę oderwać się od wielkanocnych pyszności i nasycić się innymi kulturalnymi atrakcjami, możliwości nie zabraknie. Targi, wystawy i kinowe propozycje to tylko niektóre z nich.

Trwający od początku tygodnia Festiwal Misteria Paschalia to okazja, by w tym szczególnym okresie posłuchać arcydzieł francuskiej oraz europejskiej muzyki dawnej w wykonaniu najsłynniejszych zespołów, dyrygentów i solistów z Francji i innych krajów Europy. W sobotę w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce usłyszeć będzie można przejmujące Stabat Mater Luigiego Boccheriniego. Niedzielę melomani powinni spędzić w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków, słuchając kompozycji Michela Richarda de Lalande’a MAJESTE! Te Deum et Grands Motets. Świąteczny poniedziałek i zarazem ostatni dzień festiwalu uświetni natomiast koncert finałowy z utworami G. F. Händla, A. Vivaldiego, G. P. Telemanna, który również odbędzie się w ICE Kraków.

Tym, którzy w ten weekend w końcu znajdą trochę czasu, żeby wybrać się do kina, na pewno spodoba się trwający w Kinie Ars wiosenny cykl filmowy „7 zł za Sztukę”, który jest szansą na nadrobienie filmowych zaległości. W najbliższym czasie zobaczyć będzie można m.in. szaloną czeską komedię Zagubieni, przejmujący dramat Światło między oceanami albo trzymający w napięciu thriller Służąca. Galeria Bronowice i Kino Mikro zaproszą natomiast w sobotę najmłodszych kinomanów, by zabrać ich do świata baśni braci Grimm.

Do poniedziałku trwać będą również Targi Wielkanocne, na których znajdziecie najpiękniejsze wyroby regionalne nie tylko z Polski, ale też produkty litewskie, ukraińskie, brytyjskie czy węgierskie. W ramach tego wydarzenia w sobotę na Rynku Głównym zaprezentowane zostaną najpiękniejsze regionalne wielkanocne stoły, a w poniedziałek spotkać będzie można Siudą Babę – postać nawiązującą do typowo małopolskich obchodów popularnego śmigusa-dyngusa.

Jak co roku w Domu Zwierzynieckim odbędzie się również Przystanek Emaus organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. To wyjątkowe wydarzenie ma przypomnieć o często pomijanych i zapominanych dziś wielkanocnych zwyczajach, a także pokazać oryginalne zabawki, rzemiosło i tradycje związane ze słynnym odpustem.

Świąteczna sobota i poniedziałek to również doskonała okazja, by nadrobić zaległości i razem z bliskimi odwiedzić niektóre krakowskie muzea. Dobrym pomysłem będzie wizyta w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie warto zobaczyć szczególnie dwie wystawy – dobiegającą końca ekspozycję gromadzącą prace Henriego Micheaux pt. Barbarzyńca w Krakowie oraz prezentację złożonej twórczości Andrzeja Strumiłło, który w swoich dziełach łączy ducha Wschodu i Zachodu. W sobotę można zajrzeć też do Muzeum Inżynierii Miejskiej, w poniedziałek do oddziałów Muzeum Narodowego, a zarówno w poniedziałek, jak i w sobotę otwarte będą MOCAK oraz większość oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (szczegóły na stronach internetowych poszczególnych placówek).

Zdjęcie: Claudio Monteverdi Selva Morale e Spirituale, fot. Wojciech Wandzel (mat. prasowe Misteria Paschalia)

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.