Po niemal trzydziestu latach znów możemy przepłynąć promem z Tyńca do Piekar. Z bezpłatnej atrakcji będzie można korzystać w każdy weekend do końca września.
Wszystko dzięki pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na ten pomysł zagłosowało w sumie ponad 2,4 tys. mieszkańców regionu, przeznaczając na jego realizację 100 tys. złotych.
Na uruchomienie przeprawy czekali szczególnie rowerzyści i turyści, bo możliwość przedostania się na drugi brzeg jest świetnym dopełnieniem wycieczek do tynieckiego opactwa.
Pomysł na przeprawę promową do I edycji budżetu obywatelskiego zgłosili mieszkańcy Tyńca i gminy Liszki. W sumie zdobyły ponad 2,4 tys. głosów, a głównym realizatorem projektu została gmina Liszki.
Kiedy w 1990 roku przestał funkcjonować prom, bardzo szybko okazało się, że mieszkańcom gminy i turystom bardzo brakuje tej historycznej przeprawy. Przez te trzy dekady podejmowano wiele prób, żeby ją przywrócić, ale z powodów ekonomicznych nie udało się tego zrealizować.
Przeprawiając się promem z Tyńca do Piekar warto przyjrzeć się też dokładnie samej łodzi. Szkuta Wanda – bo takie legendarne imię jej nadano – to prawdziwe rzemieślnicze dzieło.
Łódź mierzy 12 metrów długości i 3 metry szerokości, ma cztery pary wioseł, a jej dziób zdobi rzeźba urokliwej nimfy. W łodzi będzie mogło zmieścić się naraz do 12 osób z rowerami. Szkuta została wykonana w całości z drewna dębowego. Jak podkreślają jej twórcy – każdy z dębów z Nadleśnictwa Wieluń i Złoczew (woj. łódzkie), który posłużył do jej zbudowania, przeszedł dokładną selekcję.
Wszystko dlatego, że łódź została wykonana w dużej mierze tradycyjnymi metodami. W efekcie zachowano naturalne ukształtowanie pnia drzewa, konarów i korzeni. Dlatego można mieć pewność, że drugiej takiej Wandy nie ma nigdzie – tylko u stóp tynieckiego opactwa.
Co ciekawe, wszystkie elementy poszycia dna i burt zostały połączone w większości drewnianymi kołkami – tylko w niektórych, najtrudniejszych miejscach zastosowano kilka niewidocznych, metalowych śrub zamkowych. Szkuta została również tradycyjnie uszczelniona konopnym włóknem nasyconym smołą.
We wrześniu znów zagłosujemy
W I edycji Małopolanie zgłosili 204 zadania, z czego 152 przeszły pozytywnie ocenę formalną. W trakcie głosowania oddano blisko 80 tys. głosów, które dały zwycięstwo 46 zadaniom – a wśród nich właśnie przeprawie promowej na Wiśle.
- Zakończyliśmy już przyjmowanie pomysłów, wśród których mieszkańcy będą wybierać zadania do realizacji w ramach II edycji budżetu. Już wiemy, że wpłynęło ich więcej niż w zeszłym roku. Teraz czas na ich ocenę pod kątem formalnym i prawnych, która pozwoli ocenić możliwość ich realizacji. W tym roku do podziału pomiędzy wszystkie subregiony jest aż 8 mln zł - mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.
Najpóźniej 14 września zostanie opublikowana pełna lista zadań, na które od 25 września do 13 października swoje głosy oddadzą mieszkańcy regionu.
Wyniki głosowania i zwycięskie projekty zostaną ogłoszone nie później niż ostatniego dnia listopada.