PILNE

Sześcioro kandydatów zawalczy o fotel dyrektora szpitala

05 wrzesnia 2017 Zdrowie
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Sześć osób zgłosiło się do konkursu o stanowisko dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Kandydatury zostaną rozpatrzone 26 września. Wtedy też poznamy nazwisko osoby, która pokieruje szpitalem w Prokocimiu.

Aplikacje były przyjmowane do 1 września. Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedział nam, że niebawem otwarte zostaną koperty i komisja oceni, czy kandydaci spełniają warunki formalne konkursu. Rzecznik nie chciał zdradzać nazwisk osób, które ubiegają się o dyrektorski fotel.

 W lipcu dr hab. Maciej Kowalczyk poinformował o rezygnacji z ubiegania się o kolejną kadencję dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Był nim przez 18 lat.

- 27 czerwca skończyła się moja trzecia kadencja i w porozumieniu z prorektorem do spraw Collegium Medicum UJ zdecydowałem, że nie będę ubiegać o kolejną, bo byłaby to już to przesada - mówił nam wówczas dr hab. Maciej Kowalczyk. Dodał też, że ze szpitalem w Prokocimiu się nie rozstaje i będzie miał nowe zadania do realizacji.

W związku z zakończeniem kadencji dyrektora powołana została komisja konkursowa, która ma do września wybrać jego następcę. Na szpitalnych korytarzach spekuluje się, że duże szanse (pod warunkiem złożenia aplikacji) ma prof. Krzysztof Fyderek, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie .

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa tego typu placówka  w południowej Polsce. W 27 oddziałach leczone są dzieci od noworodka do 18. roku życia. Szpital działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych, dzięki czemu zapewnia największą kompleksowość leczenia. Placówka dysponuje również pełnym spektrum możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych.

Szpital od kilku lat przechodzi gruntowną modernizację. W styczniu zakończył się pierwszy etap programu przebudowy na lata 2011-2018. Prace finansowane są ze środków budżetu państwa i pochłoną ponad 200 mln zł.

Do tej pory udało się wyremontować m.in. budynek A, tzw. Okrąglak, który znajduje się w najstarszej części USD. Przeniesiono do niego pacjentów z 5 oddziałów: kardiologii, gastroenterologii, reumatologii i chorób środowiskowych, onkologii i hematologii oraz leczenia żywieniowego. Prace modernizacyjne objęły też kuchnię, aptekę, pomieszczenia dydaktyczne i techniczne. Powstał także nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem. II etap przebudowy USD obejmuje tzw. budynków rehabilitacji. Realizowany jest tak, by na raz nie wyłączać z użytku wszystkich funkcjonujących tam oddziałów i poradni.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.