PILNE

Szpital w Prokocimiu z lepszymi warunkami dla chorych dzieci

23 stycznia 2017 Zdrowie
Autor:  m.s.

Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zyskuje nowe oblicze. Dzięki rządowej dotacji wyremontowane już zostały oddziały liczące prawie 300 łóżek oraz kuchnia, apteka, pomieszczenia dydaktyczne i techniczne. Powstał także nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem. Zwieńczeniemomodernizacji było dzisiejsze oficjalne otwarcie  budynku A. czyli tzw. okrąglaka.

Budynek A to jedna z najstarszych części szpitala. Został wzniesiony w 1965 roku.

– Zmodernizowany okrąglak otrzymał nowe życie: budynek jest bardziej funkcjonalny, jaśniejszy i znacznie weselszy – podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. – Modernizacja szpitala, w którym równocześnie przez cały ratuje się życie i zdrowie pacjentów, to ogromny wysiłek logistyczny i organizacyjny. Jesteśmy dumnii szczęśliwi, że udało się zrobić już tak wiele.

Wkrótce do okrąglaka zostaną przeniesieni pacjenci z pięciu oddziałów (kardiologia, gastroenterologia, reumatologia i choroby środowiskowe, onkologia i hematologia oraz leczenie żywieniowe). W sumie znajdzie się tam blisko 200 łóżek. Dzięki rozbudowie zyskano także dodatkową przestrzeń (ok 1000 m kw.), gdzie mieścić się będą dyżurki lekarskie, pomieszczenia biurowe oraz pokoje nauki i zabaw dla dzieci. Dostępne będą również pomieszczenia socjalne dla rodziców.

Głównym założeniem modernizacji jest dostosowanie szpitala do współczesnych standardów i wymogów technicznych oraz stworzenie lepszych warunków do pobytu oraz leczenia dzieci. Koszt pierwszego etapu, obejmującego pięć budynków szpitala, wyniósł łącznie 140 mln. zł. Prace sfinansowane zostały z rządowego Programu Przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie na lata 2011- 2018. Dotacja na ten cel wyniesie w sumie 201 mln. złotych.

– Pozostałe środki zostaną wykorzystane na drugi etap modernizacji, czyli remont tzw. budynków rehabilitacji. Będzie on realizowany tak, by na raz nie wyłączać z użytku wszystkich funkcjonujących tam oddziałów i poradni – zapowiada dr hab. Maciej Kowalczyk.


Fot. Szpital Uniwersytecki

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.