PILNE

Szpital im. Jana Pawła II otwiera poradnię antynikotynową

20 listopada 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Dziś o godz. 12.00 w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II zostanie otwarta poradnia antynikotynowa. Oficjalna inauguracja odbędzie się w przeddzień Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

W ramach poradni antynikotynowej pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z wielu darmowych form wsparcia w problemie, jakim jest uzależnienie od palenia tytoniu. Szpital zaprasza na specjalistyczne porady i badania spirometryczne. Będą też organizowane działania edukacyjne z profilaktyki POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).

Poradnia antynikotynowa czynna będzie w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) przy ul. Prądnickiej 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia poradni mogą dzwonić na infolinię pod nr tel.: 514 602 892 lub 12 614 24 27. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny.

Działalność poradni jest finansowana ze środków unijnych jako część projektu pn. "Weź głęboki oddech" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, całkowita kwota dofinansowania to prawie 2 mln złotych.

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) POChP zajmuje czwarte miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie, zaraz za chorobami serca, udarami mózgu i zapaleniem płuc. Jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji i ciągłego narażenia na czynniki ryzyka zachorowania. Szacuje się, że w Polsce liczba chorych na POChP wynosi ponad 2 miliony, z czego rocznie 15 tysięcy umiera, co w naszym kraju stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów.

"Weź głęboki oddech" to projekt, który zachęca do rzucania palenia, zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszenia zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób układu oddechowego, a także ograniczenia szkód zdrowotnych spowodowanych paleniem tytoniu. Celem projektu jest również wdrożenie ogólnopolskiego programu edukacyjnego dotyczącego przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Realizacja projektu obejmuje makroregion południowo-wschodni, tj. województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie i zakłada uczestnictwo 717 pacjentów poradni oraz 136 uczestników z obszaru medycznego w szkoleniach profilaktycznych. Podczas 3-letniej realizacji projektu, do grudnia 2021 roku, zaplanowano szereg działań z których mogą skorzystać nie tylko nałogowi palacze, ale również:

  • osoby pracujące w warunkach narażających ich na działanie czynników szkodliwych predysponujących do powstawania POChP,
  • pracownicy służby BHP,
  • pielęgniarki i lekarze POZ oraz lekarze medycyny pracy.

Projekt zakłada także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie POChP w szczególności: kampanie medialne, edukację pracowników i personelu medycznego w formie konsultacji, spotkań i szkoleń. Powstanie również ogólnodostępna aplikacja mobilna. Realizacja poszczególnych zadań ma służyć wypracowaniu i wdrożeniu w systemie opieki zdrowotnej rozwiązań skoncentrowanych na zapobieganiu chorobom układu oddechowego, które są główną przyczyną dezaktywacji zawodowej.

Więcej informacji na temat projektu: szpitaljp2.krakow.pl 



Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.